Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turisté se Americe přímo vyhýbají

  14:24aktualizováno  14:24
Od útoků na New York a Washington uplynula již řada týdnů, přesto se turisté těmto metropolím jakoby vyhýbali. New York je známý jako město, které nikdy nespí. Své noci na Manhattanu však od 11. září tráví méně návštěvníků a odborníci neočekávají žádné rychlé zlepšení. Po zřícení Světového obchodního střediska přišly o práci tisíce poslíčků, pokojských a recepčních, kteří jinou zatím nenašli. Hotely a restaurace velkoměsta sužuje ekonomický pokles a strach z dalších útoků, které způsobují denní ztráty v řádu několika milionů dolarů.

Uprostřed obvykle rušné sezony jsou hotely obsazeny pouze ze 60 procent - v této roční době bylo přitom téměř nemožné najít něco volného. Proslulé restaurace, do nichž se obvykle nedostanete, nabízejí slevy, aby přitáhly zákazníky. Zprávy o nové hrozbě antraxu a zvýšená bezpečnost na letištích, stanicích a v tunelech návštěvníky nadále odrazují. "Hotelový průmysl se pomalu zvedá, ale ne dostatečně, aby to bylo znát," tvrdí John Turchiano, mluvčí odborové organizace newyorských hotelů.

Bez práce je 4000 zaměstnanců z oboru. Ve Washingtonu bylo po atentátu na celý měsíc uzavřeno letiště. Odboráři jsou pesimističtí. Úzkostnou náladu ve městě zhoršil i dopis se stopami antraxu, který byl zaslán senátorovi Daschlemu. "Nezaznamenali jsme žádné změny v míře nezaměstnanosti," potvrdil místní odborář Tom Snyder. "Pokračuje dočasné propouštění." Podle analytiků jsou hotely v New Yorku nyní obsazeny ze 60 procent, těsně po útocích to bylo 30 procent. Jindy by to za normálních okolností bylo 90-95 procent kapacit.

"Vrcholná sezona pro hotely na Manhattanu je teď na podzim, takže se to nemohlo stát v horší čas," soudí analytik John Fox. Představitelé odvětví odhadují, že hotely denně prodělávají sedm miliard a restaurace 20 milionů dolarů. Starosta New Yorku Rudolph Giuliani stojí v čele snah přilákat do města návštěvníky. Společně s guvernérem státu New York Georgem Patakim navrhli kampaň Navštivte New York, která začíná v listopadu a jíž se účastní 350 restaurací a hotelů nabízejících speciální slevy a různé výhody. "Uzavření letiště ve Washingtonu odradilo od cestování obchodníky, ale nyní se vracejí," říká Richard Micheli, majitel restaurace Portofino. Po atentátech musel propustit dva pracovníky, ale jednoho už znovu přijal. Zlepšení podle něho nastalo po znovuotevření letiště.

Mluvčí hotelové asociace v New Yorku uvedla, že do města se vracejí turisté, víkendoví návštěvníci a podnikatelé. Přicházejí podle ní také lidé, kteří reagovali na výzvu starosty Giulianiho, aby pomohli obnovit ekonomiku města. Některé americké cestovní kanceláře se již neorientují na zájezdy do zahraničí, ale nabízejí pobyty v New Yorku.

Policista stojí osamocen v rotundě budovy washingtonského Kapitolu, kde sídlí Sněmovna reprezentantů a Senát. Zatímco jindy se v těchto místech pohybují stovky turistů, nyní Kapitol zeje prázdnotou.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Najdete na iDNES.cz