Rybáři vylovili u břehů australského Brisbane přes tři metry dlouhého bílého žraloka, kterého téměř překousl větší, šestimetrový žralok, vejpůl

Rybáři vylovili u břehů australského Brisbane přes tři metry dlouhého bílého žraloka, kterého téměř překousl větší, šestimetrový žralok, vejpůl | foto: Profimedia.cz

U Brisbane řádí žralok zabiják. Třímetrového 'kolegu' překousl vejpůl

  • 125
Turisté na východním pobřeží Austrálie se musí mít na pozoru. V okolí Brisbane se pohybuje šestimetrový bílý žralok - zabiják. Menšího, tři a půl metru dlouhého bílého žraloka téměř překousl napůl. Na populárních plážích australského Queenslandu zavládla panika jako v kultovním filmu Čelisti.

Na plážích kolem Brisbane úřady okamžitě zavedly zákaz koupání. Před dvěma týdny přitom způsobil jiný bílý žralok rozruch na západním pobřeží země. Poté, co rybáři spatřili zhruba čtyřmetrového žraloka, jak zhruba 100 metrů od břehu hoduje na zbytcích velryby, byla uzavřena populární pláž Perth.

Mnozí pak mají ještě v paměti 12. leden tohoto roku, kdy žraloci zaútočili během 24 hodin na třech různých místech australského pobřeží a napadli potápěče a dva surfaře. Ve dvou případech žraloky tehdy odradilo to, že dostali pěstí. Když jde do tuhého, stejnou taktiku doporučuje i Steve Loveček Lichtag, který se už léta mezi žraloky potápí.

Steve Loveček Lichtag se potápí 35 let, zvládl už přes dva tisíce ponorů a jako režisér a producent natočil přes dvacet filmů "Při setkání se žralokem je třeba zůstat v klidu, nemlátit sebou a nedělat povyk. To je první rada, kterou dávám," říká český filmař a dobrodruh. "Pokud je to žralok zvědavec, který kolem vás bude kroužit a zajímat se o vás, tak to znamená to, že si do vás chce kousnout. Nezbývá než počkat, až ho přestanete bavit a odplave," vysvětluje Lichtag s tím, že pokud to nepomůže, doporučuje ránu pěstí.

"Na rypci má Lorenziniho ampule, takový radar, do kterého když mu křápnete, vůbec mu to nedělá dobře, úplně ho dezorientujete. Je zvyklý, že před ním všechno utíká, a najednou dostane ránu. Záleží i na tom, jestli se můžete potichu zdekovat, přiblížit se k žebříku k lodi nebo se nechat proudem unášet ke břehu," říká Lichtag. Více ZDE.

Nejznámější žraloci

ZDROJ: Zvíře, Knižní klub a WIKIPEDIE

Žralok bílý
Bývá někdy označován jako lidožravý. Jeho hlavní kořistí jsou ale tuleni, lachtani, delfíni a velké ryby a paryby. Útočí velmi divoce a jeho trojúhelníkové zuby s hrubě pilovitými hranami jsou účinné zbraně.

Žraloka bílého dllouhodobě systematicky hubí námořnícu a rybáři. Jeho pronásledování ještě zesílilo po uvedení úspěšného filmu Čelisti, takže se v současné době čelí bezprostřední hrozbě vyhubení. Ve skutečnosti tito žraloci člověka systematicky neloví.

Žralok modravý
I tento žralok je pro člověka velmi nebezpečný. Kolem kořisti většinou dlouho krouží, než zaútočí. Pokud něco uloví, shromažďují se v hejnech a napadají vše v dohledu.

Žralok tygří
Ve skutečnosti je pro člověka nejnebezpečnější právě tento žralok. Je to převážně noční lovec a ze všech žraloků je nejméně vybíravý.

Žralok dlouhoploutvý
Je považován za jednoho z nejagresívnější žraloků ve vztahu k člověku, za druhé světové války mu padlo za oběť mnoho trosečníků. Vyskytuje se v mořích a oceánech subtropického a tropického pásu. Upřednostňuje hluboké vody, ale občas navštěvuje i vody pobřežní.

Kladivoun obecný
Tento žralok je velmi dobře rozpoznatelný díky bizarnímu tvaru hlavy. Má nepředvídatelnou povahu a napadá i lidi. Kladivouni se vyskytují ve velkých hejnech.

Ostroun obecný
Tento velice malý žralok žije u dna v pobřežních vodách. Živí se korýši, sasankami a často tvoří velké hejna.

Máčka skvrnitá
Nejběžnější evropský žralok je aktivní ve dne i v noci a loví těsně u dna mořské červy, měkkýše, korýše a malé ryby.