Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrad Trosky v Českém ráji zakrývají stromy, památkáři zvažují kácení

  8:25aktualizováno  8:25
Dominantu České ráje, hrad Trosky, přerůstají stromy. Nad ně vystupují pouze věže Baba a Panna. Trosky přitom bývaly holé, stromy se tu vysázely až na začátku minulého století. Správci hradu uvažují nad tím, že v bezprostřední blízkosti vzrostlé stromy pokácí.

Trosky | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"První hradba není vůbec vidět a támhleta druhá už také ne," říká cestou vzhůru od vstupu do hradu kastelán Lubomír Martinek a ukazuje na 15 metrů vysokou kamennou zeď. Tu třeba při pohledu ze silnice z Turnova na Jičín skutečně zakrývá zeleň, která vyrůstá těsně za dochovanými hradbami.

Hrad Trosky

Od roku 2011 jsou národní kulturní památkou. Hrad mezi dvěma čedičovými homolemi s věžemi Panna (57 m) a Baba (47 m) vznikl koncem 14. století, v 15. století odolal několika obléhání.

Sláva hradu končí v 16. století, ale ještě za třicetileté války hrad stál a byl v majetku Albrechta z Valdštejna.

Pod hradem se údajně nacházejí rozsáhlá sklepení a jeskyně. Pověsti hovoří o vstupu do podsvětí.

"Představuji si dvě možnosti odlesnění. Buď vykácet nějaký pruh kolem hradu, řekněme třicetimetrový, to by záleželo na dohodě, nebo udělat jen několik průseků," uvažuje Martinek.

Jak by to ve variantě průseků vypadalo, je už vidět. Na severní straně bylo letos pokáceno 10 až 12 stromů, které narušovaly hradní zdi. Zdálky, třeba z Borku, vykácené místo vypadá dobře, na hrad je lepší výhled. Paseka s pařezy při pohledu z hradu už tak dobře nevypadá, za to se odkrývá pohled na další, dosud skryté pozůstatky hradu.  

"To je další věc, která nebyla dříve kvůli stromům vidět. Od jedné skály ke druhé vede pozůstatek zdi, tam byla tam ještě jedna hradba," upřesňuje Martinek. A už spřádá plány, jak zlikvidovat pařezy a základy zdi očistit, případně obnovit.

"Byl by tak vidět další historický kousek vývoje Trosek," míní kastelán. Podobných mezi stromy skrytých historických pozůstatků je kolem hradu víc.

Úplně holý vrch ochranáři nechtějí

Martinek na Troskách slouží již dvanáct let a celou dobu se snaží dojednat alespoň nějaké kácení. Trosky jsou na rozhraní krajů, chvíli patřily pod pardubické památkáře, pak pod ústecké a až několik posledních let spadají pod Národní památkový ústav v Liberci. Jeho ředitel Miloš Kadlec také míní, že hrad by měl být víc vidět.

Fotogalerie

Jak moc kolem Trosek kácet, bude ještě věcí diskuze. Nejen s odborníky. Památkáři hodlají dát i na názor veřejnosti. Co se odborníků týká, zdá se, že po letech se rýsuje možná dohoda s Lesy ČR, které spravují pozemky kolem hradu.

Okolí Trosek patří mezi zvláště chráněné území. Jisté kácení by ochranářům nevadilo. Ale uvedení do historické podoby, kdy byl kopec holý, by se jim nelíbilo.

"O nějaké větší kácení zájem nemáme, protože vždy po tom vykáceném lese něco naroste. Bude to někdo udržovat? Nebude to nakonec horší, než to bylo?" ptá se zástupce vedoucího CHKO Český ráj Aleš Hoření.

Ovšem o jednotlivých stromech, které porušují zdi či skály, nebo brání výhledu na hrad, by se uvažovat dalo. "Muselo by se to probrat na místě strom od stromu," říká Hoření.

Ochránci jsou pro postupnou těžbu po jednotlivých stromech nebo menších skupinkách, aby nebyl rozbitý kompaktní pokryv Trosek. Větší průseky považují za nevhodné.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

V holínkách za tajemstvím německé podzemní továrny Diana na Vysočině

Osada Kutiny z malého železničního viaduktu

Nevedou tudy značky, ovšem romantiky, dobrodružství a záhad si člověk užije vrchovatě. Vydejme podél dvou nenápadných...

Najdete na iDNES.cz