Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Údolí Blanice: nejhezčí procházka v Česku

  17:46aktualizováno  29. září 18:49
Údolí řeky Blanice s vrbovými křovinami a nivními loukami patří k nejkrásnějším procházkám v Česku. Na toulkách legendárním krajem blanických rytířů vás kromě neporušené přírody čekají malebné vesničky, romantické zámky a zahrady.

Blaník - Vyrazí novodobí rytíři svému kraji na pomoc na kole? To uvidíme, až bude nejhůř... | foto: Profimedia.cz

VÍCE FOTEK - ZDE

 

 

 

Klikněte na mapku

Bohatá minulost, krásy přírody, lidová architektura, zámky a jejich zahrady - to vše najdete v Podblanicku, tedy v kraji blanických rytířů. Srdcem kraje je dvojvrší Velkého a Malého Blaníku, které dalo celé oblasti jméno. Právě tady spí podle pověsti z 15. století vojsko, připravené vyrazit české zemi na pomoc, až nám bude nejhůř.

Na vrcholku Velkého Blaníku stojí rozhledna ze 30. let, která sice nevyniká výškou, ale výhled z ní uspokojí i ty největší přírodní romantiky. Na místě jsou také pozůstatky pravěkého hradiště z 5. století před naším letopočtem. Kolem vrchů se dnes rozprostírá Chráněná krajinná oblast Blaník a jejím středem teče říčka Blanice.

Její údolí s vrbovými křovinami a nivními loukami patří k nejkrásnějším procházkám v naší republice. Kolorit typicky české krajiny doplňují vodní a mokřadní plochy, zachovaly se tu i cenné bučiny a suťové lesy. Blanice je také domovem řady chráněných živočichů (například vydry říční nebo mihule potoční) a díky nim byla zařazena do evropského ochranného programu Natura 2000.Foto: Jan Hocek

Ze zámku do zámku

Kromě přírody nás Podblanicko láká i svými zámky a přilehlými zahradami. Největším a nejznámějším je Konopiště. Původně na jeho místě stával gotický hrad a současnou podobu zámku má na svědomí arcivévoda František Ferdinand d’Este, který žil na Konopišti od roku 1887, a právě on nechal založit jeho rozsáhlý park.

V září jsou ještě přístupné všechny expozice denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin, o víkendu do 17. Gotického předchůdce má i zámek Vlašim, který od roku 1744 budovala knížata z rodu Auerspergů. Zámek i muzeum, které tu sídlí, můžete v září navštívit denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Dalším krásným zámkem kraje je barokní Jemniště, vystavěné na místě původní vodní tvrze v letech 1720 až 1725. Na výzdobě se podílela řada významných umělců, například Václav Vavřinec Rainer nebo Matyáš Bernard Braun. Místní zámek má také jako jeden z mála funkční zvěřinec - potomci hraběte Sternberga tu chovají například párek kakaduů moluckých, pávy a vodní ptactvo. Nejnovějším přírůstkem je klokan Bennetův. Na Jemništi vás v září přivítají denně od 9 do 17 hodin.

Jenom dva podblanické zámky mají novorenesanční podobu. Jedním z nich jsou Ratměřice, o jejichž vzhled se postarali Chotkové, kteří vlastnili zámek od poloviny 19. století. V jeho parku najdete dva sekvojovce obrovské, stromy staré více než 150 let a vysoké přes 45 metrů.

Druhý novorenesanční zámek byl vybudován v Odlochovicích rodinou Rombaldů. V areálu zámku najdete barokní kapli Jana Nepomuckého z roku 1737, v parku pak kašnu se zajímavou sochařskou výzdobou, znázorňující alegorii ročních období.Zámek Jemniště
Foto: Jan Hocek

Chlouba paní Sidonie

O nádherný park u zámku Vrchotovy Janovice se zasloužila především jeho pozdější majitelka, baronka Sidonie Nádherná z Borutína, která tu žila ve 20. a 30. letech minulého století. Dáma s vytříbeným vkusem, kterou na zámku navštěvovali básník Rainer M. Rilke nebo spisovatel Karel Kraus, se při péči o park inspirovala radami významného zahradního architekta Camilla Schneidera. Zámek je kvůli rekonstrukci zavřený, ale park můžete během září navštívit zdarma od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

TIP NA VÝLET
Obdivovat krásy podblanické přírody můžete pěšky například po stezce S rytířem na Blaník (délka 4 km, vhodná také pro rodiny s dětmi, cestou navštívíte i rozhlednu) nebo Malý Blaník - Podlesí (3 km, na trase je zřícenina kaple sv. Maří Magdalény). Putování po Románské stezce vás zavede k pěti románským kostelům.

Pro cyklisty je určená 27 km dlouhá trasa Po stopách blanických rytířů. Pokud si troufnete, vyzkoušejte necelých 100 kilometrů dlouhou trasu nazvanou Romantické zámecké parky.

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Chvalkovický větrný mlýn

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu...

Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z...

Najdete na iDNES.cz