Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tunisko, exotika na dosah ruky. Průvodce, rady, tipy

  11:19aktualizováno  11:19
Pokud se rozhodnete strávit dovolenou v Tunisku, čeká vás nejen moře a dlouhé písčité pláže, ale také významné památky, z nichž některé jsou zapsány na seznamu UNESCO. Také byste si neměli nechat ujít proslulá tuniská tržiště, místní speciality nebo návštěvu míst, kde se točily Hvězdné války.

V Tunisku si můžete užít moře i památek | foto: Profimedia.cz

Tunisko společně s Alžírskem a Marokem tvoří zeměpisnou a historickou jednotku, kterou Arabové nazývají Magreb (Západ). Na severu a východě je země omývána Středozemním mořem, na západě sousedí s Alžírskem a na jihu s Libyí.

Tunisko

Země má velmi členitý povrch, který lze rozdělit do čtyř velmi odlišných oblastí: hornatý sever, stepi ve vnitrozemí, poušť na jihu a Sahel (pobřeží) na východě. Suchá jižní část země leží už na pokraji Sahary. Jednotlivé oblasti mají značně odlišné podnebí.

město Sidi Bou Said, Tunisko

Na severu převládá mírné středomořské, směrem do vnitrozemí nastupuje kontinentální klima s velkými teplotními rozdíly. Na jihu panuje typické saharské podnebí s letními teplotami přes 30 °C.

Rozhodně nevynechejte

zříceniny Kartága, Tunisko

Snad žádný návštěvník Tuniska by neměl zapomenout navštívit zříceniny Kartága. To, co uvidí, není ovšem punské Hannibalovo město, ale pozůstatky staveb z pozdního římského období s proslavenými Antoniovými lázněmi. Program na záchranu této jedinečné památky vyhlásilo UNESCO až v roce 1972.

město Sidi Bou Said, Tunisko

Typicky středomořský ráz má městečko Sidi Bou Said, zvané bílá perla nebo také Saint Tropez Tuniska, vyhledávané místo básníků, malířů, hudebníků a dalších umělců. Asi 12 kilometrů od Sousse leží přístavní město Port el Kantaoui, kam vás z centra Sousse zaveze turistický vláček.

Nejdůležitější památkou Kairouanu je čtvrtá nejvýznamnější mešita na světě (po Mekce, Medině a Jeruzalémě). Kromě Velké mešity tu najdeme i Aghlábovské nádrže, považované za nejvýznamnější hydrotechnické stavby středověku.

V Matmatě se těší pozornosti turistů starobylá jeskynní obydlí troglodytů. Tato obydlí nikde jinde v Tunisku neexistují a jsou i světovým unikátem. Právě zde byly natáčeny některé z epizod kultovního filmu Hvězdné války. Obydlí jsou vyhloubena z boku nebo z vrchní strany kopce a jejich počet se odhaduje na 700 - 150 až 200 z nich je dosud obydleno.

mešita v Kairouanu, Tunisko

Z několika turistům přístupných oáz jmenujme alespoň Tozeur s unikátní architekturou. Kromě ní upoutá Tozeur návštěvníky i tradičním oblečením žen s černým závojem haik zdobeným modrým či bílým pruhem. V oáze se pěstují vynikající datle.

Amfiteátr v El Jemu je třetí největší koloseum na světě a nejvýznamnější římská památka na africkém kontinentě. Po tisíciletích slouží amfiteátr opět kultuře. Informujte se, zda právě v době vaší návštěvy se v El Jemu nekoná nějaký festival symfonické hudby. El Jem je zařazen do seznamu světových památek UNESCO.

Amfiteátr v El Jemu, Tunisko

Kdo chce navštívit Medinu, nemusí se hned vypravit do centra islámu - Saúdské Arábie. Medina, staré město, je totiž srdcem každého arabského města. Tvoří ji množství úzkých spletitých uliček a tržišť s malými maurskými kavárničkami, kde si můžete i zakouřit z vodní dýmky.

Nejkrásnější tuniskou medinu můžete najít v hlavním městě Tunisu, kde je její dominantou proslulá Mešita olivovníku.

Kam se vydat

Hammamet / Hammamet Yasmine

město Hammamet, Tunisko

Oblíbené středisko s desítkami hotelů podél dlouhé písečné pláže. Za návštěvu zde určitě stojí mezinárodní kulturní středisko, postavené podle vzoru starého římského amfiteátru. Hotely nabízejí dobré možnosti ke sportování a pro milovníky golfu jsou zde dvě 18jamková hřiště.

Sousse

Sousse, Tunisko

Sousse je často označováno za perlu země. Jako ve většině tuniských měst tvoří i v Sousse jeho jádro medina s pevností Ribat a mešitou. Dlouhá písečná pláž patří k nejkrásnějším v celém Tunisku.

Skanes / Monastir

Skanes, turistická zóna s mnoha hotely a písečnými plážemi, se nachází blízko města Monastir. Bývalý charakter si zachovala pouze část starého města. Je zde tradiční trh - súk, mnoho kaváren, restaurací a barů, přístav jachet a výborné golfové hřiště.

Může se hodit

K zážitkům z návštěvy exotické země nepochybně patří i ochutnávka místní kuchyně. Typická tuniská je založena na zelenině a olivovém oleji, na jídelních lístcích najdeme pokrmy z mořských plodů, ryby, skopové, jehněčí, hovězí a drůbeží maso.

Národním jídlem je kuskus na mnoho způsobů. Připomíná hrubozrnnou krupici, vyrábí se z pšeničné nebo ječné mouky. Omáčka se připravuje z masa, drůbeže či ryb, rajčatového protlaku, harisy a zeleniny. Pokrm se připravuje ve speciální nádobě zvané kuskusiéra. Pokrmy je nejlépe zapíjet oblíbeným mátovým čajem.

trhy, Turecko

Mezi suvenýry, které si turisté z Tuniska nejčastěji odvážejí, patří kožené výrobky, koberce, vodní dýmky, tradiční tuniské oblečení, šátky a v poslední době stále oblíbenější oblečení pro břišní tance. Z potravin a nápojů jsou to olivy, datle, olivový olej, chalva, zelený čaj, harisa - pálivá pasta z chili papriček, víno, thibarine - datlový likér a bougha - pálenka z fíků.

Ti, kdo se rozhodli vrátit se z dovolené dokonale osvěženi, mohou navštívit některé z thalassoterapeutických center (thalassa = řecky moře), která jsou součástí mnoha tuniských hotelů.
Nejčtenější

Nové mapy cestovatelských rizik ukazují, kterým zemím se vyhnout

Označení zemí z hlediska bezpečnosti. Nejbezpečnější země jsou označeny zelenou...

Chcete co nejvíce zvýšit pravděpodobnost, že nebudete během cest řešit žádné problémy? Vydejte se do Finska, Norska...

VIDEO: Řidiče v Maďarsku překvapilo obrovské stádo jelenů

Řidiče v Maďarsku šokovalo obrovské stádo jelenů.

V jednu chvíli se zdálo, že je to nekonečný proud. Vytvořily ho stovky jelenů přebíhajících přes silnici poblíž...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Stopem po Africe. Občas to je jako cesta do koncentráku, říká cestovatel

"Kromě řidiče jedou vždy aspoň čtyři další lidé vyzbrojení krumpáči, rýči,...

„Četl jsem, že Kongo je srdcem temnoty, a je to tak. Málokdo se usměje, nikdo nepomůže. Ta země je neskutečně chudá,“...

Vánoce a silvestr v teple. Kde si užívat pohodu a zapomenout na stres

Pláž Postiguet se nachází přímo v centru Alicante, u hlavního pobřežního korza.

Soudě podle statistických odhadů je to stále oblíbenější trend: vydat se přes Vánoce a Nový rok nikoli na hory, ale...

Airbnb ignoruje nařízení Paříže, pronájmy ve městě omezí jen částečně

Večer s výhledem na Eiffelovu věž. I proto je Paříž vnímána jako jedno z...

Americký internetový zprostředkovatel turistických pronájmů Airbnb omezí majitelům domů v centru Paříže možnost...Najdete na iDNES.cz