Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tyrolské (cestovní) elegie

  11:41aktualizováno  11:41
Svět se zmenšuje a cesta do Alp už dávno není putováním jako za Karla Havlíčka Borovského. Kdo se však v některý dopravně zatížený den probojovává přes Bavorsko do Tyrol nebo ještě dále do Itálie, případně směrem opačným, má často náladu na opravdové žalozpěvy. Mnichov, Brenner, Stau - kdo by to neznal... Porta Claudia čili Scharnitzpass Co lze v takové situaci udělat? Jednou ze slušných možností je vyhnout se známému Fernpassu (trasa Ga-Pa - Ehrwald - Fernpass - Imst), kde k dopravnímu průšvihu stačí jediná bouračka. Při cestě na jih je to těsně před Garmischem doleva na silnici č. 2 směr Mittenwald - Scharnitzpass (stará římská Porta Claudia) - Seefeld a Telfs. Tam je nájezd na „innsbruckou“ dálnici směr Arlberg, pokračovat lze ale také po Landstrasse č. 189 na Imst a dále Landeck a Reschenpass až na celoroční přejezd do Itálie bez poplatků. Silnice 171 a poté navazující 186 vás zase z Telfsu navede do Otztalu a Soldenu.
Poměrně značné klesání je jen ze Seefeldu do Telfsu, jinak je to trasa velmi mírná a méně frekventovaná.
Budete-li v Seefeldu pokračovat po hlavní č. 177, dojedete přes Zirl do Innsbrucku.
Lze se tak vyhnout i Mnichovu - pro změnu uvádím příklad cesty od jihu. Z Mittenwaldu lze jet i přímo rovně po slnici č. 11 na Walchensee a Kochelsee (mezi oběma jezery jsou ale dost zdržující serpentiny) a pak přes Bad Tölz a Holzkirchen (č. 13) na dálnici A 8 od Kufsteinu a na obchvat A 99.
Nad Mittenwaldem se tyčí Karwendelspitze s jednou z nejslavnějších německých sjezdovek, od prosince 1999 oficiálním neupravovaným freeride-terénem.
Při cestě do Innsbrucku a především do Zillertalu a na Hintertux lze také odbočit za Mnichovem z dálnice na silnici č. 13 na Bad Tölz a potom na 318 a do Zillertalu dojet po 307 nebo 318 přes Tegernsee a navazující rakouskou 181 okolo Achensee. Achensee je nádherné jezero se stěnami hor vyrůstajícími přímo z vodní hladiny.
Do řady známých oblastí a na všechny tyrolské ledovce lze dojet bez dálnice a povinné Vignette. Je však třeba dobře zvažovat, zda a kdy se cesta po těchto běžných silnicích vyplatí. Někdy je vhodnější průchodnější dálnice, jindy mohou lepší právě tyto varianty.
Projet Mnichov lze za dvacet minut - ale jen pár hodin k ránu. Jindy je to na hodinu i více, o popojíždění a smogu nemluvě. Především při návratech bavorská metropole hrozí a deprimuje. Co s ní?
Obchvat A 99 je šikovný při příjezdu po A 8 od Rosenheimu a Kufsteinu, ale naprosto nevhodný při cestě z Garmische (A 95). Při této cestě se při „Staugefahr“ (nebezpečí zácpy, samozřejmě dopravní) osvědčuje uhnout ve Wolfratshausenu na Sauerlach, což je velmi slušná spojka na dálnici od Kufsteinu a na obchvatovou A 99.
Lyžař by měl vychutnávat těšení na hory nebo právě skončený požitek a cesta by pro něj neměla být stresem. Přejme si tedy, aby se i nám dařilo zmírnit strasti alpského putování na co nejmenší míru.
Podle mého názoru by bylo dobré, kdyby se se svými zkušenostmi ozvali i další. Napsat nám můžete na e-mailovou adresu iglobe@mafra.cz .

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Kde kámen zabíjí. Turistika v legendami opředeném japonském pohoří Nasu

Na vrcholu je i malá svatyně.

Pro milovníky hor a přírody cestující do Tokia skýtá pohoří Nasu jedinečnou příležitost, jak uniknout z ruchu japonské...

VIDEO: Přes Alpy na skákacím míči. Šílený nápad vznikl u bezdomovce

Brit překonal Alpy na skákacím balónu

Celkem sedmnáct dní mu trvalo, než na trase dlouhé 76 kilometrů proskákal přes Alpy z Itálie do Francie. Steven Payne...

Najdete na iDNES.cz