Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úbočím Středohoří k nové kapli

  13:20aktualizováno  13:20
Radejčínská zastávka Českých drah leží v nejvyšším bodě panoramatické trati napříč Českým středohořím. Nabízí se z ní možnost dalekého výhledu, a proto je východiskem mnoha výletů, které vám nabízíme. Začíná na ní i dnešní putování po úbočích dominant Českého středohoří - Kletečné a Milešovky. Po zelené, která vede od závor přes trať, budete mírně stoupat až k osadě Kletečná pod stejnojmennou kuželovitou znělcovou horou.

Na levé straně silnice stojí zanedbaný pomník s pluhem na kamenném podstavci. Byl postaven císaři Josefu II. za jeho zásluhy o zrušení nevolnictví, po první světové válce však změnil jméno a byl připsán Hansi Kudlichovi, jenž se zasadil o zrušení roboty. Po druhé světové válce se na oba pozapomnělo právě tak jako na pomník.

Zelená obchází po vrstevnici úbočí Kletečné téměř po polovině jejího obvodu, občas je vidět do kraje směrem ke Krušným horám. V sedle Paškapole přechází silnici E55. Odtud budete i dále pokračovat po zelené, opět s výhledy, až do Bílky. Z její návsi vede červená na Milešovku. Dnes se však, spíše než na největrnější horu v Čechách a nejvyšší bod Středohoří zaměříme na novou, moderní kapli svatého Václava.

Ta nahradila předešlou barokní stavbu. Byla vysvěcena loni na podzim a pro své moderní pojetí se jí někdy říká kaple pro třetí tisíciletí. Na jejím vybudování se podíleli dva významní umělci, Češi žijící přes třicet let v Německu - architekt Ivan Nosek z Kolína nad Rýnem a jeho přítel, sochař Jan Koblasa z Hamburku. Oba odvedli velmi dobré dílo. Vnitřek stavby zdobí Koblasova sgrafita, k nimž ho inspirovala témata ze Starého a Nového zákona. Vnitřek kaple pak prosvětlují průzory ve zdech ve tvaru kříže.

Od kaple vycházejí dvě značky, zelená pokračuje dál, po žluté je možno si zkrátit cestu a sejít po ní přes chatovou osadu přímo do Bořislavi, kde je přírodní koupaliště. Vlaková zastávka je na dolním konci obce. Jinou možností je pokračovat po zelené a mezi ovocnými stromy kolem transformátoru po luční cestě dorazit ke kapli v Černčicích. Vlevo vzadu zůstane mohutný kužel Milešovky. Po silnici dolů vede červená, ale jen k lesu. Na jeho okraji odbočí vlevo na širokou cestu.

Na konci porostu červená zahýbá doleva, ale vy půjdete rovně dál po žluté, cesta už ale nebude tak výrazná. Za stálého klesání mezi ovocnými stromy se dostanete na horní konec Lelova. Tím projdete a po svažité louce se dostanete až ke kolejím u staré silnice. Konečná je na zastávce vlaku v Žalanech, odkud můžete jet směrem na Lovosice nebo do Teplic. Trasa výletu není náročná, občerstve ní je až na konci trasy. K orientaci vám dobře poslouží mapa KČT České středohoří západ v měřítku 1: 50 000. 
 

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Najdete na iDNES.cz