Turisté přechází hranice mezi Gibraltarem a Španělskem (27. června 2016)

Turisté přechází hranice mezi Gibraltarem a Španělskem (27. června 2016) | foto: Reuters

Občanský průkaz nestačí. Britové na Gibraltar nepouštějí turisty bez pasu

  • 207
Brexit ještě ani pořádně nezačal, ale celníci jejího Veličenstva si, zdá se, vysvětlují věci po svém. Od úterý totiž nepouští přes hranice Gibraltaru se Španělskem turisty, kteří u sebe nemají cestovní pas.

Jen několik dní po zahájení jednání o brexitu naplno propukla očekávaná diplomatická bitva o Gibraltar. Španělsko hodlá vybojovat území za podpory Evropské unie, Británie však ubezpečuje, že poloostrov ochrání.

Bývalý předseda konzervativců situaci dokonce přirovnal ke sporu o Falklandy (jak někdejší lídr konzervativců hrozí vojskem, čtěte zde).

Zatímco politiky čekají nekonečná jednání u zasedacích stolů, britští celníci už mají jasno. Pro vstup na Gibraltar už nestačí mít platný občanský průkaz některé z členských zemí Evropské unie, celníci vás nepustí přes hranici bez cestovního pasu.

Informaci redakci iDNES.cz sdělil Čech Luděk Hauner, který ve španělské Andalusii pronajímá turistické apartmány.

„Britští celníci nám vrací klienty z výletu zpět. Na celnici jsou velice neochotní a tvrdí, že si za to EU může sama. Nedá se s nimi o ničem jednat,“ říká Hauner. „Hlásí nám to klienti z Polska, Španělé, Holanďané, Švédi“ doplňuje.

„Klienti jsou z toho zážitku dost špatní. Jeli zhruba tři hodiny na Gibraltar, ale celníci jim bez pasu neumožnili přechod hranice,“ tvrdí Hauner. „Birgita Gustafssonová, naše klientka, jim vysvětlovala, že je přece Británie stále v EU, a tak mají právo vstoupit jen s občanským průkazem, ale neuspěli.“

Většina obyvatel Gibraltaru se vyslovila pro setrvání v EU.

Informaci, že občanům členských zemí Evropské unie stačí při vstupu předložit pouze občanský průkaz, uvádí i oficiální turistický portál Gibraltaru Visit Gibraltar.

Cestovní pas vyžadují na rozdíl od španělských kolegů právě britští celníci. „Kontrolují komplet auta a chtějí pasy. Většina lidí je nemá, protože se správně domnívají, že pas nepotřebují, když vstupují z/na území EU,“ popisuje zkušenosti svých klientů Hauner.

Problém s britskou stranou podle něj byl vždycky, ale doposud celníci turisty jenom zdržovali a dělali jim drobné naschvály. „Naši klienti na ambasádu nevolali, ale předpokládám, že to někdo z těch naštvaných lidí udělal,“ uzavírá Hauner.

Zastupitelské úřady turistům pomůžou

Podle ministerstva zahraničí převzal odpovědnost za zahraniční vztahy Gibraltaru členský stát Evropské unie (Spojené království) a vztahuje se na něj tedy Unijní právo. Spuštění tzv. brexitu tuto skutečnost nikterak neovlivnilo a neovlivní minimálně do okamžiku, kdy Spojené království z Evropské unie skutečně vystoupí.

„Ani britské, ani španělské orgány žádnou cestou nenotifikovaly české straně změnu uvedeného stavu či zavedení nové praxe v přístupu k cestujícím na Gibraltar. Stále tedy platí, že na Gibraltar lze vstoupit na občanský průkaz země Evropské unie,“ uvádí tisková mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Rybářská bárka nedaleko gibraltarské skály

V roce 1704 probíhaly u Gibraltaru tuhé námořní bitvy mezi Británií a Španělskem.

Ministerstvo podle ní v současné době situaci šetří u britských a španělských úřadů.

„V případě komplikací při vstupu na Gibraltar se lze obrátit na honorární konzulát ČR na Gibraltaru nebo na velvyslanectví ČR v Londýně a Madridu. Vyžadovat nebo vymáhat vstup na území Gibraltaru však nelze, protože bez ohledu na právní úpravu a pravidla pro vstup neexistuje na tento vstup právní nárok,“ doplňuje Lagronová.

Turistům proto doporučuje respektovat rozhodnutí místních orgánů s tím, že teprve poté se lze domáhat vysvětlení či eventuální náhrady škody, které jim v souvislosti se zákazem vstupu vzniknou.