Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turnov se stal klenotnicí šperků a drahokamů

  15:05aktualizováno  15:05
Nevídanou čtrnáctidenní slavnost šperků a drahokamů připravili v Turnově všichni, kteří mají s krásnými minerály a tvorbou klenotů co do činění. Ve městě probíhají zároveň dvě mezinárodní šperkařská sympozia a tato pracovní setkání světových tvůrců doplnili pořadatelé akcemi určenými veřejnosti.

Na čtyřech různých místech - v Okresním muzeu Českého ráje, v Družstvu umělecké výroby Granát a stejnojmenné galerii i v prostorách zdejší šperkařské školy jsou od počátku týdne zpřístupněny ojedinělé výstavy drahých kamenů a šperků. Celé přehlídce umění přírody a šperkařů zavládla zbrusu nová muzejní expozice nazvaná Geologie a mineralogie Českého ráje a drahé kameny světa, která nastálo zabrala přízemí muzea a právě včera byla otevřena.

"Taková expozice rozhodně není v Čechách běžná, je to úplně nové pojetí. Dalo by se tu studovat," řekl bývalý ředitel pražského Národního muzea Jiří Kouřimský. "A to se na ni dívám jako mineralog i muzejník: hezká je z obou pohledů." Nápad, že by mohla vzniknout celoturnovská čtrnáctidenní akce, jež by se odrazila od publiku nepřístupných sympozií a zasáhla veřejnost, nazrával podle pořadatele tradičních pracovních setkání šperkařů Miroslava Cogana postupně.

"Došli jsme k názoru, že pokud se chce Turnov nějak profilovat, tak to jsou právě drahé kameny a šperk, čím se odlišuje od jiných měst a městeček," vysvětlil. "Družstvo Granát také každoročně pořádá sympozia zase s jiným programem - a hlavně v jinou dobu než muzeum. Pokusil jsem se letos obě setkání časově zkoordinovat. A když městský úřad a informační centrum přišly s návrhem, aby se průběh sympozií doplnil dalším programem, byl jsem jen rád." Jak dodala zástupkyně turnovského starosty Hana Maierová, má společná akce význam jak pro účastníky obou sympozií, kteří se setkají a mohou se navzájem inspirovat, tak pro návštěvníky Turnova. Ti mohou nejen obejít výstavy, ale dokonce se i vydat s průvodcem na českorajská naleziště minerálů či sledovat brusiče drahokamů, kteří předvádějí svůj um v prvním patře muzea.

 "Všechno dohromady jsme letos uspořádali na zkoušku. Když se nám to povede, to znamená, že vzbudíme zájem návštěvníků, příští rok akci určitě zopakujeme," uvedla ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.

Muzeum nabízí návštěvníkům také expozici Sympozion 2000 - výstavu šperků, které zhotovili účastníci právě probíhajícího XII. ročníku mezinárodního sympozia. Muzejníci připravili i přehlídku prací studentů bratislavského ateliéru Kov a šperk. Ve své galerii zpřístupnilo DUV Granát výstavu, mapující vývoj zlatnictví v družstvu. "A šperkařská škola poprvé o prázdninách otevřela návštěvníkům expozici děl svých studentů," upozornil Miroslav Cogan z muzea. Výstavy doplnili pořadatelé doprovodnými akcemi: v sobotu 15. července se v atriu muzea uskuteční setkání šperkařů a brusičů, proběhne zde i burza drahokamů. Informační centrum organizuje poznávací výlety na českorajská naleziště drahých kamenů a exkurze do DUV Granát. Čtrnáct dní společných oslav kamene a šperku končí 23. červencem.
 

Souprava šperků ve stříbře s tmavomodrými kameny.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

Najdete na iDNES.cz