Turisty vítají v Praze prostitutky a zloději

  • 45
Možná i vy jste to zažili. Přijel k vám na návštěvu příbuzný nebo přítel z ciziny a vy jste trnuli, aby ho někde někdo neokradl. Praha totiž nevítá návštěvníky jen krásou historických památek, ale i podvody ve směnárnách, šidícími taxikáři a číšníky, odpuzujícím hlavním nádražím a záplavami matrjošek v obchodech v centru města.

Cestovní průvodci opěvují krásu české metropole. Upozorňují turisty na Hradčany, kouzelnou atmosféru Starého Města a Malé Strany, Staroměstský orloj a na další památky. Jenomže s Prahou je to jako s mincemi, také má svůj rub a líc.

Proslulí jsou v hlavním městě kapsáři, kteří rovněž pronikli do turistických průvodců. Návštěvníci jsou dokonce v jedné anglické publikaci varováni před tramvajovou linkou 22 a zvláště úsekem mezi Národní třídou a Pohořelcem, kde řádí specializované kapsářské gangy.

Pozor na restaurace
Pražské tramvaje tak mají tu "čest", že se zařadily po bok římským autobusům. Ve věčném městě jsou turisté i v průvodcích před kapesními zloději varováni na lince 64, která jezdí mezi nádražím Termini a Vatikánem.

Okrádání turistů je podle tajemníka Asociace cestovních kanceláří České republiky Oldřicha Freidingera největší bolestí Prahy. "Lidé si stěžují na to, že účtují předražené jízdné taxikáři, šidí je směnárníci, a nově také na to, že je okrádá personál v některých restauracích v okolí Staroměstského náměstí," řekl Freidinger.

Šok utrpí turisté, kteří přijíždějí vlakem. Stává se to hlavně Japoncům, kteří do Evropy přiletí letadlem a dále na cesty po kontinentu využívají železnici. Na pražské hlavní nádraží však určitě jen tak nezapomenou.

Na mnoha místech je plno špíny, dírami v železoskleněné konstrukci nad nástupišti při dešti teče voda a před halou bývají lidé, kteří si z nějakého důvodu zvolili toto místo jako domov, žebráním obtěžují cestující a často se opíjejí. "Stav hlavního nádraží zahraničním turistům velmi vadí a nedělá Praze dobrou reklamu," dodal Freidinger.

V poslední době se opět vyrojily prostitutky na Václavském náměstí. Tyto ženy pocházejí většinou z Balkánu a stěžují si na ně jak návštěvníci Prahy, tak i její obyvatelé. Náměstek primátora Rudolf Blažek uvedl, že tento problém by pomohl vyřešit nový zákon, který by dal městům více možností, jak prostituci na veřejných místech potlačit.

"Strážníci jim sice mohou dávat pokuty, ale nejvýše za tisíc korun, což ovšem příliš nepomáhá. Jedinou šancí je, aby cizinecká policie důsledně využívala možnosti, která jí v případě, když tyto ženy jsou potřetí přistiženy při nabízení sexuálních služeb, umožňuje vyhostit je ze země," tvrdí Blažek.

Nevkusné matrjošky
Jako suvenýr z historické Prahy si turisté často odvážejí takzvanou ruskou "bábušku", nad čímž Pražané kroutí hlavou a mnohým se to zdá i nevkusné.
V historické Karlově ulici, která denně odolává největšímu náporu turistů, čekají v každé druhé výloze. "Chci si prostě přivézt symbol Východu," vysvětluje zákazník, který zrovna jeden model malovaných matrjošek naložil do batohu.

"Bábušky se mi nelíbí, ale chápu, že je to pro prodejce nejvýhodnější. To je problém každého historického centra. Změnit to mohou pouze majitelé nemovitostí, pokud by oželeli svůj zisk," řekl starosta Prahy 1 Vladimír Vihan.

Primátor Pavel Bém připustil, že zmíněné problémy poškozují turistický ruch v hlavním městě, který přispívá velkou sumou do městské kasy.

"Tyto problémy má však každé velké evropské město. Něco se nám už daří řešit, například počet okrádajících taxikářů se snížil. Spolu s policií jsme od června rozjeli projekt Praha - bezpečné město a do roka by mělo být město opravdu bezpečnější. Také se snažíme vyčistit centrum od některých stánkařů," tvrdí Bém.

Co vadí turistům?

TAXIKÁŘI

Pražští taxikáři jsou dlouhodobým problémem města. Především ti, co stávají na místech v centru, bývají příčinou stížností zahraničních návštěvníků. Není neobvyklé, že si i za ujetí krátkých vzdáleností účtují přemrštěné ceny a předražují jízdné o sta, a někdy dokonce o tisícikoruny. Na tuto skutečnost upozorňují zahraniční průvodce a varují před ní turisty.

Podle výsledků magistrátních kontrol se situace nyní již zlepšuje. Zákazníky šidí "jen" 17 procent taxikářů, zatímco dříve to byla i třetina kontrolovaných.

KAPSÁŘI

Mezi zahraničními turisty jsou vyhlášené zejména pražské kapsářské gangy. Řádí v tramvajích a metru, nevyhýbají se ani Pražskému hradu. Tramvaj 22 se dokonce již také dostala do zahraničních průvodců. Doménou zlodějů je především úsek mezi Národní třídou a Pohořelcem.

Zatímco v tramvajích působí bandy domácího původu, v metru se zaměřují na cizince především zahraniční kapsáři. Nejvíce problémů bývá ve stanicích metra Můstek a Náměstí Republiky. Skupiny kradou většinou v uměle vyvolané tlačenici.

RESTAURACE

Novým problémem je podle Asociace cestovních kanceláří České republiky okrádání zahraničních turistů personálem v některých restauracích v okolí Staroměstského náměstí. Návštěvníci si stěžují na to, že personál si účtuje vyšší ceny, účtenku počítá při placení na místě, místo, aby ji přinesl z pokladny.

Někde také přetrvává problém dvojích cen, kdy zahraniční turisté musí v restauracích platit vyšší ceny než tuzemští zákazníci. Problémem se zabývá Česká obchodní inspekce a živnostenský odbor magistrátu.

SMĚNÁRNY

Zákazníci by si měli dát pozor na to, které položky jsou na účtu zahrnuty do výsledné ceny. Některé směnárny totiž zákazníky lákají na směnu s nulovým poplatkem, na účtu se však mohou objevit poplatky pod jiným názvem. Česká obchodní inspekce a policie doporučují, aby lidé neměnili peníze u pouličních prodavačů. Mezi těmito prodejci totiž policie zadržela již několik podvodníků, kteří při směně zabalí peníze do ruličky, v níž pak cizinec najde jen nastříhané bezcenné papírky.

ZBOŽÍ NA TRŽIŠTÍCH

Lidé si stěžují i na nejrůznější stánky s pochybným zbožím. Mezi ně patří i takzvané ruské "bábušky", vojenské čepice či falešné značkové zboží. Cizinci si totiž chtějí odvézt ještě poslední střípek vzpomínky na divoké země bývalého východního bloku.

Pražané si však kladou otázku, zda by nemělo historické centrum místo matrjošek, jak se šroubovací panenky správně jmenují, nabídnout spíše něco z české tradice. Českému sklu se sice v prodeji také vede dobře, ale na dřevěnou ruskou panenku prostě nemá.