Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turisté na pádu hranic vydělají. Výlety, o kterých se nesnilo

  8:52aktualizováno  8:52
Vstup do schengenského prostoru 21. prosince přepíše turistické průvodce. Milovníci hezké krajiny si mohou plánovat výlety, o jakých se jim dříve ani nesnilo. Částečně jim "přistřihnou křídla" pouze ochránci přírody.

Hřensko. Nový říční člun pro společné česko- německé hlídky EVROPA17 | foto: Martin AdamecMF DNES

Vodáci sjedou část hraničních řek, jako je Morava či Dyje, a pěší turisté překonají rychleji Šumavu z Česka do Německa. Na trati z Varnsdorfu do Liberce, která vede i cizím územím, už vlak zastaví v každé stanici bez kontrol.

Od pramene do Německa

V chráněné zóně Národního parku Šumava vzniknou dvě nové přeshraniční stezky blízko vsi Bučina a pramene Vltavy. Ty nyní ocení hlavně běžkaři. V chráněné části Šumavy vede hranice asi v délce sto kilometrů.

„Padesát kilometrů zůstane v první zóně, kde se smí chodit jen po vyznačených cestách, ale v druhé půlce si budou moci lidé chodit volně,“ potvrzuje mluvčí Národního parku Šumava Radovan Holub. Turisté, kteří chodí na procházky v okolí Stožce a německého Haidmühle, si za pár dní budou moci zkrátit cestu přes hranici libovolně.

Trať přes tři státy

Turistickou specialitu na hranicích nabízí sever Čech. Je to železnice Seifhennersdorf–Liberec, která prochází třemi státy a pětkrát na svých padesáti kilometrech překročí hranici. Spojila český Frýdlantský a Šluknovský výběžek, protože cesta mezi nimi byla kratší přes Německo a Polsko.

Člověk tam i před rokem 1989 mohl jet bez pasu, ale nesměl z vlaku vystoupit. Nyní už tam soukromý vlak společnosti RailTrans ve všech německých nádražích staví a nově to půjde bez kontrol a s novou zastávkou.

„Usilujeme o znovuobnovení zastávky Starý Varnsdorf, kde vlaky stavěly do roku 1945. Chtěli jsme ji otevřít už v prosinci, ale jednání se prodlužují. Snad to nakonec vyjde v březnu,“ slibuje jednatel firmy RailTrans Petr Šimral.

Přes Sněžku do Polska

V Krkonoších mohou Poláci a Češi chodit společně po takzvané „cestě česko-polského přátelství“. Vede třeba na Sněžku. Když ji však dosud chtěli opustit, museli se rozloučit a jít každý „svou cestou“ do svého podhůří. K sousedům mohli jen po oficiálních přechodech.

To se teď změní. „Vím o čtyřech místech, kde půjde nově volně přejít hranice. Patří mezi ně Petrova a Martinova bouda, Vysoký Staw a jedno místo u Horní Malé Úpy,“ vyjmenoval mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Dostupnější tak budou polská horská letoviska Karpacz a Szklarska Poreba. U Harrachova či Žacléře mimo první a druhou zónu parku budou moci turisté přes hranici úplně volně.

Přeshraniční vodáctví

Česko má i řeky, které tečou přes hranici nebo po ní. Dyje kopíruje hranici s Rakouskem a Morava hranici se Slovenskem. Sjíždění Dyje připadá v úvahu na dolním toku mimo národní park, tedy od Znojma k zámeckému areálu Lednice. I tam na pár kilometrů vteče řeka do Rakouska.

„Je to naše domovská řeka, a nikdy jsme ji nejeli. Příští rok to máme v plánu,“ říká David Gros z vodáckého oddílu Neptun ze Znojma. Dyje není typickou vodáckou řekou s peřejemi a jezy. Vodáky láká podle Grose hlavně příroda kolem. Řeka teče i zámeckým parkem v Lednici.

Tatry otevřou hranice až v červnu

Hodně Čechů si také zamilovalo Vysoké Tatry na Slovensku. I ty se propojí s polskou částí, ale turista to ocení jen při letní dovolené. „Od listopadu do června máme některé cesty zavřené kvůli ochraně přírody a bezpečnosti lidí,“ vysvětluje náměstek ředitele Státních lesů Tatranského národního parku Marián Šturcel. Poláci žádné sezonní omezení nemají. Stezky z Polska na Slovensko vedou například přes Tomanové sedlo, Bystré sedlo, Volovec či Lúčne sedlo.

Vodáci budou moci sjíždět ze Slovenska do Polska řeku Dunajec v sousedních Pieninách krásným skalnatým kaňonem.Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Romantika a čistá voda. Tipy na nejkrásnější zatopené lomy v Česku

Horní Cerekev

Některé slouží vyloženě k rekreaci, jiné k rybaření, na ty odlehlejší a hůře přístupné jezdí trampové a nudisté....

Lekce z dějepisu za tisícovku. Otestovali jsme hrady a zámky pro rodiny

Zámek Telč

Dopřejte si v létě kromě koupání i atraktivní výlet do historie. MF DNES navštívila patnáct památek, aby zjistila, jaké...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz