Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Učit v Británii? Děkuji, nechci

  12:55aktualizováno  12:55
Školy v Británii se letos po vánočních prázdninách rozjíždějí jen pomalu: mnohé z nich nemají dostatek učitelů. A krize ve školství přidělává vrásky premiérovi Tonymu Blairovi. Některé obce jsou dokonce nuceny přemýšlet o zavedení čtyřdenní školní docházky, protože učitelé ve velkém počtu opouštějí školství. Noviny píší až o 400 tisících kvalifikovaných učitelů, kteří nyní pracují v jiných povoláních, protože nenašli uspokojení v pedagogické činnosti.


 A diskutuje se také o současném přístupu ke vzdělání - podle něj je cílem vychovávat děti všech stupňů nadání pospolu v jedné třídě. Učitelé musí nalézt cestu, jak v těchto poměrech připravit nadané žáky ke zkouškám a přitom udržet zájem a disciplínu jejich "rozvratnických", případně zaostalých spolužáků.

Přes veškerou snahu učitelů a značnou pozornost mnoha vlád nejsou výsledky u většiny škol valné. Jeden kontrolní úřad nedávno "s uspokojením" konstatoval, že 70 % čtrnáctiletých žáků umělo vypočítat, kolik je 37 násobeno deseti. Mimochodem: nejlépe kvalifikovaní učitelé odešli podle britského tisku ze škol, aby se stali poradci vlády v její snaze vyřešit problémy školství. Největší nouze o učitele je na jihu Anglie, v okolí Londýna, kde učitelské platy jen těžko uhradí náklady za bydlení.

Paul Lincoln, ředitel školského úřadu v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie, uvádí: "Musíme stále více hledat dočasné učitele, které nám dodávají agentury: často to jsou učitelé, kteří vystudovali v zámoří a jejich kvalifikace neodpovídají kvalifikacím vyžadovaným v Británii." John Wells, ředitel školy ve Swindonu, plánuje volná odpoledne pro žáky, protože přes vytrvalé inzerování v novinách a na internetu se nikdo nepřihlásil, aby vyučoval angličtinu, matematiku, fyziku a technologii na jeho škole. Některé obce se obracejí k důchodcům a školním inspektorům, aby zaskočili v této kritické době.

Zájem o místa na středních školách je - dle posledních výzkumů - nejnižší za posledních deset let; zatímco přihlášky na učitelské ústavy pro obecné školy poklesly od minulého roku o sedmnáct procent. Vláda se snaží přilákat nové rekruty nabídkou platů studentům v posledním roce studia a bonusy (přezdívá se jim "zlatá pouta") ve výši čtyř tisíc liber (v přepočtu 240 tisíc korun) novým učitelům, kteří vydrží učit tři roky na školách, jež měly špatné výsledky. Ministerstvo školství také plánuje přilákat učitelky, které opustily školství, aby se věnovaly výchově svých dětí, a nabízí jim 150 liber (v přepočtu devět tisíc korun) týdně a placený kurs k osvěžení znalostí nutných k návratu do povolání. Ve vnitřním Londýně 65 % ředitelských míst muselo být nabízeno několikrát, protože inzeráty nenašly zájemce. Ředitelské platy proto stoupají, běžné jsou 50-60 tisíc liber (v přepočtu 3-3 ,6 milionu korun), nejvíce je placen Michael Murphy, ředitel školy v Greenwichi, bere asi 5,5 milionů korun. Mike Tomlison, předseda školního inspektorátu Ofsted, poukazuje v souvislosti s tím i na nesrovnalosti ve výši vládních dotací, které jsou zeměpisně rozdílné: na severu jsou například mnohem menší než v Londýně. Ministryně školství Estelle Morrisová přiznává, že vláda se musí potýkat s mnoha velkými problémy, doufá však, že nové návrhy přilákají jak kvalifikované učitele, tak nové zájemce o práci ve školství. Tony Blair, který připravuje půdu k jarním volbám, nesmí zapomenout, že v roce 1997 labouristi byli zvoleni pod heslem "Vzdělávání, vzdělávání, vzdělávání". Voliči již nyní dávají najevo, že se budou ptát, kolik za ty čtyři roky labouristi pro vzdělání učinili.
 

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Najdete na iDNES.cz