Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U Libanonu objevili potápěči zbytky města starého 4000 let

  11:56aktualizováno  11:56
Nedaleko od pobřeží na jihu Libanonu byly objeveny pozůstatky města starého na 4000 let. Historik Júsuf Hurání a šéf profesionálních potápěčů Muhammad Sardží oznámili, že zbytky města Jarmúta jsou potopené ve vodě u městečka Zahrání nedaleko jiholibanonského přístavu Súr. Stopy starobylého města se rozkládají na čtyřech kilometrech čtverečních v hloubce od tří do 17 metrů a ve vzdálenosti 60 až 800 metrů od břehu.

Mezi zbytky byla v hloubce 60 metrů objevena jedna 70 centimetrů tlustá a 30 metrů dlouhá zeď. "Výborný stav, v jakém byla zeď nalezena, dokazuje její pomalé sesouvání do moře," vysvětluje Hurání.

Na 250 metrů od pobřeží byly v hloubce pouhých pěti metrů odkryty dlážděné ulice pokryté řasami, některé až 60 metrů dlouhé. Nejdále od pobřeží byly až 17 metrů pod vodou objeveny hromady kamení, které bývalí obyvatelé města používali nejspíš na stavbu svých obydlí, zbytky schodišť, náměstí či hrází.

"Teorie o postupném propadávání břehu byla založena na objevech mnoha zbytků ukrytých pod mořským dnem," dodává historik, který již 40 let shromažďuje a studuje dokumenty o starobylých místech podél pobřeží Libanonu. "K tomuto studiu mě přitáhly významné spisy francouzského archeologa Antoina Poidebarda z roku 1934, který pátral po starobylých památkách ve městě Súr," vysvětluje. "On shromáždil četné výpovědi starých rybářů, kteří mu tvrdili, že u pobřeží Súru zcela jasně viděli na různých místech pod vodou nějaké zbytky měst."

Název tohoto místa (Jarmúta) lze naposledy nalézt v "Dopisech z Tell Amary", které napsal v roce 1370 před naším letopočtem guvernér antického Byblosu (nynější přístav Džubajl na severu Libanonu). Ten popisuje město jako důležité centrum zásobování egyptských faraónů, nejvíce dřevem.

Výzkumníci získali také povolení k vyzvednutí z vody jedné sochy se lví hlavou a dalšího pozůstatku sochy připomínající boha Bastu, kterému se Egypťané klaněli v 15. století před naším letopočtem.´"V textech faraónů starých více než 38 století se Jarmúta objevuje jako jedno z míst nepřátelských faraónům, podobně jako další libanonská starověká místa Džubajl, Šít nebo Aráka, zatímco Súr, Sajdá (antický Sidon), ani Bejrút tehdy ještě vůbec neexistovaly," říká Hurání.

Podle něj začalo zkoumání zbytků Jarmúty před dvěma roky poté, co byly - ve spolupráci s týmem potápěčů vedeným Sardžím - objeveny v moři pozůstatky antického města Sidon (nynější Sajdá). Tehdy vědci objevili několik náměstí a ulic, což bylo pro ně "první známkou možného postupného sesouvání libanonského pobřeží do vody".

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Najdete na iDNES.cz