Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tunisko, exotika na dosah ruky. Průvodce, rady, tipy

  11:19aktualizováno  11:19
Pokud se rozhodnete strávit dovolenou v Tunisku, čeká vás nejen moře a dlouhé písčité pláže, ale také významné památky, z nichž některé jsou zapsány na seznamu UNESCO. Také byste si neměli nechat ujít proslulá tuniská tržiště, místní speciality nebo návštěvu míst, kde se točily Hvězdné války.

V Tunisku si můžete užít moře i památek | foto: Profimedia.cz

Tunisko společně s Alžírskem a Marokem tvoří zeměpisnou a historickou jednotku, kterou Arabové nazývají Magreb (Západ). Na severu a východě je země omývána Středozemním mořem, na západě sousedí s Alžírskem a na jihu s Libyí.

Tunisko

Země má velmi členitý povrch, který lze rozdělit do čtyř velmi odlišných oblastí: hornatý sever, stepi ve vnitrozemí, poušť na jihu a Sahel (pobřeží) na východě. Suchá jižní část země leží už na pokraji Sahary. Jednotlivé oblasti mají značně odlišné podnebí.

město Sidi Bou Said, Tunisko

Na severu převládá mírné středomořské, směrem do vnitrozemí nastupuje kontinentální klima s velkými teplotními rozdíly. Na jihu panuje typické saharské podnebí s letními teplotami přes 30 °C.

Rozhodně nevynechejte

zříceniny Kartága, Tunisko

Snad žádný návštěvník Tuniska by neměl zapomenout navštívit zříceniny Kartága. To, co uvidí, není ovšem punské Hannibalovo město, ale pozůstatky staveb z pozdního římského období s proslavenými Antoniovými lázněmi. Program na záchranu této jedinečné památky vyhlásilo UNESCO až v roce 1972.

město Sidi Bou Said, Tunisko

Typicky středomořský ráz má městečko Sidi Bou Said, zvané bílá perla nebo také Saint Tropez Tuniska, vyhledávané místo básníků, malířů, hudebníků a dalších umělců. Asi 12 kilometrů od Sousse leží přístavní město Port el Kantaoui, kam vás z centra Sousse zaveze turistický vláček.

Nejdůležitější památkou Kairouanu je čtvrtá nejvýznamnější mešita na světě (po Mekce, Medině a Jeruzalémě). Kromě Velké mešity tu najdeme i Aghlábovské nádrže, považované za nejvýznamnější hydrotechnické stavby středověku.

V Matmatě se těší pozornosti turistů starobylá jeskynní obydlí troglodytů. Tato obydlí nikde jinde v Tunisku neexistují a jsou i světovým unikátem. Právě zde byly natáčeny některé z epizod kultovního filmu Hvězdné války. Obydlí jsou vyhloubena z boku nebo z vrchní strany kopce a jejich počet se odhaduje na 700 - 150 až 200 z nich je dosud obydleno.

mešita v Kairouanu, Tunisko

Z několika turistům přístupných oáz jmenujme alespoň Tozeur s unikátní architekturou. Kromě ní upoutá Tozeur návštěvníky i tradičním oblečením žen s černým závojem haik zdobeným modrým či bílým pruhem. V oáze se pěstují vynikající datle.

Amfiteátr v El Jemu je třetí největší koloseum na světě a nejvýznamnější římská památka na africkém kontinentě. Po tisíciletích slouží amfiteátr opět kultuře. Informujte se, zda právě v době vaší návštěvy se v El Jemu nekoná nějaký festival symfonické hudby. El Jem je zařazen do seznamu světových památek UNESCO.

Amfiteátr v El Jemu, Tunisko

Kdo chce navštívit Medinu, nemusí se hned vypravit do centra islámu - Saúdské Arábie. Medina, staré město, je totiž srdcem každého arabského města. Tvoří ji množství úzkých spletitých uliček a tržišť s malými maurskými kavárničkami, kde si můžete i zakouřit z vodní dýmky.

Nejkrásnější tuniskou medinu můžete najít v hlavním městě Tunisu, kde je její dominantou proslulá Mešita olivovníku.

Kam se vydat

Hammamet / Hammamet Yasmine

město Hammamet, Tunisko

Oblíbené středisko s desítkami hotelů podél dlouhé písečné pláže. Za návštěvu zde určitě stojí mezinárodní kulturní středisko, postavené podle vzoru starého římského amfiteátru. Hotely nabízejí dobré možnosti ke sportování a pro milovníky golfu jsou zde dvě 18jamková hřiště.

Sousse

Sousse, Tunisko

Sousse je často označováno za perlu země. Jako ve většině tuniských měst tvoří i v Sousse jeho jádro medina s pevností Ribat a mešitou. Dlouhá písečná pláž patří k nejkrásnějším v celém Tunisku.

Skanes / Monastir

Skanes, turistická zóna s mnoha hotely a písečnými plážemi, se nachází blízko města Monastir. Bývalý charakter si zachovala pouze část starého města. Je zde tradiční trh - súk, mnoho kaváren, restaurací a barů, přístav jachet a výborné golfové hřiště.

Může se hodit

K zážitkům z návštěvy exotické země nepochybně patří i ochutnávka místní kuchyně. Typická tuniská je založena na zelenině a olivovém oleji, na jídelních lístcích najdeme pokrmy z mořských plodů, ryby, skopové, jehněčí, hovězí a drůbeží maso.

Národním jídlem je kuskus na mnoho způsobů. Připomíná hrubozrnnou krupici, vyrábí se z pšeničné nebo ječné mouky. Omáčka se připravuje z masa, drůbeže či ryb, rajčatového protlaku, harisy a zeleniny. Pokrm se připravuje ve speciální nádobě zvané kuskusiéra. Pokrmy je nejlépe zapíjet oblíbeným mátovým čajem.

trhy, Turecko

Mezi suvenýry, které si turisté z Tuniska nejčastěji odvážejí, patří kožené výrobky, koberce, vodní dýmky, tradiční tuniské oblečení, šátky a v poslední době stále oblíbenější oblečení pro břišní tance. Z potravin a nápojů jsou to olivy, datle, olivový olej, chalva, zelený čaj, harisa - pálivá pasta z chili papriček, víno, thibarine - datlový likér a bougha - pálenka z fíků.

Ti, kdo se rozhodli vrátit se z dovolené dokonale osvěženi, mohou navštívit některé z thalassoterapeutických center (thalassa = řecky moře), která jsou součástí mnoha tuniských hotelů.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Začínají Bratislavské městské dny 2018, nabídnou videomapping i ostrov Sihoť

Bratislavský hrad je po právu hlavní dominantou.

Oblíbené Bratislavské městské dny, které každoročně přilákají do ulic hlavního města Slovenska tisíce lidí, se konají...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Najdete na iDNES.cz