Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turisté se Americe přímo vyhýbají

  14:24aktualizováno  14:24
Od útoků na New York a Washington uplynula již řada týdnů, přesto se turisté těmto metropolím jakoby vyhýbali. New York je známý jako město, které nikdy nespí. Své noci na Manhattanu však od 11. září tráví méně návštěvníků a odborníci neočekávají žádné rychlé zlepšení. Po zřícení Světového obchodního střediska přišly o práci tisíce poslíčků, pokojských a recepčních, kteří jinou zatím nenašli. Hotely a restaurace velkoměsta sužuje ekonomický pokles a strach z dalších útoků, které způsobují denní ztráty v řádu několika milionů dolarů.

Uprostřed obvykle rušné sezony jsou hotely obsazeny pouze ze 60 procent - v této roční době bylo přitom téměř nemožné najít něco volného. Proslulé restaurace, do nichž se obvykle nedostanete, nabízejí slevy, aby přitáhly zákazníky. Zprávy o nové hrozbě antraxu a zvýšená bezpečnost na letištích, stanicích a v tunelech návštěvníky nadále odrazují. "Hotelový průmysl se pomalu zvedá, ale ne dostatečně, aby to bylo znát," tvrdí John Turchiano, mluvčí odborové organizace newyorských hotelů.

Bez práce je 4000 zaměstnanců z oboru. Ve Washingtonu bylo po atentátu na celý měsíc uzavřeno letiště. Odboráři jsou pesimističtí. Úzkostnou náladu ve městě zhoršil i dopis se stopami antraxu, který byl zaslán senátorovi Daschlemu. "Nezaznamenali jsme žádné změny v míře nezaměstnanosti," potvrdil místní odborář Tom Snyder. "Pokračuje dočasné propouštění." Podle analytiků jsou hotely v New Yorku nyní obsazeny ze 60 procent, těsně po útocích to bylo 30 procent. Jindy by to za normálních okolností bylo 90-95 procent kapacit.

"Vrcholná sezona pro hotely na Manhattanu je teď na podzim, takže se to nemohlo stát v horší čas," soudí analytik John Fox. Představitelé odvětví odhadují, že hotely denně prodělávají sedm miliard a restaurace 20 milionů dolarů. Starosta New Yorku Rudolph Giuliani stojí v čele snah přilákat do města návštěvníky. Společně s guvernérem státu New York Georgem Patakim navrhli kampaň Navštivte New York, která začíná v listopadu a jíž se účastní 350 restaurací a hotelů nabízejících speciální slevy a různé výhody. "Uzavření letiště ve Washingtonu odradilo od cestování obchodníky, ale nyní se vracejí," říká Richard Micheli, majitel restaurace Portofino. Po atentátech musel propustit dva pracovníky, ale jednoho už znovu přijal. Zlepšení podle něho nastalo po znovuotevření letiště.

Mluvčí hotelové asociace v New Yorku uvedla, že do města se vracejí turisté, víkendoví návštěvníci a podnikatelé. Přicházejí podle ní také lidé, kteří reagovali na výzvu starosty Giulianiho, aby pomohli obnovit ekonomiku města. Některé americké cestovní kanceláře se již neorientují na zájezdy do zahraničí, ale nabízejí pobyty v New Yorku.

Policista stojí osamocen v rotundě budovy washingtonského Kapitolu, kde sídlí Sněmovna reprezentantů a Senát. Zatímco jindy se v těchto místech pohybují stovky turistů, nyní Kapitol zeje prázdnotou.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Najdete na iDNES.cz