Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Údolím Svratky do kraje krytých dřevěných mostů

aktualizováno 
Tohle údolí je výjimečné nejen svou malebností, ale i neobvyklým počtem krytých dřevěných mostů. Zveme vás na putování za mosty na Vysočinu, do kouzelného kaňonu řeky Svratky.

Dřevěné mosty v údolí Svratky - Švařecká lávka v novém hávu | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz


Mapa © PLANstudio s.r.o. 

Úsek řeky Svratky mezi obcemi Borač a Švařec je návštěvníkům známý hlavně jako přístupový tah k proslulému hradu Pernštejnu. A zrovna jeho blízké okolí ukrývá unikátní seskupení dřevěných krytých mostů. Zejména pro motoristy a cyklisty se jedná o netradiční tip k zajímavému výletu.

Zanedbaná památka

Je třeba se rozhodnout mezi dvěma způsoby cesty: buď splynout s proudem, nechat se jím unášet a očekávat, jaké překvapení nám nachystá, nebo - po vzoru objevitelů - postupovat proti němu. Začněme tedy zespoda.

První zastávkou bude osada Prudká - součást obce Doubravník. Tady se řeka, sevřená skalisky kaňonu, prudce rozbouřila a dala průchod nastřádaným emocím. Z přívětivého a klidného toku se rázem stala rozohněná žena, která nečeká vysvětlení a nemilosrdně ve svých peřejích, balvanech a hlubokých tůních semele každého, kdo by se odvážil pochybovat o jejím mínění.

Dřevěné mosty v údolí Svratky

Právě na horním okraji těchto krásných míst, u přístupové stezky k železniční zastávce, se nachází první dřevěný krytý most. Respektive lávka pro pěší. Současně je ze všech nejnovější, poněvadž pochází z posledního roku 19. století. A bohužel též nejzanedbanější. Různé stáří a barva prken svědčí o skutečnosti, že doposud na ní byla prováděna pouze nejnutnější údržba. Snad jí budoucnost opět přinese důstojnější podobu.

Dřevěný král Svratecka

Pravý opak představuje most v Černvíru: bývá považován za nejstarší tohoto druhu na Moravě - datován je do 1. poloviny 18. století, je nejvelkolepější a nejopečovávanější. Krytý šindelovou střechou, podepřen masivním pilířem odráží se v líné hladině. Jeho snímky nemohou chybět v žádné z publikací věnovaných tomuto regionu, dokonce se mu podařilo proniknout i na poštovní známku.

Dřevěné mosty v údolí Svratky

Zaniklé mosty

Překrásný tzv. Černý most se nacházel ve Štěpánově nad Svratkou. Svým způsobem vybočoval z typického pojetí ostatních zdejších mostů, neboť na krytou dřevěnou konstrukci navazovala kamenná část s obloukem. Zničen byl roku 1943.

Dalším z krytých mostů se v minulosti pyšnila také Nedvědice - dle některých pramenů jich údajně na území městečka existovalo dokonce několik.

Utajený můstek

Ihned za Černvírem se rozprostírá městečko Nedvědice, známé východisko k hradu Pernštejn. Zde na krátký okamžik opustíme Svratku a proti proudu jejího přítoku zvaného Nedvědička se vypravíme do osady pojmenované shodně jako hrad, tyčící se nad chalupami utopenými ve stísněném údolíčku.

Lesní příšeří tu ukrývá roztomilý můstek, který pochází z r. 1830. Dnes pečlivě opravený, avšak poněkud vykořeněný: dávno umlknul provoz na komunikaci, kvůli které byl postaven. Každopádně díky svému začlenění do okolní krajiny se určitě řadí k nejkrásnějším.

Dřevěné mosty v údolí Svratky

Švařecké zajímavosti

Poslední zastavení se opět ponese ve znamení lávky. Za ní je nutné z Nedvědice pokračovat přes Štěpánov nad Svratkou do vísky Švařec. Nenápadná proluka mezi staveními na západním okraji obce ústí k lávce, položené vysoko nad řečištěm a ochrannou protipovodňovou zídkou. Řeka tu pravděpodobně během jarního tání nebo letních lijáků ráda pozlobila zdejší usedlíky.

Umístění nad okolním terénem umožňuje detailní prohlídku konstrukce mostovky. Na první pohled nezapře podobu s černvírským mostem, nicméně švařecká roubená lávka je o dobrých sto padesát let mladší.

Neméně zajímavou památku - bývalou hornickou kapli s prvky lidové architektury - tají východní okraj Švařce. Dostaneme se k ní po silničce do vesničky Brťoví.

Dřevěné mosty v údolí Svratky
Detail švařecké lávky


Hornická kaple ve vísce Švařec

Může se hodit

Jak se tam dostat
Obejít všechny popisované mosty v průběhu jediného dne zvládnou nejspíše pouze cyklisté a motoristé, protože pro pěší by návštěva Švařce představovala komplikovanější zacházku.
Cyklistům, kteří užívají veřejnou dopravu, doporučuji postupovat proti proudu – za východisko zvolit  železniční stanici v Bystřici nad Pernštejnem a následně přes Vír pokračovat do Švařce, s ukončením kdekoli v blízkosti trati. Během jízdy prakticky nebudou muset šlapat do pedálů.

Tip iDNES.cz
Coby vhodnou literaturu je dobré si obstarat a přibalit do batohu publikaci "Jak plynul čas podél řeky Svratky" (autor Slavomír Brodesser, vydalo Moravské zemské muzeum, Brno 2003), která turistu podrobně seznámí s řadou dalších zajímavostí. Současně informací z této publikace bylo užito při zpracování příspěvku.

Autoři:Nejčtenější

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...

Z plynárny ve skalách bude penzion. Nový majitel neodolal kouzlu místa

Objekt bývalé plynárny v Hřensku.

Sto let starý kamenný dům v Hřensku schovaný v úzké skalní rokli, který původně sloužil jako plynárna, získal nový...Další velepočin lezce Ondry. V Rumunsku zdolal dvě nejtěžší cesty

Adam Ondra vylezl v norském Flatangeru nejtěžší sportovní cestu světa, a zavedl...

Český lezec Adam Ondra opět posunul hranice nejen své, ale i všech svých soupeřů: zdolal hned dvě nejtěžší cesty...

Na Vltavu vypluly benátské gondoly, parašutista podletěl most

Slavnosti Navalis na Vltavě v Praze (15. května 2018)

Vltava v centru Prahy v úterý večer patřila Svatojánským slavnostem Navalis. Letos je zpestřily dvě válečné gondoly z...

Plasty jsou i v nejhlubším koutě Země. V Mariánském příkopu našli igelitku

Plasty v Mariánském příkopu

Přívalu plastového odpadu neunikl ani nejhlubší kout světových oceánů: bezmála 11 kilometrů hluboký Mariánský příkop....

Další z rubriky

V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ulice Tkalčićeva je středobodem záhřebského kavárenského, hospodského i nočního...

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana...

Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Stařenu osvětlují šlehající plameny a kouř z ohniště volně stoupá střechou ven.

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti...

Hadí vrch, Březník i zmizelá ves. Tři nejhezčí procházky Šumavou

Hadí vrch. Výhled

Nádherné výhledy, pořádné výšlapy, překrásná krajina a nikde nikdo. Šumava je krásná po celý rok. Na začátku jara ji...

Najdete na iDNES.cz