U bači na spišské salaši

  18:31
Šest chlapů s rukama ze železa sedí těsně vedle sebe,jak slepice na hřadě. Kolena nápadně vykloubená, mezi nohama "gelety" - vědra na mléko. Bača Michal Gbúr, jejich šéf,uprostřed vypouští poslední obláček kouře a típá špačka o tenkou prkennou stěnu za zády,která praská pod náporem pětisethlavého stáda. "Valaši, idzeme!" velí.

Vpředu se zvedají divoké a nekonečné kopce Slovenského ráje,vzadu v údolí se tyčí bizarní paneláky Spišské Nové Vsi s úžasným panorámatem Vysokých Tater na vzdáleném obzoru. Salaš na Šulerově, které vládne bača Michal, leží na rozhraní světů, jako jedna z mála, jež se na Spiši dožívají jedenadvacátého století.

V "kotári" práskne bičem mladý "bojtar" - naháněč - a pod nohama se mu bleskem mihne jeho pomocník vořech Curka, aby uspořádal nástup k dojení. Boj bečících ovcí vrcholí. Hlava na hlavě, ty silnější se šplhají po hřbetech slabších. Prkenná zábrana snad nemůže odolat už ani vteřinu. Tu najednou valaši srážejí kolena k sobě. Uvolněnými průlezy se vyřítí první ovečky s energií, jakou španělští býci rozrážejí pikadory na koridě. Šestero párů rukou se mihne vzduchem a v posledním okamžiku lapá prchající zvířata, za co se dá. Za nohy za ocas, za vlnu si je přitahují těsně k sobě. Jedna ruka krotí vzpouzející se ovci, druhá tahá za dva struky, aby během minuty dvou, vyprázdnila malé vemeno.

Vypadá to, že geleta je bezedná. Každé podojení přinese pouhé jedno, dvě deci mléka. "Ne, žádná neuteče. A když, tak ji musíme chytit, jako támhle tu černou," říká bača Mišo, zatímco jeho bratr Fero se vrhá pronásledovat jednu z nepodojených uprchlic. Během minuty je provinilá dopadena. Je to pohled pro silné nátury. Fero nekompromisně vláčí černou ovci po trávě za zadní nohu zpět ke džberu. "Tahle dává černé mléko," směje se Vincenc. Stádo je nekonečné. Šest chlapů dojí na pět set ovcí dobrou hodinu, aby dostali dohromady asi padesát litrů mléka. S každou druhou svádějí boj a napínají svaly. Tak je to od jara do podzima, třikrát denně - ve tři ráno, pak v poledne a nakonec v šet hodin večer. Ať prší, duje severák, nebo pálí slunce.

A většinou jsou jen ve čtyřech, jen přes léto za nimi přijíždějí pomáhat kamarádi. "Můžeme se zpozdit tak o patnáct minut, ne víc. Jinak bychom narušili jejich režim. A tak musíme dojit, i když padají kroupy, nebo do kopců za námi třískají blesky," říká čtyřicetiletý Michal Gbúr, který zdědil bačování a k tomu vyšívaný bačovský kroj s širokým koženým pásem a řezanou valaškou po svém otci i dědovi.

Bačovské řemeslo na Spiši, ale i pod Tatrami pomalu vymírá. Bačování je v době rychlých výdělků a častých krachů hodně těžké, nákladné a málo výnosné. Zpřísněné hygienické předpisy znemožňují přímý prodej lahodného čerstvého sýra a oblíbené žinčice - nápoje z ovčího mléka. Vydělávat dnes lze na ovčím sýru jen coby surovině pro průmyslovou výrobu brynzy. Vlna pak je na trhu příliš levná, zatímco střihání ovcí zase moc drahé. Když se dojení blíží ke konci, boj s ovcemi vrcholí. "Dejte pozor, mohly by přeskočit ohradu a srazit vás," varuje bača.

Na řadu přicházejí notorické potížistky. Zpola plné,dnes už plechové džbery, odnášejí pak pastevci vždy po dvou na dřevěných ráhnech, "váhách" k salaši. V každém je tak třináct litrů (zhruba z osmdesáti ovcí). Pro představu - to je denní dávka dobré krávy dojnice. Mléko se vylévá do velkého dřevěného sudu. Ihned se přidává sířidlo. Za chvíli Vincenc noří ruce až po lokty do houstnoucího hrudkovitého mléka, aby uhnětl bochan sýra, který zabalí do čistého plátna a pověsí v sušárně. Z toho, co zbude, se vyrábí žinčice - zahuštěný nápoj zvláštní nevýrazné chuti, který se pije teplý nebo studený.

Valaši sedí kolem dřevěného stolu pod širým nebem, u nohou jim leží malý, chytrý Curka, zatímco kolem štěkají jeho velcí, hřmotní pomocníci - bílí ovčáčtí psi, kteří hlídají stádo, když se pase. Slunce zapadá, žinčice klouže do krku, čerstvý ovčí sýr vrže mezi zuby a spišská borovička hřeje v žaludku. Po celodenní dřině přichází čas krátkého odpočinku, než se někteří z valachů rozjedou domů za rodinami, aby se nad ránem zas vydali zpět do kopců. "Zpívaj, Fero," bouchne Michal bratra do zad. "Moja milá..." nese se nad krajem mocný hlas spišského bači a ostatní se přidávají.


Může se hodit
JAK NAVŠTÍVIT SALAŠ
Návštěva salaše je báječným zpestřením pobytu ve Slovenském ráji. Je dobré si ji předem dohodnout, buď přímo na salaši, ještě lépe však prostřednictvím agentury NEMO ve Feračkovcích na předměstí Spišské Nové Vsi. Nezapomeňte na malou pozornost. Láhev borovičky nebo vodky nikdy neurazí. Odměnou vám bude malá ochutnávka nejčerstvějších ovčích produktů, které těžko jinde koupíte.

KDY SE VYPRAVIT
Valaši jsou na salaši od jara do podzima. Nejlépe je přijít na ve černí dojení po páté hodině.

JAK SE JEDE NA SPIŠ
Nejlépe přes hraniční přechod Makov v Beskydech, pak na Žilinu a po dálnici až do Popradu, kde odbočíte na Spišskou Novou V es. Pro orientaci, cesta z Prahy přes Brno, Olomouc a Hranice na Moravě trvá i se zastávkami kolem osmi hodin.



Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jak voní Barma a jak chutná Kolumbie. Slepá cestovatelka vypráví

22. dubna 2024

Premium Na otázku: „Proč cestujete, když nevidíte?“ Zuzana Habáňová lidem odpovídá: „A proč necestujete vy,...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...