Turisté prchají před nepokoji v Nepálu

Mnoho turistů se dnes pokoušelo dostat z Nepálu, jímž po zavraždění krále Bíréndry a dalších členů královské rodiny otřásají nepokoje. Někteří turisté uvízli ve svých hotelích, protože úřady vyhlásily již podruhé zákaz nočního vycházení. Spojené státy, Velká Británie a Thajsko vyzvaly své občany, aby do Nepálu necestovali. České ministerstvo zahraničí oznámilo, že nedoporučuje cesty občanů ČR do nepálské metropole Káthmándú.

"Situace je nepřehledná a lze jen velmi těžko odhadnout její další vývoj," uvedlo ministerstvo. "Cestování do Nepálu je navíc ochromeno špatnou činností hraničních přechodů a letiště v Káthmándú," dodalo.
   

Turisté v Káthmándú se dnes podle tiskové agentury AP snažili dostat autobusy na letiště. Některé lety nepálských aerolinií byly zrušeny. Přinejmenším 60 turistů nebylo s to letecky opustit zemi a muselo se autobusem vrátit do města. V pondělí se skupinky turistů v nepálském hlavním městě dostaly do oblastí, kde se odehrávaly násilnosti. Tisíce Nepálců demonstrovaly na protest proti novému králi Gjánéndrovi, který byl na trůn uveden v pondělí.
   

Nepálské úřady nicméně trvají na tom, že turisté se mohou cítit bezpečně. "Navzdory neočekávanému incidentu a protestům po něm je Nepál přece jen nejbezpečnějším místem pro návštěvníky," řekl novinářům představitel nepálského ministerstva turistiky Šankar Prasád Koirála.
   

Nepál každoročně navštěvuje půl miliónu turistů a cestovní ruch poskytuje zemi zhruba čtyři procenta jejího hrubého domácího produktu. V roce 1999 Nepál na turistice vydělal 168,1 miliónu dolarů.

Lidé v nepálské metropoli Káthmándú vyšli do ulic. Smutek nad vyvražděním královské rodiny přerostl v nepokoje.