Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úbočím Středohoří k nové kapli

  13:20aktualizováno  13:20
Radejčínská zastávka Českých drah leží v nejvyšším bodě panoramatické trati napříč Českým středohořím. Nabízí se z ní možnost dalekého výhledu, a proto je východiskem mnoha výletů, které vám nabízíme. Začíná na ní i dnešní putování po úbočích dominant Českého středohoří - Kletečné a Milešovky. Po zelené, která vede od závor přes trať, budete mírně stoupat až k osadě Kletečná pod stejnojmennou kuželovitou znělcovou horou.

Na levé straně silnice stojí zanedbaný pomník s pluhem na kamenném podstavci. Byl postaven císaři Josefu II. za jeho zásluhy o zrušení nevolnictví, po první světové válce však změnil jméno a byl připsán Hansi Kudlichovi, jenž se zasadil o zrušení roboty. Po druhé světové válce se na oba pozapomnělo právě tak jako na pomník.

Zelená obchází po vrstevnici úbočí Kletečné téměř po polovině jejího obvodu, občas je vidět do kraje směrem ke Krušným horám. V sedle Paškapole přechází silnici E55. Odtud budete i dále pokračovat po zelené, opět s výhledy, až do Bílky. Z její návsi vede červená na Milešovku. Dnes se však, spíše než na největrnější horu v Čechách a nejvyšší bod Středohoří zaměříme na novou, moderní kapli svatého Václava.

Ta nahradila předešlou barokní stavbu. Byla vysvěcena loni na podzim a pro své moderní pojetí se jí někdy říká kaple pro třetí tisíciletí. Na jejím vybudování se podíleli dva významní umělci, Češi žijící přes třicet let v Německu - architekt Ivan Nosek z Kolína nad Rýnem a jeho přítel, sochař Jan Koblasa z Hamburku. Oba odvedli velmi dobré dílo. Vnitřek stavby zdobí Koblasova sgrafita, k nimž ho inspirovala témata ze Starého a Nového zákona. Vnitřek kaple pak prosvětlují průzory ve zdech ve tvaru kříže.

Od kaple vycházejí dvě značky, zelená pokračuje dál, po žluté je možno si zkrátit cestu a sejít po ní přes chatovou osadu přímo do Bořislavi, kde je přírodní koupaliště. Vlaková zastávka je na dolním konci obce. Jinou možností je pokračovat po zelené a mezi ovocnými stromy kolem transformátoru po luční cestě dorazit ke kapli v Černčicích. Vlevo vzadu zůstane mohutný kužel Milešovky. Po silnici dolů vede červená, ale jen k lesu. Na jeho okraji odbočí vlevo na širokou cestu.

Na konci porostu červená zahýbá doleva, ale vy půjdete rovně dál po žluté, cesta už ale nebude tak výrazná. Za stálého klesání mezi ovocnými stromy se dostanete na horní konec Lelova. Tím projdete a po svažité louce se dostanete až ke kolejím u staré silnice. Konečná je na zastávce vlaku v Žalanech, odkud můžete jet směrem na Lovosice nebo do Teplic. Trasa výletu není náročná, občerstve ní je až na konci trasy. K orientaci vám dobře poslouží mapa KČT České středohoří západ v měřítku 1: 50 000. 
 

Autor:Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Šumava, jaká byla. Po stopách zaniklých osad kolem Strážného

Cesta procházející zaniklým Horním Cazovem. Příroda si bere svůj prostor zpět.

Pěší okruh kolem Strážného a Horní Vltavice, v samém centru Šumavy, nabídne to nejlepší z české části pohoří:...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Najdete na iDNES.cz