Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

TUNISKO


Orientální perla Středomoří, země pohádek Tisíce a jedné noci. Země s vůní exotických dálek, oáza uprostřed pouště, země plná historie, to vše a ještě mnohem víc skrývá Tunisko.

TuniskoPřestože se z Evropy do Tuniska dostanete za pár hodin letu, zanechá ve vás dojem, že jste přistáli ve zcela jiném světě.

Tunisko na vás zapůsobí svou exotickou atmosférou, kterou podtrhuje obzvláště zdejší architektura s maurskými prvky a všudypřítomná vůně nejrůznějšího koření.

Tunisko leží na severu Afriky a jeho břehy omývá Středozemní moře. Pobřeží Tuniska (s několika ostrůvky, z nichž největší je Djerba) je dlouhé cca 1100 km. Tunisko má velmi rozmanitou přírodu. Nachází se zde solná jezera, palmové oázy nebo písečné duny.

Při návštěvě této země byste si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu města Karthaga, kolosea v El Jemu, solného jezera Chott El Jerid, Sahary, typického obydlí Berberů v Matmatě, městečka Sidi Bou Said a mnoho dalších.

Milovníky moře a odpočinku jistě zaujmou krásné prosluněné bílé písečné pláže a vysoká kvalita poskytovaných služeb. Tunisko navštěvují nejen rodiny s dětmi díky bohatému programu v hotelech věnovanému právě dětem a péčí o ně, ale i ostatní. Vyberte si z naší nabídky i vy to své a tento šperk bude určitě zdobit i vaše vzpomínky.

TUNIS:
Tunis - hl. město TunisHlavní město Tuniska. V jeho bezprostředním okolí, stejně jako přímo ve městě, najdete výrazné stopy všech období, kterými tato krásná země prošla.

Najdeme zde památky po Féničanech, prvních kolonistech této země, stejně tak památky po původním berberském obyvatelstvu.

Šest století antických památek je stejně nepřehlédnutelných jako první stopy dalších dobyvatelů – Arabů. Vítězné tažení islámu je nejlépe dokumentováno na Velké mešitě – Mešitě olivovníku.

Mohutný rozvoj země po osvobození dokumentují mnohé moderní budovy. Vlivy Francie ve druhé polovině minulého století najdeme např. v technických památkách.

SAHARA:
Největší poušť světa s rozlohou 9 milionů km2 zaujímá téměř stejnou plochu jako Čína nebo USA. Rozkládá se od Atlantského oceánu až k Rudému moři přes 10 států (Egypt, Libye, Alžírsko, Tunisko, Maroko, Mauritánie, Niger, Čad, Mali a Súdán).

Na Sahaře žijí většinou Tuaregové a Berbeři. Od 7. století obsadili Saharu Arabové a rozšířili zde islám, což velmi výrazně ovlivnilo kulturu místních států i jejich vztahy. Ovšem nutno říci, že Sahara je nejhustěji obydlena na severním přímořském pásu, kde jsou velká města jako Tripolis, Benghází a žijí zde také Evropané. Podél celého pobřeží vede pobřežní dálnice, severní pobřeží je poseto římskými památkami.

VŠEOBECNÉ INFORMACE:

Oficiální název: Tuniská republika
Hlavní město: Tunis
Rozloha: 163.610 km2
Počet obyvatel: cca 9,25 mil
Úřední jazyk: arabština a francouzština
Časový posun: v letním období (březen-říjen) je v Tunisku o hodinu méně než v ČR.
Doba letu: cca 2,5 hodiny

Zastupitelské úřady:

Velvyslanectví ČR v Tunisku
98, Rue de Palestine,
1002 Tunis-Belvedere
Tel: +216 71 78 19 16; 78 04 56
Fax: +216 71 79 32 28
e-mail: tunis@embassy.mzv.cz  
www.mzv.cz/tunis

Velvyslanectví Tuniska v ČR
Nad Kostelem 8, Praha 4 - Braník 147 00
Tel: +420 244 460 652, 3
Fax: +420 244 460 825

Tuniský národní úřad pro cestovní ruch
Sokolská 39, 120 00 Praha 2
Tel: +420 224 941 824, 942 424
Fax: +420 224 941 825

Měna: tuniský dinár (TND), dělí se na 1000 milimů. 1 TND = cca 20 Kč. Kreditní karty a šeky jsou běžně akceptované. Na tržištích se vždy smlouvá, cenu je možné usmlouvat až na 1/3 původní nabídky. V Tunisku je všude jednotný kurz.

Vízum: u zájezdů organizovaných cestovní kanceláří není potřebné, nutný je pas s doporučenou platností 3 měsíce po návratu.

Zdravotní péče: je na standardní úrovni. Očkování není povinné. Nedoporučujeme pít nebalenou vodu a konzumovat ovoce, zmrzliny, apod. mimo hotel. Občas se můžou vyskytnout střevní onemocnění, ale ve většině případů jsou zapříčiněné velkým klimatickým rozdílem. Vyvarujte se také nadměrnému používání klimatizace. V případě, že budete potřebovat lékaře, obraťte se na hotelovou recepci.

Elektrická energie: 220V, norma konektorů vyhovuje evropskému standardu.
Hotely: jejich zařazení do kategorie není shodné s evropským standardem.

Místní doprava: je možné použít cenově výhodné taxi, pronajmout si vůz, využít vlak, popř. místní dopravu či turistické vláčky. U místní dopravy je však třeba počítat s nepravidelností, případně s větším počtem cestujících. Na pronájem vozidla je třeba dovršit věku 21 let a vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. Ceny za pronájem se pohybují od 70 TND / den plus benzín.

Telefon a pošta: předvolba do Tuniska je 00216. Z Tuniska do ČR 00420. Doporučujeme využít telefonní budky, které bývají levnější než hovory z recepce hotelu.

Fotografování a filmování: platí přísný zákaz fotografování vojenských prostor, vojáků a policie. Není povoleno fotografovat ani modlící. Pokud by si někdo rád vyfotografoval někoho či něčí věc zblízka, je slušností se alespoň pomocí posunků zeptat na souhlas. Obvykle se pak ovšem očekává malé spropitné.

Nákupy: je součástí tradice a téměř povinností vyjednávat, tj. smlouvat výši ceny. Pokud upřednostňujete fixní ceny, doporučujeme supermarkety a obchody označené heslem fixed prices. Alkoholické nápoje v běžných obchodech nedostanete, dají se koupit většinou v hotelech, v magazin general, případně přímo na letišti v duty free shop.

Orientační ceny v obchodech: minerální voda = 0,5 TND, nealko = 1 TND, pivo = 2 TND, místní víno = 5 TND.

Spropitné: očekávají ho téměř všude a jeho obvyklá výše je 10–15%. Doporučujeme, abyste měli drobné mince vždy při sobě.

Policie: má respekt obyvatelstva a pravidelně ji můžete potkávat v ulicích i na pláži.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy