Tunisko: čarovná země

  • 50
Země na severu Afriky nabízí pro každého něco. Bílé pláže, lázně v zelených horách, vyprahlé pouště s oázami i skvělé jídlo a pití.

Rozhodujete se, zda odjet někam za sluncem, nebo plánujete zůstat doma na balkoně? Zvolte kompromis - "balkon Afriky", jak nejsevernější maghrebskou zemi nazval její dlouholetý slavný prezident Habib Bourghiba.

"Krása této drsné africké země je ojedinělá," napsala kdysi o Tunisku cestovatelka Isabelle Eberhardtová, která v přestrojení za muže podnikla koncem 19. století dobrodružné putování.

Přesvědčte se o tom sami (ženy se již samozřejmě halit nemusí). V Tunisku můžete kombinovat pláže, lesy a hory. Sport s "válečkou" na pláži či toulkami za více něž tři tisíce let starými památkami, které zde zanechali Féničané, Kartaginci, Římané, Byzantinci, Arabové, Turci a také Francouzi.

Krása této středomořské země je v rozmanitosti. Sever láká horami, kilometry pobřeží s dlouhými písečnými plážemi, jih přitahuje nekonečnou magickou pouští. Voní zde moře, jasmín, piniová semínka (výtečně chutnají v čaji), zlatavé datle, ibišky, máta i národní jídlo kuskus, který si můžete dát na několik způsobů.

PROČ DO TUNISKA?

1. Pláže
Země má 1300 kilometrů rozmanitého pobřeží, které je poseto moderními letovisky.
Volit můžete mezi zeleným severem a Tabarkou, dlouhým východním pobřežím s letovisky, jako je například Hammamet, Nabeul, Monastir, Sousse, či odletět na ostrov Džerba.

2. Rozmanitost
To je synonymum pro Tunisko. Zelený sever, blankytný východ, vyprahlý střed a horký jih. Kombinovat lze lenošení u vody s poznáváním historie, sportem, potápěním, lovem ryb či zvěře, pobytem v lázních či pozorováním přírody v národních parcích a rezervacích.

3. Poušť
Neopakovatelné kouzlo písečného nekonečna, ačkoli Sahara vůbec není jenom písek a duny. Jsou to oázy, palmové háje, datle, safari v džípech, gazelí stopy na pěšinách a samozřejmě velbloudí karavany.

4. Památky
Tuniská architektura oplývá množstvím stavebních stylů. Chrámy, mozaiky, muzea, pevnosti, kostely, mešity, vykopávky ukazují zemi jako křižovatku kultur. Utvářeli ji Féničané, Římané, Byzantinci, Arabové, Turci, Španělé i Francouzi a každý z národů zde zanechal své stopy.

5. Festivaly
Tunisané milují hudbu a rádi slaví. Kromě slavnosti krahujců a festivalů antických her, filmů, hudby či folklorních představení patří k nejhezčím Saharské dny na konci roku v Douz a Tozeuru. Jsou ukázkou jezdeckého umění, závodí velbloudi a vyprávějí se pohádky.

6. Golf
Devět golfových hřišť špičkové úrovně, kolem nichž se rozprostírá nádherná krajina. Mezi olivovými háji i u pobřeží. Výhoda: pláž je na dosah, s jedinou výjimkou u nového areálu v Tozeuru na Sahaře. Vykoupat se však můžete v bazénu.

7. Thalasso
Tělu ulevíte léčebnou kúrou, samozřejmě pod lékařským dohledem. Říká se jí thalasso, což znamená zábaly a procedury s mořským bahnem, vodou a řasami, aromaterapii. Jako znovuzrození se budou cítit mladé maminky, vystresovaní manažeři, revmatici či ti, kteří chtějí zhubnout.

8. Potápění, lov
K výletům pod vodu je ideální Tabarka. Pro začátečníky jsou ideální Holubí jeskyně, skály do hloubky 3-12 m, klidné moře. Pro zkušené jsou vhodné tunely: je jich 20, dá se jimi volně proplouvat a některé jsou dlouhé až 30 metrů. Lovit můžete ryby nebo číhat na kance či zajíce v lese.

9. Pohostinnost
Překonejte ostych či chabou znalost cizích jazyků, kterými Tunisané na rozdíl od mnoha českých turistů mluví, a vychutnejte šálek mátového čaje či kávy. Když chcete fotit místní ženy či věřící, zeptejte se. To neplatí o vojenských objektech a prezidentském paláci, které se nefotografují.

10. Blízko a levně
Z Česka budete v cíli zhruba za dvě a půl či tři hodiny letu. Také vzdálenosti v Tunisku jsou přijatelné. Pokud zvolíte nejdelší trasu z Tunisu na Saharu, výlety se organizují minimálně na dva dny. Také místní ceny jsou přijatelné. Pár dinárů si nechte pro pokojskou za kreace z ručníků a květin.

Je to kraj, kde můžete putovat za antickými skvosty, toulat se labyrintem orientálních trhů -súků, ukrytých ve starém městě - medíně. Lze také lenošit na plážích, potápět se, jezdit na koni, oslu či velbloudu, dát si partičku golfu či se potit v parních lázních hamman.

Milovníci flóry a fauny je třeba mohou pozorovat v Národním parku Ichkeul, jednom z několika rezervací (leží 30 kilometrů jihozápadně od Bizerty na severu).

Jih zase namixuje koktejl ze stěhovavých dun, úrodných oáz, solních pánví, berberských vesnic vklíněných do drsných hor a bizarních obydlí pod zemí. Spatříte zde značku "Pozor, velbloud" i značku s písmenem S jako Sable, tedy písek.

Jakýkoli výlet by nebyl kompletní bez specialit místní kuchyně. V Tunisku se říká, že chutná vše, co je červené a ostré, takže se nevracejte, aniž byste ochutnali třeba pálivou pastu z papriček harissu či červené víno Magon. Porce "prstů světla" - exportních datlí Deglet an-Núr - bude sladkou tečkou za putováním přes poušť, prérii a chvílemi u moře.

Pokud jste pověrčiví, jeden tip: přivezte si na památku ruku Fátimy, čímž nemám na mysli nic jiného než tradiční symbol pěti prstů, zobrazovaný třeba ve tvaru přívěsku nebo na keramických miskách či kachličkách. Tunisané jej mají všude, zejména pověšený na dveřích. Podle legendy chrání před zlem a přináší štěstí.

Nejkrásnější letoviska v Tunisku

TABARKA

Hledáte panenskou přírodu a korálové pobřeží? Pak Jste se správně rozhodil pro Tabarku na severozápadě, kde najdete kromě pláží i golfo-vé hřiště. Kombinací moře, hor a lesů s korkovými duby si vysloužila přezdívku "tuniské Švýcarsko". Pokud se nasytíte sluníčka, můžete lovit ryby a potápět se, honit kance l golfový míček a kochat se antikou. Nejlepší výhled je z janovské pevnosti.

HAMMAMET

Antické město je nejstarší letovis-ko ležící 65 kilometrů Jihovýchodně od Tunisu, na konci poloostrova Cap Bon. Jezdili sem Guy de Maupassant či Oscar Wilde. Letovisko se starou medinou láká písečnými plážemi, nový luxusní komplex Yasmine Hammamet oplývá možnostmi pro golflsty l Jachtaře. Deset kilometrů odtud leží klidnější Nabeul, ráj keramiky a krajkářů.

DŽERBA

Ostrov s bílými plážemi se do historie zapsal díky Homérovu eposu Odyssea, kde byl nazýván "ostrovem pojídačů lotosů (lotofágů)". Žila zde prý také svůdná nymfa Kalypso. Dnes ostrov láká na pláže, golf, špičková střediska poskytující léčbu pomocí mořských řas i na jednu z nejstarších synagog La Ghriba. Džerba Je též ideálním výchozím bodem pro výlety na Saharu.

Sladký život na bílých plážích

Kdysi dávno přistál Odysseus během svého dobrodružného putování na tuniském ostrově Džerba.

Společníky vyslal na výzvědy, ti však zcela propadli krásám ostrova a jeho sladkým lotosovým plodům, takže muže nemohl dostat zpět na palubu.

Svodům však podlehl i sám Odysseus, jak omamným květům, tak (hlavně) půvabné nymfě Kalypso. A trvalo sedm let, než se vymanil z její náruče.

Na Džerbě či v některém z dalších příjemných letovisek pevninského Tuniska sice nemusíte zůstávat tak dlouho, je však pravděpodobné, že prázdniny na rozlehlých písečných plážích a nespočet dalšího vyžití vás okouzlí stejně jako Odyssea.

Téměř všechny hotely, které jsou zde soustředěny do takzvaných turistických zón, mají svou vlastní pláž. V rámci služeb většinou nabízejí slunečníky a lehátka zdarma, někdy je však potřeba zaplatit zhruba dva dináry na den.

Zejména v hlavní sezoně není výjimkou, že počet lehátek a slunečníků jak u bazénu, tak na pláži nebude odpovídat kapacitě hotelu. Například němečtí turisté prosluli tím, že již za rozbřesku vysílají člena rodiny, aby "rezervoval" dobrá místa ručníkem. Jejich osvědčený recept však přebraly další národnosti, takže vítězí ten rychlejší.

Kromě hotelových pláží, které jsou udržovány podle rovnice -čím více hvězdiček, tím kvalitnější pláž - existují i pláže veřejné, kde se setkáte s Tunisany. I pro ně je léto dobou dovolených, navíc nyní mají školy prázdniny a kvůli vedru je na mnoha místech zkrácená pracovní doba, takže odpoledne jsou letoviska plná.

Pokud netoužíte po ruchu a pestrých možnostech známých přímořských středisek jako Hammamet, Monastir, Sousse, Port el Kantaoui, zajeďte si na panenské ostrovy Kerkennah, kam se dostanete trajektem z města Sfax.

 

Kolik za co zaplatíte

Měna a kurz
* jeden tuniský dinár (TD) = 1000 milimů (M)
* 100 USD = 131 TD
* 100 euro = 160 TD
* 18,80 Kč = 1 TD

Měnit můžete všude, a to bez poplatků. Lépe menší částky. Nezapomeňte si uložit doklad ze směnárny. Pokud dináry náhodou neutratíte, musíte je před odletem měnit zpět na valutu. Vývoz tuniské měny je zakázán.

Jídlo, pití, benzin
Místní obchody nabízejí široký sortiment kvalitního zboží, převažují francouzské značky. Doporučujeme síť supermarketů Monoprix a Magazin General.

* bageta 250 M
* mléko 500 M
* minerálka (1,5l) 350-450 M
* coca-cola (1l) 1 TD
* zmrzlina 200 M-1TD
* pivo (0,33 l) 800 M
* máslo 700 M
* jogurt od 150 M
* broskve (1kg) od 600 M
* melouny 300-600M
* datle Deglet an Nur (1kg) od 1-3 TD
* cigarety 800 M-3 TD
* vodní dýmka 2 TD
* známka na pohled 350 M

Ceny některých jídel v restauracích střední kategorie
* polévka 1,2 TD
* Couscous 4 DT
* hlavní jídlo od 4,5 TD
* salát, brik 1 TD
* pizza 3-4 TD
* káva 600 M-1 TD
* čaj 600-800 M
* pivo 1,4 TD
* benzin natural (1l) 900M
* nafta 550 M 

Další informace: Tuniský národní úřad pro cestovní ruch, Sokolská 39, Praha 2.

 

 

Vyžití pro každého - Kilometry bílých písčitých pláží osloví každého příznivce vodních sportů nebo milovníka slunění. Jakmile se slunce a vody nabažíte, můžete vyrazit na safari nebo do nitra Sahary.