Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U demolice jsem cítil vztek a bezmoc, říká ministr

  11:40aktualizováno  11:40
Ministr kultury Václav Jehlička nedokázal zabránit bourání přerovského historického domu Trávník. Jen demolici pozoroval a bránil.

Památky musí žít. Ministr Václav Jehlička chce připravit novou koncepci péče o památky. | foto: David Port

* Co jste cítil?

Vztek. Bezmocnost, protože funkce ministra je spojena s mocí, ale já jsem cítil bezmoc a vztek. Říkal jsem si, proč se likviduje něco, co lidé chtějí zachovat?

* Byl dům opravdu tak významný?

V roce 1996 rozhodlo ministerstvo, že spolkový dům zůstane na seznamu památek. Byl totiž původně zapsán jako památka dělnického hnutí.

Ale když se přeneseme do poloviny dvacátých let minulého století a uvědomíme si, že dělníci (a nemuseli to být žádní komunisté) si ze svých peněženek postavili spolkový dům a najali kvalitního architekta, tak to přece není nic špatného. Proto také v roce 1996 ministerstvo rozhodlo, že dům zůstane na seznamu.

Ono to je ještě trochu jinak: za komunistické éry byly kvóty na zápis běžných památek malé, naopak byly velké tlaky na zápis dělnických památek. Spousta památek se proto zapisovala právě do kategorie památek dělnického hnutí.

Ten dům byl nicméně takzvaně "odpamátněn“, později se ukázalo, že nesprávně. Náměstek ministra nepřípustně zasáhl do správního řízení. Tam tedy bylo pochybení. Ale trestní odpovědnost není a ti odpovědní lidé na ministerstvu už nepracují.

* Nešlo demolici později zabránit?

V okamžiku, kdy se přistoupilo k demolici, někteří členové nově zvoleného zastupitelstva poslali na ministerstvo žádost, zda není možné spolkový dům Trávník znovu zařadit na seznam. Ale v té době už se k němu blížily bagry.

Vědělo se, že pracoviště Národního památkového ústavu v Olomouci nesouhlasilo se zrušením památkové ochrany. Ministerstvo proces prohlášení znovu zahájilo, ale bohužel už se to stihnout nepodařilo.

* Mnoho jiných památek pomalu chátrá. Proč?

Část památek chátrá kvůli nevyjasněným vlastnickým vztahům či nejasnému využití. V tomto případě se často jedná o venkovské zámky a kláštery. Vlastníci si s nimi nevědí rady. Už od devadesátých let se proto diskutuje o záměru vytvořit společný program jejich využití. Například ve Španělsku existuje systém hotelů zvaný Paradores, které se nacházejí v zámcích, hradech, klášterech či pevnostech. Jde o to, že v určitém systému památky mohou žít, ale samostatně obtížně. Památky se také musí zapojit do rozvoje regionu.

* Chátrá i vila Tugendhat, památka UNESCO. Není to ostuda?

Ano, zvlášť pro vlastníka této mimořádné a ojedinělé stavby.

* Jste pro vrácení původním majitelům?

Vše má být vráceno. Jako ministru kultury mi však nenáleží zasahovat do majetkoprávních vztahů. Podporuji pochopitelně jakékoli řešení, které tuto mimořádnou památku zachová v její autentické podobě a přinese její důstojné využívání.

* Zatímco některé památky chátrají, policie šetří podezření z předražených rekonstrukcí...

Policie šetřila obecně poskytování finančních dotací na investiční výstavbu. Vyšetřování zahájila na podzim minulého roku a výsledky neznám. Minulé vedení ministerstva jí umožnilo přístup k materiálům, to bylo všechno.

* Víte o lidech spojených s předraženými zakázkami?

Na ministerstvu probíhá vyšetřování spojené s působením bývalého zaměstnance ministerstva pana Ctirada Vrány. To je jediné, co vím.

* A jsou rekonstrukce předražovány?

Předražování nemůžeme vyloučit, ale příspěvky, které ministerstvo dává na rekonstrukci, nejsou ve výši sta procent. Základem jsou vždy peníze vlastníka, dále přispívá obec nebo kraj. Pokud by se to předražovalo, zúčastnění by na tom prodělávali. Což nemá logiku.

Tyto programy jsou nastaveny tak, aby bránily předražování. Ale když k předražení dojde, památkový odbor má pracovníky, kteří to kontrolují a dotace zastaví. I takové případy už byly. Navíc vše podléhá zákonu o zadávání veřejných zakázek.

* Dá se odhadnout, kolik peněz bývá proinvestováno zbytečně?

Většina starostů, poslanců a senátorů považuje dotační programy na památkovou péči za nejprůhlednější ze všech státních dotačních programů. Především jde o program Regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón a program Záchrany architektonického dědictví.

Žádosti jsou posuzovány orgány obcí, krajů a zvláštními komisemi. Ale peněz na památky je tak málo, že považuji za nepravděpodobné, že by docházelo k nějakým zbytečným obnovám. Uspokojuje se zlomek žadatelů.

PŘEČTĚTE SI:
Minulost jako byznys aneb památky v průšvihu

Autoři: ,


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

VIDEO: To je sešup! Sjeli jsme z Dlouhých strání na koloběžce

Po komunikaci jezdí i autobusy, člověk se proto musí držet vpravo.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách už neskýtá jen úžasný výhled od horní nádrže. Užijí si tu i...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz