Tuniský Al-Džam - vzpomínka na římskou dobu

Malé tuniské městečko Al-Džam přitahovalo dosud četné turisty monumentálním koloseem, které patří k největším a nejzachovalejším antickým amfiteátrům na světě. Nyní připravuje další lákadlo. Před dokončením je totiž rekonstrukce okázalé římské vily. Al-Džam leží asi 200 kilometrů jižně od Tunisu na spojnici měst Sús a Sfax (Safákis) v polopouštní krajině s četnými olivovníky. Většinu roku zde panuje únavné vedro. Ve druhém a třetím století křesťanské éry se ale město nazývalo Thysdrus a patřilo k nejbohatším městům římského Tuniska.

V tehdejší době toto kvetoucí město prosperovalo díky výrobě olivového oleje, z čehož pocházelo veškeré bohatství města. Mělo na 40.000 obyvatel (zatímco dnes jich má 10.000). V roce 238 se město vzbouřilo proti vysokým daním římského císaře Maximinia. Ten ale povstání potlačil silou a poté začalo město upadat. Místní koloseum zůstává největší památkou na období římské vlády v zemi, je daleko větší než podobné amfiteátry například ve francouzském Nimes či Arles. Každý rok jej navštíví tisíce turistů.
   
Koloseum bylo vybudováno v roce 230 na oválném půdorysu, je 148 metrů dlouhé, 124 metrů široké a 36 metrů vysoké. Mohlo pojmout až 30.000 diváků, kteří přihlíželi zápasům gladiátorů či bojům křesťanů se lvy. Během století bylo útočištěm rebelů a prý se tu opevnila se svými věrnými berberská královna Kahena, když v sedmém století bránila svoji zemi proti Arabům.
   

Koloseum v Al-Džamu v posledních letech vystupuje ze stínu slavnějšího amfiteátru v Kartágu nedaleko od metropole zejména pořádáním slavného a ceněného mezinárodního festivalu symfonické hudby. Restaurátorské práce zde byly dokončeny v roce 1980 a od těch dob čelí pravidelnému přívalu turistů.
   

Dalším lákadlem v Al-Džamu je muzeum, které leží asi kilometr od městečka. V něm jsou uloženy bohaté mozaiky z okolních římských vykopávek, na kterých jsou ztvárněny lidé a zvířata v pastelových barvách. V blízké budoucnosti zde bude otevřen "Africký dům", nádherná římská vila ležící na rozloze 3000 metrů čtverečních. Po osmnácti stoletích zapomnění byla v uplynulých 40 letech zrekonstruována její výstavní část, která nabízí četné soukromé příbytky
zahrnující jak skrovné, tak okázalé stavby.
   

Jednotlivé domy, jeden krásnější než druhý, se rozkládají na velkých pozemcích a skoro všechny mají čarovné zahrady. Jsou postaveny kolem mozaikami vyzdobeného sloupořadí. Celá rekonstrukce byla výsledkem spolupráce Al-Džamu s městem Romans na jihu Francie a některé zbytky z vily jsou vystaveny v tamním archeologickém muzeu. "Africký dům" nabízí nejen možnost se podívat na obyčejný
život dávných Římanů. Má zde být také otevřena dílna pro mladé tuniské a francouzské zájemce o mozaikovou techniku.