Turismus je pohromou pro celou planetu, tvrdí odborníci

Turismus ničí planetu a představuje mnohem větší zátěž, než jsme se původně domnívali, tvrdí nová studie. Čím vším turisté škodí a jak mohou při cestování brát ohledy na životní prostředí?
Přeplněná pláž ve španělském městě Benidorm v provincii Alicante na břehu...

Přeplněná pláž ve španělském městě Benidorm v provincii Alicante na břehu Středozemního moře. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poznávání a cestování po světě je aktivita, která sice rozšiřuje náš rozhled, ale škodí naší planetě, upozorňují odborníci. Podle výsledků studie turismus představuje kolem osmi procent všech emisí oxidu uhličitého. To je třikrát více, než se původně předpokládalo, přičemž emise oxidu uhličitého rostly čtyřikrát rychleji než v období mezi lety 2009 a 2013.

Oproti předchozím studiím ta nejnovější bere v úvahu nejen dopad, který má na životní prostředí cestování letadlem, ale i emise produkované stravováním, nakupováním a místní dopravou turistů.

V úvahu je potřeba vzít nejen mezinárodní cestování, ale i turismus v rámci jednotlivých zemí. I když jsou emise tradičně vnímány především ve spojení s dopravou, ostatní zdroje nelze opomenout. Například vyprodukováním a konzumací půl kila hovězího masa vznikne více emisí než spálením čtyř litrů benzinu.

Z hlediska produkce emisí v rámci domácího cestovního ruchu jsou údajně nejhorší Američané, Číňané, Němci a Indové. Nejhorší stopu v cizích zemích  zanechávají Kanaďané, Švýcaři, Holanďané a Dánové.

Například na Maledivách a Seychelách je turismus zodpovědný za osmdesát procent emisí. „Tyto malé ostrovní státy jsou v těžké pozici, protože jsou na příjmech z turistického ruchu závislé, ale zároveň jsou mimořádně zranitelné a citlivé na klimatické změny,“ uvedla pro BBC Arunima Maliková, vedoucí výzkumu z univerzity v Sydney.

Navíc se ukázalo, že čím bohatší lidé cestují, tím více emisí vyprodukují. „Turisté z bohatých zemí typicky více létají, nakupují a vůbec využívají mnohem víc služeb. Turisté z chudších zemí cestují více hromadnou dopravou a vůbec se chovají jinak,“ uvádí studie.

Tisíce lidí každé ráno sledují magický východ slunce nad chrámem Angkor Vat v Kambodži.

Samostatnou kapitolou jsou čínští turisté. Takto zaplavili mauzoleum revolucionáře Sunjatsena v Nan-ťingu na východě země. (29. dubna 2018)

Studie také zmiňuje skutečnost, že pokud lidé vydělávají víc než čtyřicet tisíc dolarů (tj. cca 880 000 korun) ročně, s každým desetiprocentním zvýšením příjmu se množství emisí, které při cestování vyprodukují, zvýší o třináct procent.

Nejlevnější cestovní pojištění za pět minut online? Vyzkoušejte nás.

Přitom se s vysokým příjmem nepojí spokojenost, kterou turisté zažívají. Respektive to, že cestují bohatí lidé, kteří si dopřávají mnohem víc požitků (a tím zároveň vyprodukují víc emisí), neznamená, že by se cítili spokojenější než turisté cestující skromněji.

Problémy s emisemi i vodou

Množství oxidu uhličitého v ovzduší přitom v poslední době dosáhlo rekordních hodnot. Na konci roku 2017 uvedli vědci ze sdružení Global Carbon Project, že po třech letech stagnace se úroveň CO² v ovzduší opět zvýšila.

S globálním oteplováním podle odborníků souvisí například i katastrofální nedostatek vody, s nímž se v posledních měsících potýká Kapské Město. Ke kritické situaci zde došlo letos na jaře a město apelovalo na obyvatele i turisty, aby vodou začali razantně šetřit. Odborníci navíc předpokládají, že k podobným situacím bude kvůli klimatickým změnám docházet čím dál tím častěji.

Ostatně s nedostatkem pitné vody se potýká i Středomoří. Zpráva WWF z roku 2014 udává, že turistický boom zde roste takovou rychlostí, že v roce 2025 dosáhne roční úrovně 665 milionů turistů. Přitom právě turisté, respektive cestovní ruch, spotřebovává obrovské množství vody.

V létě tak stoupá spotřeba vody na jednoho obyvatele na neuvěřitelných 850 litrů za den, což je čtyřikrát víc, než spotřebuje například průměrný obyvatel španělských měst. Obrovskými „odběrateli“ vody jsou hotelové bazény, ale i golfové resorty, které v poslední době zažívají velký vzestup.

Odborníci proto apelují na turisty, aby se chovali k životnímu prostředí ohleduplněji a šetřili ho například tím, že se na dovolené místo pronajatým autem budou přepravovat na kole nebo hromadnou dopravou. Důležitá je i konzumace lokálních potravin. 

Samozřejmostí by měla být režimová opatření, která se přirozeně neomezují pouze na pobyt mimo domov – krátké sprchování a šetření vodou vůbec, opětovné používání ručníků a osušek či nepoužívání plastového nádobí. Na výběr už je také celá řada hotelů, které si zakládají na tom, že se chovají k životnímu prostředí ohleduplně.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.4 14:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Pláže, rum i vodopády. Mauricius je exotika s dávkou luxusu i dobrodružství

29. dubna 2024

Premium Palírna rumu, kousek od ní vodopád a „sedmibarevná země“, kterou vytvořila nestejnoměrně chladnoucí...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.4 14:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...