Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tuzemským kempům chybí sociální zařízení

  18:58aktualizováno  18:58
Hygiena v tuzemským kempech zachází na úbytě. "Nic se od socialismu nezměnilo, špína je všude," je přesvědčen vedoucí komunální hygieny ve Znojmě Štěpán Pokorný, který má mimo jiné na starosti známé a velké tábořiště na vranovské pláži. Podle něho je od české reality velmi daleko k běžnému standardu v západní Evropě. "Ve Španělsku jsem bez obav bydlel právě v kempech, u nás bych měl obavy o zdraví."

Kontroverzní otázku čistoty komplikují nejasné zákony. Od letoška podle prvního z nich přestali hygienici kontrolovat čistotu přímo na tábořištích. Někteří v nich sice pokračují jako v minulých letech, ale jde jen o jejich iniciativní pokusy. "Neseme odpovědnost za zdraví lidí," zdůvodňuje jihočeská hygienička, proč do kempů chodí na kontroly, i když by už letos nemusela. Odmítá však veřejně uvádět své jméno, protože má obavy z reakce svých nadřízených.            

Druhý z kontroverzních nařízení stanovuje, že každý kemp v Česku musí být označen hvězdičkami od jedné do čtyř stejně jako ubytovny či hotely. V rámci stejného zákona ovšem není určeno, jaké jsou podmínky pro získání toho-kterého počtu hvězdiček. Ministerstvo pro místní rozvoj sice vypracovalo standardy pro udělení hvězdiček, což je seznam požadavků od počtu sociálních zařízení přes možnosti stravování až po velikost kempovacích míst, ale ty nejsou nijak závazné. Přitom odpovídají zahraničním zvyklostem.

Výsledkem nepovedených zákonů a neochoty majitelů kempů investovat, je stav, že vůbec nějakou hvězdičku by získala pouze třetina kempů. Zbytek se pohybuje pod úrovní hygienického minima. Například v obřím kempu Merkur v Nových Mlýnech by mělo být okolo dvou set toalet a stojí jich tam jen třetina, na tábořišti Kobylnice u Lipna úplně chybí byť jediná sprcha a návštěvníci se tedy musí mýt přímo v přehradě. 

V pražském luxusním Caravan Parku přímo proti Vyšehradu zase byly ještě před polednem nevynesené odpadkové koše, zubní pasta napatlaná na umyvadlech a ve sprchách se povalovaly chuchvalce vlasů.

"Frekventované kempy si v Chorvatsku platí uklízeče, kteří vytírají a myjí sociální zařízení neustále po celý den," komentuje požadavky na čistotu šéf tamního sdružení kempů Jarko Sladoljev.      

Špatnou hygienu v tuzemských kempech nepřímo potvrzují i první poznatky redaktorů MF DNES, kteří testovali kvalitu a čistotu kempů na Vltavě a Dyji. Test vyjde v MF DNES ve středu 1. srpna.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Najdete na iDNES.cz