Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tuvalu vyslalo SOS: Oteplení nás potápí

  11:10aktualizováno  11:10
V době, kdy se v Bonnu hovoří o oteplování planety, vyslal malý pacifický národ své SOS do Austrálie a na Nový Zéland. Jeho obsah byl prostý: Hledáme si novou pevninu, kde bychom mohli žít, až naše ostrovy zaplaví vlny v důsledku globálního oteplování. Může to vypadat podivně, je to však reálný příběh. Po stovkách let pokojného života v pacifickém ráji ho bude 11 000 lidí nuceno opustit kvůli globálnímu oteplování. Souostroví se jmenuje Tuvalu. Je těžko k nalezení na mapě.

Ostrovy nejsou nic jiného než písek a půda ležící na korálovém útesu starém tisíce let. Rostou tam nádherné kokosové palmy a hustá zelená vegetace. Nejvyšší "hora" ostrova "ční" pouhých pět metrů nad mořskou hladinou a celý ostrov měří všeho všudy 24 čtverečních kilometrů. Patří do skupiny korálových ostrovů nazývaných Ostrovy Ellice a leží na půl cesty mezi Austrálií a Havají.

Bývala to britská kolonie, která se oddělila od Gilbertových ostrovů z etnických důvodů a má nezávislou správu od roku 1978. Zaujímá malou plochu, a tak je trošku přelidněný. Mluvčí ostrovanů prohlásil, že Nový Zéland vyjádřil ochotu pomoci, až nadejde čas, a ohlas byl uspokojivý. Australská reakce však nebyla tak jednoznačná. Australský ministr pro přistěhovalectví Phillip Ruddock řekl, že jeho vláda bude reagovat v případě naléhavé potřeby, ale zatím nemají lidé na Tuvalu nárok na nějaké zvláštní zacházení.

Může se projevit také stálé nebezpečí velkých bouří, jež by mohly smést oblasti, které jim jsou vystaveny. Laguna uprostřed ostrova je působivá. A když se člověk nudí na jednom ostrově, je jich zde na vybranou dalších osm. Mnoho ostrovanů žije již nyní mimo domov: pracují na Fidži a posílají peníze domů. Tuvalu je malinká země. Je to čtvrtý nejmenší stát světa a jako jediný neporušuje lidská práva. Tamní letiště slouží jako fotbalové hřiště. Mluví se zde anglicky a tuvalským polynéským jazykem.

Žijí zde Polynésané, milí, přátelští a zdvořilí lidé, kteří však nemají rádi, když se před nimi mluví řečí, jíž nerozumějí. Hlavní událostí jsou nedělní bohoslužby, na které všichni chodí. Místní přirozeně rádi tančí a zpívají na četných slavnostech, oblékají se však konzervativně. Za nevelký peníz předvedou kdykoli skupinový tanec. Je to vzácné a tiché místo pro turistiku, kde je moře modré a plné ryb. Je to však ráj milovníků tiché turistiky. Chcete-li se tam vydat, udělejte to dřív, než bude pozdě. Voda stoupá.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Najdete na iDNES.cz