Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Údolím Svratky do kraje krytých dřevěných mostů

aktualizováno 
Tohle údolí je výjimečné nejen svou malebností, ale i neobvyklým počtem krytých dřevěných mostů. Zveme vás na putování za mosty na Vysočinu, do kouzelného kaňonu řeky Svratky.

Dřevěné mosty v údolí Svratky - Švařecká lávka v novém hávu | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz


Mapa © PLANstudio s.r.o. 

Úsek řeky Svratky mezi obcemi Borač a Švařec je návštěvníkům známý hlavně jako přístupový tah k proslulému hradu Pernštejnu. A zrovna jeho blízké okolí ukrývá unikátní seskupení dřevěných krytých mostů. Zejména pro motoristy a cyklisty se jedná o netradiční tip k zajímavému výletu.

Zanedbaná památka

Je třeba se rozhodnout mezi dvěma způsoby cesty: buď splynout s proudem, nechat se jím unášet a očekávat, jaké překvapení nám nachystá, nebo - po vzoru objevitelů - postupovat proti němu. Začněme tedy zespoda.

První zastávkou bude osada Prudká - součást obce Doubravník. Tady se řeka, sevřená skalisky kaňonu, prudce rozbouřila a dala průchod nastřádaným emocím. Z přívětivého a klidného toku se rázem stala rozohněná žena, která nečeká vysvětlení a nemilosrdně ve svých peřejích, balvanech a hlubokých tůních semele každého, kdo by se odvážil pochybovat o jejím mínění.

Dřevěné mosty v údolí Svratky

Právě na horním okraji těchto krásných míst, u přístupové stezky k železniční zastávce, se nachází první dřevěný krytý most. Respektive lávka pro pěší. Současně je ze všech nejnovější, poněvadž pochází z posledního roku 19. století. A bohužel též nejzanedbanější. Různé stáří a barva prken svědčí o skutečnosti, že doposud na ní byla prováděna pouze nejnutnější údržba. Snad jí budoucnost opět přinese důstojnější podobu.

Dřevěný král Svratecka

Pravý opak představuje most v Černvíru: bývá považován za nejstarší tohoto druhu na Moravě - datován je do 1. poloviny 18. století, je nejvelkolepější a nejopečovávanější. Krytý šindelovou střechou, podepřen masivním pilířem odráží se v líné hladině. Jeho snímky nemohou chybět v žádné z publikací věnovaných tomuto regionu, dokonce se mu podařilo proniknout i na poštovní známku.

Dřevěné mosty v údolí Svratky

Zaniklé mosty

Překrásný tzv. Černý most se nacházel ve Štěpánově nad Svratkou. Svým způsobem vybočoval z typického pojetí ostatních zdejších mostů, neboť na krytou dřevěnou konstrukci navazovala kamenná část s obloukem. Zničen byl roku 1943.

Dalším z krytých mostů se v minulosti pyšnila také Nedvědice - dle některých pramenů jich údajně na území městečka existovalo dokonce několik.

Utajený můstek

Ihned za Černvírem se rozprostírá městečko Nedvědice, známé východisko k hradu Pernštejn. Zde na krátký okamžik opustíme Svratku a proti proudu jejího přítoku zvaného Nedvědička se vypravíme do osady pojmenované shodně jako hrad, tyčící se nad chalupami utopenými ve stísněném údolíčku.

Lesní příšeří tu ukrývá roztomilý můstek, který pochází z r. 1830. Dnes pečlivě opravený, avšak poněkud vykořeněný: dávno umlknul provoz na komunikaci, kvůli které byl postaven. Každopádně díky svému začlenění do okolní krajiny se určitě řadí k nejkrásnějším.

Dřevěné mosty v údolí Svratky

Švařecké zajímavosti

Poslední zastavení se opět ponese ve znamení lávky. Za ní je nutné z Nedvědice pokračovat přes Štěpánov nad Svratkou do vísky Švařec. Nenápadná proluka mezi staveními na západním okraji obce ústí k lávce, položené vysoko nad řečištěm a ochrannou protipovodňovou zídkou. Řeka tu pravděpodobně během jarního tání nebo letních lijáků ráda pozlobila zdejší usedlíky.

Umístění nad okolním terénem umožňuje detailní prohlídku konstrukce mostovky. Na první pohled nezapře podobu s černvírským mostem, nicméně švařecká roubená lávka je o dobrých sto padesát let mladší.

Neméně zajímavou památku - bývalou hornickou kapli s prvky lidové architektury - tají východní okraj Švařce. Dostaneme se k ní po silničce do vesničky Brťoví.

Dřevěné mosty v údolí Svratky
Detail švařecké lávky


Hornická kaple ve vísce Švařec

Může se hodit

Jak se tam dostat
Obejít všechny popisované mosty v průběhu jediného dne zvládnou nejspíše pouze cyklisté a motoristé, protože pro pěší by návštěva Švařce představovala komplikovanější zacházku.
Cyklistům, kteří užívají veřejnou dopravu, doporučuji postupovat proti proudu – za východisko zvolit  železniční stanici v Bystřici nad Pernštejnem a následně přes Vír pokračovat do Švařce, s ukončením kdekoli v blízkosti trati. Během jízdy prakticky nebudou muset šlapat do pedálů.

Tip iDNES.cz
Coby vhodnou literaturu je dobré si obstarat a přibalit do batohu publikaci "Jak plynul čas podél řeky Svratky" (autor Slavomír Brodesser, vydalo Moravské zemské muzeum, Brno 2003), která turistu podrobně seznámí s řadou dalších zajímavostí. Současně informací z této publikace bylo užito při zpracování příspěvku.

Autoři:
Nejčtenější

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Tyrkysová hladina jezera Iskanderkul
Odpočívejte, vodky popijem. Tádžické Fanské hory překypují vstřícností

Fanské hory v severozápadní části Tádžikistánu jsou vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dechberoucími scenériemi. Díky své kráse byly hojně navštěvovány již v...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Paříž, Řím, Barcelona. Podzim je ideálním obdobím pro cesty po evropských metropolích. Ve městech už není tolik turistů a počasí vybízí k bloumání v ulicích....  celý článek

Další z rubriky

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...
Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z našich nejznámějších hradů tentokrát...  celý článek

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.
Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární film až k pestrým ohlasům mnoha lidí,...  celý článek

Stařenu osvětlují šlehající plameny a kouř z ohniště volně stoupá střechou ven.
Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti kamaráda. Jirka žije ve Vietnamu nějaký ten...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.