Turisté mohou opět navštívit katakomby v Klatovech

Po několikaměsíční rozsáhlé obnově mohou turisté ode dneška opět navštívit jednu z největších atrakcí v Klatovech - místní katakomby s třemi desítkami až několik set let starých mumií. Unikátní soubor mumií totiž před časem napadly bakterie a plísně, které museli specialisté konzervátoři, mykologové a chemici odstranit, řekla ředitelka Městského kulturního střediska v Klatovech Hana Haladová. Celou sezónu bude podle ní v katakombách omezený provoz - do prostorů s mumiemi by tak nemělo přijít více než 40 lidí za hodinu.

Odborníci budou provoz monitorovat a na podzim by pak měli vyhodnotit, zda a nakolik provoz a přítomnost lidí ovlivňují stav mumií a klima v katakombách.
   

Specialisté, kteří mumie obnovovali, si přímo v katakombách zřídili improvizovanou laboratoř. Mumie nejen odborně prozkoumali, ale hlavně mechanicky očistili, dezinfikovali a stabilizovali. Obnovili i systém vzduchových kanálků. Narušení systému pravděpodobně zapříčinilo větší vlhkost v katakombách a tím i nárůst mikroorganismů na mumiích.
   

Katakomby pod jezuitským kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce na klatovském náměstí byly vystavěny v roce 1656 zároveň se základy kostela. V kryptách pod kostelem odpočívalo kolem 200 mumifikovaných těl šlechticů, jezuitů a jiných klatovských osobností.
   

Přirozený systém větracích kanálů, který umožňoval konzervaci těl, byl narušen při přestavbě v roce 1937. Většina mumií tehdy podlehla zkáze a byla pohřbena na místním hřbitově. Počátkem 60. let byl větrací systém uveden do původního stavu a
větrání se zdokonalilo.