Turisté na New York nezanevřeli

  12:15aktualizováno  12:15
I když to ještě před devíti měsíci vypadalo, že na New York turisté zanevřeli, nyní se to jeví jako předčasný úsudek. Ulice jsou jich plné, chtějí nasáknout atmosféru neskutečně pulzujícího velkoměsta. Prohlédněte si bohatou fotogalerii.

Když se řekne New York, snad každému se vybaví mrakodrapy. "Začali je tu stavět nejen kvůli nedostatku místa, ale i kvůli dobrému podloží. Všude je totiž tvrdá žula," vysvětluje průvodce cestovní kanceláře America Tours Ivan Knorr z paluby autobusu.

New York je městem extrémů. Vedle obrovských mrakodrapů s oslnivými reklamami tu pyšně stojí kostely, ten nejznámější katolický svatostánek je zasvěcen svatému Patrikovi.

Kosmopolitní město
New York je zároveň město kosmopolitní. "I když nemáte peníze na cestování, dá se zde poznat celý svět," říká průvodce Joseph Svehlak. Za pravdu mu dává výhled z autobusu: za okénkem se míhá čínská čtvrť, potom italská. "V New Yorku se mluví sedmnácti jazyky a uznává se tu na dvanáct náboženství," dodává.

To se projevuje i v jídle: naleznete zde spoustu restaurací - od těch klasicky amerických typu McDonald's přes italské, mexické až po čínské a japonské.

"Turisté se tu skutečně nemusí bát," tvrdí průvodce Ivan Knorr. Dokazuje to na dříve neblaze proslulém Harlemu. Z autobusu čtvrť skutečně vypadá jako každá jiná.

Zásluhy bývalého newyorského starosty
Bývalý starosta Rudolph Giuliani, nemilosrdný právník, snížil ve městě zločinnost za osm let o 44 procent. Turista v New Yorku nemusí mít strach, že se mezi betonovými giganty ztratí.

Ulice jsou očíslovány a tvoří jakousi šachovnici, která jde pomocí mapy lehce rozluštit. Chodníky jsou stále plné spěchajících lidí - i když se nezastaví, cizinci v nouzi rádi poradí. New York je prostě město, které nikdy nespí.

Nejznámějším symbolem Spojených států je šestačtyřicet metrů vysoká socha stojící zdánlivě osaměle na ostrůvku Svobody v New Yorku. Jedná se o francouzský dárek americkému lidu na památku spojenectví obou zemí během americké revoluce. Plavba lodí až k soše Svobody trvá devadesát minut.

Flatiron Building se považuje za nejstarší mrakodrap v New Yorku

Turista by při své prohlídce neměl opomenout ani budovu burzy na Wall Street. Z galerie lze pozorovat impulzivní makléře, kteří podle starých tradic při obchodování stále živě gestikulují. Na jejich práci pak dohlíží obrovská zlatá socha býka, symbol úspěchu při obchodování.

Od Empire State Building se můžete po 5th Avenue dostat až do Central Parku. To je oáza klidu uvnitř velkoměsta. Lidé si sem chodí zasportovat, ale i jen tak odpočinout. V nedaleké 72nd Street najdete dům, před nímž byl zastřelen John Lennon. Jeho památku nyní připomíná nápis Imagine v Central Parku.

Na nedalekém prostranství před budovou Rockefellerova centra si můžete, pokud si doma nezapomenete přibalit brusle, i zabruslit. Přestože je kluziště malé, jedná se o jedno z nejznámějších na světě.

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...Najdete na iDNES.cz