Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turisty opět vábí kameny a skály

  10:16aktualizováno  10:16
Výstavy drahých kamenů a šperků, ukázky výroby a broušení drahokamů a výlety po hruboskalském skalním městě a několika nejznámějších hradech jsou i letos hlavním magnetem pro turisty v Českém ráji. "Dvoutýdenní turnovský program výstav a exkurzí na téma drahý kámen a šperk přilákal ještě víc lidí než vloni. A na konci prvního červencového týdne jsme při průzkumu v terénu napočítali v okolí Hrubé Skály čtyři tisíce turistů za jediný den," potvrdila vedoucí turnovského informačního střediska Pavla Bičíková.

Jiné oblasti Českého ráje jsou mnohem klidnější. "Odhadujeme, že třeba Příhrazskými skalami nebo Besedickým skalním městem projde za den nejvýše třetina lidí ve srovnání s Hruboskalskem," doplnila Bičíková. "Je to pro všechny místní podnikatele, odborníky na cestovní ruch i ochránce přírody neustálá výzva - jak turisty nasměrovat i do dosud méně populárních míst rezervace."

Velká koncentrace lidí na několika nejznámějších místech Českého ráje ovšem zatím vyhovuje turistům, kteří dávají přednost delším nerušeným túrám. "Chodili jsme s dětmi týden po Českém ráji - z Turnova jsme vyrazili třeba na Rotštejn, Malou Skálu, Kozákov nebo i nejfrekventovanější stezkou přes Valdštejn na Hrubou Skálu. A za celý den jsme vždycky potkali jenom několik lidí. Víc se jich objevilo vždy až v blízkosti nějakého parkoviště," popsala Jitka Ornová z Prahy.

Podle Bičíkové je zatím počet turistů v Českém ráji srovnatelný s loňskou sezonou. "Podle ruchu v informačním centru je tu lidí možná i trochu víc," upřesnila Bičíková. "Ale zatím je to taková normální sezona, bez větších výkyvů a překvapení. Překvapilo nás snad jedině to, že tu letos přibylo hodně Švédů. Proč, to zatím nevíme." Spokojení jsou i místní podnikatelé. "Hotel máme plně obsazený od začátku sezony. Část turistů sem posílá naše partnerská cestovní kancelář z Holandska, zbytek jsou převážně Češi," konstatoval zaměstnanec hotelu Skála na Malé Skále.

Slušně zaplněný je i autokemp v Sedmihorkách. "O svátcích 5. a 6. července jsme tu měli dokonce rekordní počet lidí za několik posledních let. Chatičky jsou plné téměř neustále, stanů a karavanů je také hodně," uvedla vedoucí recepce Lenka Kalkusová. "Mezi našimi hosty převažují rodiny s dětmi, proto jsme také letos najali bezpečnostní agenturu, která dohlíží na dodržování nočního klidu - po desáté večerní tady žádný nadměrný hluk netrpíme. Ze zahraničí přijelo letos hodně Dánů a především Slováků."

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz