Tunisko: antika, hory a nekonečná poušť

  • 4
"Na drsné překrásné zemi Afriky je její krása ojedinělá," napsala o Tunisku cestovatelka Isabelle Eberhardtová. Ta v přestrojení za muže podnikla koncem 19. století dobrodružné putování "po balkonu Afriky", jak nejsevernější maghrebskou zemi o několik let později nazval její dlouholetý slavný prezident Habib Bourghiba.

Přesvědčit se o tom je velice snadné a ženy se zde už dnes samozřejmě halit nemusí.

Krása je v rozmanitosti. Sever láká horami, mnoha kilometry pobřeží s dlouhými písečnými plážemi, jih přitahuje nekonečnou magickou pouští. Voní zde moře, jasmín, piniová semínka (výtečně chutnají v čaji), zlatavé datle, máta i národní jídlo kuskus, který si můžete dát na několik způsobů.

Tři tisíce let starou kulturu dnešní moderní republiky u Středozemního moře utvářeli Féničané, Kartáginci, Římané, Byzantinci, Arabové, Turci a také Francouzi a jejich stopy jsou všudypřítomné.

V Tunisku můžete putovat za antickými skvosty, toulat se labyrintem typických trhů - súků, lenošit na plážích, potápět se, jezdit na velbloudech, dát si partičku golfu, potit se v parních lázních hamman či dopřát si thalassoterapii (proceduru s mořskou vodou a bahnem vhodnou pro regeneraci) a nechat se okouzlit mnohotvárnou Saharou.

3.kolo soutěže o letenku po Evropě - ZDE

Jakýkoli výlet by nebyl kompletní bez specialit místní kuchyně. Tady se říká, že chutná vše, co je červené a ostré, takže se nevracejte, aniž byste ochutnali třeba pálivou pastu z papriček harissu či červené víno Magon.

Co musíte v Tunisku vidět

SIDI BOU SAID

Zde vládne tuniská modř. Andaluská vesnička na skále sto metrů nad mysem Cap Carthage je obklopena mimózami, eukalypty a cypřiši.

Romantické místo proslavili četní malíři jako například Paul Klee, kteří se nechali inspirovat krásou bílých domů s modrými dveřmi a okenicemi s uměleckými mřížemi na oknech. Jako dárek si přivezte modrobílou ptačí klec.

SBEITLA

Dech vám vyrazí rozlehlá, kdysi římská kolonie Sufetula ve středním Tunisku, přesněji řečeno to, co z ní zbylo. Úžasné zříceniny a vykopávky, u nichž lze strávit několik hodin, vypovídají o době, kdy v Sufetule vládl blahobyt.

Najdete zde zbytky malých pevností a kostelů zdobených mozaikami, překrásné baptisterium, Diokleciánův vítězný oblouk či čtvero lázní z římského období. U největších lázní se zachovaly sály pro teplou, vlažnou a studenou koupel.

NABEUL

Království keramiky všeho druhu. Kachlíky, misky, vázy, talíře. Obrovská amfora vás vítá již před městem. V zadních dvorech domů spatříte hrnčíře, kteří své výrobky často suší na střeše.

Při nákupu (nejenom keramiky) na trzích zásadně smlouvejte. Budete-li mít toho dost, odpočívejte na místních plážích nebo odjeďte do deset kilometrů vzdáleného letoviska Hammametu.

TABARKA

Máte Tunisko spojeno výhradně s palmami a velbloudy? Omyl. Magrebská země je natolik pestrá, že vás tady okouzlí zeleň. Ostatně již Římané úrodný severozápad nazvali obilnicí. Tady můžete kombinovat moře, lesy a hory.

Na korálovém pobřeží s korkovníkem na severozápadě najdete kromě pláží i ukázkové golfové hřiště.

KAIROUAN

Čtvrté svaté město islámu po Mekce, Medině a Jeruzalému. Svými padesáti mešitami a marabuty láká poutníky z celého islámského světa i turisty. Sedm poutí do Kairouanu má stejnou váhu jako jedna pouť do Mekky. Jméno města, které je rovněž synonymem pro ručně vázané koberce, znamená v překladu karavana. Leží totiž na křižovatce důležitých cest na západním okraji pouště.

TUNIS - BARDO MUZEUM

Ráj antických mozaik i soch v bývalém palácovém harému beye s nádherně dekorovanými stropy. Unikátní mozaiky z římského období sem byly přeneseny z původních staveb, například z města Bulla Regia.

V prvním patře jsou další mozaiky, které zdobily stěny či podlahy římských patricijských vil v Kartágu nebo Sousse. Obdivovat můžete také nálezy zejména z doby punského Kartága a římské. Tip: nejlepší výhled je z 2. patra.

 

TABARKA. Máte Tunisko spojeno výhradně s palmami a velbloudy? Omyl. Magrebská země je natolik pestrá, že vás tady okouzlí zeleň. Ostatně již Římané úrodný severozápad nazvali obilnicí. Tady můžete kombinovat moře, lesy a hory. Na korálovém pobřeží s korkovníkem na severozápadě najdete kromě pláží i ukázkové golfové hřiště.

TUNIS - BARDO MUZEUM. Ráj antických mozaik i soch v bývalém palácovém harému beye s nádherně dekorovanými stropy. Unikátní mozaiky z římského období sem byly přeneseny z původních staveb, například z města Bulla Regia. V prvním patře jsou další mozaiky, které zdobily stěny či podlahy římských patricijských vil v Kartágu nebo Sousse. Obdivovat můžete také nálezy zejména z doby punského Kartága a římské. Tip: nejlepší výhled je z 2. patra.

Berberská tvář Tuniska s nekonečnými písečnými dunami, to je Sahara s velbloudími karavanami

SIDI BOU SAID. Zde vládne tuniská modř. Andaluská vesnička na skále sto metrů nad mysem Cap Carthage je obklopena mimózami, eukalypty a cypřiši. Romantické místo proslavili četní malíři jako například Paul Klee, kteří se nechali inspirovat krásou bílých domů s modrými dveřmi a okenicemi s uměleckými mřížemi na oknech. Jako dárek si přivezte modrobílou ptačí klec.

SBEITLA. Dech vám vyrazí rozlehlá, kdysi římská kolonie Sufetula ve středním Tunisku, přesněji řečeno to, co z ní zbylo. Úžasné zříceniny a vykopávky, u nichž lze strávit několik hodin, vypovídají o době, kdy v Sufetule vládl blahobyt. Najdete zde zbytky malých pevností a kostelů zdobených mozaikami, překrásné baptisterium, Diokleciánův vítězný oblouk či čtvero lázní z římského období. U největších lázní se zachovaly sály pro teplou, vlažnou a studenou koupel.

KAIROUAN. Čtvrté svaté město islámu po Mekce, Medině a Jeruzalému. Svými padesáti mešitami a marabuty láká poutníky z celého islámského světa i turisty. Sedm poutí do Kairouanu má stejnou váhu jako jedna pouť do Mekky. Jméno města, které je rovněž synonymem pro ručně vázané koberce, znamená v překladu karavana. Leží totiž na křižovatce důležitých cest na západním okraji pouště.

,