Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Údolím Svratky do kraje krytých dřevěných mostů

aktualizováno 
Tohle údolí je výjimečné nejen svou malebností, ale i neobvyklým počtem krytých dřevěných mostů. Zveme vás na putování za mosty na Vysočinu, do kouzelného kaňonu řeky Svratky.

Dřevěné mosty v údolí Svratky - Švařecká lávka v novém hávu | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz


Mapa © PLANstudio s.r.o. 

Úsek řeky Svratky mezi obcemi Borač a Švařec je návštěvníkům známý hlavně jako přístupový tah k proslulému hradu Pernštejnu. A zrovna jeho blízké okolí ukrývá unikátní seskupení dřevěných krytých mostů. Zejména pro motoristy a cyklisty se jedná o netradiční tip k zajímavému výletu.

Zanedbaná památka

Je třeba se rozhodnout mezi dvěma způsoby cesty: buď splynout s proudem, nechat se jím unášet a očekávat, jaké překvapení nám nachystá, nebo - po vzoru objevitelů - postupovat proti němu. Začněme tedy zespoda.

První zastávkou bude osada Prudká - součást obce Doubravník. Tady se řeka, sevřená skalisky kaňonu, prudce rozbouřila a dala průchod nastřádaným emocím. Z přívětivého a klidného toku se rázem stala rozohněná žena, která nečeká vysvětlení a nemilosrdně ve svých peřejích, balvanech a hlubokých tůních semele každého, kdo by se odvážil pochybovat o jejím mínění.

Dřevěné mosty v údolí Svratky

Právě na horním okraji těchto krásných míst, u přístupové stezky k železniční zastávce, se nachází první dřevěný krytý most. Respektive lávka pro pěší. Současně je ze všech nejnovější, poněvadž pochází z posledního roku 19. století. A bohužel též nejzanedbanější. Různé stáří a barva prken svědčí o skutečnosti, že doposud na ní byla prováděna pouze nejnutnější údržba. Snad jí budoucnost opět přinese důstojnější podobu.

Dřevěný král Svratecka

Pravý opak představuje most v Černvíru: bývá považován za nejstarší tohoto druhu na Moravě - datován je do 1. poloviny 18. století, je nejvelkolepější a nejopečovávanější. Krytý šindelovou střechou, podepřen masivním pilířem odráží se v líné hladině. Jeho snímky nemohou chybět v žádné z publikací věnovaných tomuto regionu, dokonce se mu podařilo proniknout i na poštovní známku.

Dřevěné mosty v údolí Svratky

Zaniklé mosty

Překrásný tzv. Černý most se nacházel ve Štěpánově nad Svratkou. Svým způsobem vybočoval z typického pojetí ostatních zdejších mostů, neboť na krytou dřevěnou konstrukci navazovala kamenná část s obloukem. Zničen byl roku 1943.

Dalším z krytých mostů se v minulosti pyšnila také Nedvědice - dle některých pramenů jich údajně na území městečka existovalo dokonce několik.

Utajený můstek

Ihned za Černvírem se rozprostírá městečko Nedvědice, známé východisko k hradu Pernštejn. Zde na krátký okamžik opustíme Svratku a proti proudu jejího přítoku zvaného Nedvědička se vypravíme do osady pojmenované shodně jako hrad, tyčící se nad chalupami utopenými ve stísněném údolíčku.

Lesní příšeří tu ukrývá roztomilý můstek, který pochází z r. 1830. Dnes pečlivě opravený, avšak poněkud vykořeněný: dávno umlknul provoz na komunikaci, kvůli které byl postaven. Každopádně díky svému začlenění do okolní krajiny se určitě řadí k nejkrásnějším.

Dřevěné mosty v údolí Svratky

Švařecké zajímavosti

Poslední zastavení se opět ponese ve znamení lávky. Za ní je nutné z Nedvědice pokračovat přes Štěpánov nad Svratkou do vísky Švařec. Nenápadná proluka mezi staveními na západním okraji obce ústí k lávce, položené vysoko nad řečištěm a ochrannou protipovodňovou zídkou. Řeka tu pravděpodobně během jarního tání nebo letních lijáků ráda pozlobila zdejší usedlíky.

Umístění nad okolním terénem umožňuje detailní prohlídku konstrukce mostovky. Na první pohled nezapře podobu s černvírským mostem, nicméně švařecká roubená lávka je o dobrých sto padesát let mladší.

Neméně zajímavou památku - bývalou hornickou kapli s prvky lidové architektury - tají východní okraj Švařce. Dostaneme se k ní po silničce do vesničky Brťoví.

Dřevěné mosty v údolí Svratky
Detail švařecké lávky


Hornická kaple ve vísce Švařec

Může se hodit

Jak se tam dostat
Obejít všechny popisované mosty v průběhu jediného dne zvládnou nejspíše pouze cyklisté a motoristé, protože pro pěší by návštěva Švařce představovala komplikovanější zacházku.
Cyklistům, kteří užívají veřejnou dopravu, doporučuji postupovat proti proudu – za východisko zvolit  železniční stanici v Bystřici nad Pernštejnem a následně přes Vír pokračovat do Švařce, s ukončením kdekoli v blízkosti trati. Během jízdy prakticky nebudou muset šlapat do pedálů.

Tip iDNES.cz
Coby vhodnou literaturu je dobré si obstarat a přibalit do batohu publikaci "Jak plynul čas podél řeky Svratky" (autor Slavomír Brodesser, vydalo Moravské zemské muzeum, Brno 2003), která turistu podrobně seznámí s řadou dalších zajímavostí. Současně informací z této publikace bylo užito při zpracování příspěvku.

Autoři:
Nejčtenější

Medvěd s uloveným lososem
Aljaška, z které mrazí. Lososí hostina pro medvědy na vlastní oči

Jeden z nejúžasnějších zážitků v pozorování zvířat, jaký se dá na naší planetě v divočině zažít, je tažení lososů, na které čekají hladoví medvědi a nedočkavě...  celý článek

Solná poušť po dešti
Dotknout se nebe. Putování nádhernou Bolívií s bleskem za zády

Druhá půlka mého bolivijského pobytu byla stejně nabitá jako ta první. Vydáváme se na povedený trek do And, poté sestoupíme do Amazonské nížiny a nakonec...  celý článek

Britský zaoceánský parník Queen Elizabeth 2 (spuštění na vodu v září 1967)
Komfortní gigant na vodě Queen Elizabeth 2 místo oslav čeká na svůj osud

Zaoceánská pýcha Spojeného království Queen Elizabeth 2 slaví padesátku. Za 40 let služby loď přeplula Atlantik více než 800krát a převezla 2,5 milionu...  celý článek

Happy Guest Hotel Lodge v Duttonu ve Velké Británii nabízí hostům půjčení...
Netradiční hotelové služby: bondage menu nebo rybička pro samotáře

Se skvěle vybaveným minibarem a individuální pokojovou službou už dávno nikoho neohromíte. Hotely teď nabízejí neuvěřitelné spektrum služeb. A některé z nich...  celý článek

Microsoft Image Composite Editor - výběr zobrazení (projekce)
NÁVOD: Jak vyfotit a složit dechberoucí panorama? Zvládne to každý

Široké panoramatické fotografie dokážou na první pohled zaujmout. Lépe zachytí pohled na město nebo krajinu a zprostředkují tak zážitek, který běžná fotka 4:3...  celý článek

Další z rubriky

Ulice Tkalčićeva je středobodem záhřebského kavárenského, hospodského i nočního...
V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana Tkalčića ji ale znají pouze mapy, mnohem...  celý článek

Chvalkovický větrný mlýn
Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu plyne tiše, čas pomalu a turisté sem...  celý článek

Nenáročný okružní výlet na jihovýchodním okraji Žďárských vrchů poblíž Bystřice...
Z Víru do Víru přes tři krásné hrady. Jarní výlet, který naláká

Přelom března a dubna je jako stvořený pro objevování starých hradních zřícenin. Absence listí na stromech umožňuje mnohým z nich právě teď představit svou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.