Trosky dodnes obestírá záhada

  • 2
Turnov - Jedním z nejnavštěvovanějších míst Českého ráje je zřícenina hradu Trosky. Nikdo však dodnes neví, jak hrad původně vypadal. "Nedochoval se žádný obraz ani rytina. Všechny archivní materiály shořely. Jediný historicky věrný obraz Trosek ukořistili Švédové za třicetileté války na zámku Hrubá Skála," vysvětluje kastelán Trosek Lubomír Martinek.

Z historie hradu
Původ hradu sahá až do 14. století. Jeho výstavba započala někdy kolem roku 1380. Konečnou podobu hradu výrazně ovlivnil terén, kde se stavělo. Pozdější sídlo mnoha panských rodů totiž vzniklo mezi dvěma čedičovými kupami.

Místo to bylo výhodné: z jihu i severu chránily hrad prudké svahy. Boční partie hradu zajišťovaly proti útokům obě původní čedičové homole. I je stavitelé využili a zakomponovali do hradu. Osadili je dvěma věžemi, které dodnes tvoří panoráma hradu.

Zavalitá Baba a štíhlá Panna
Na čtyřicetimetrovém, zavalitém kopci, pojmenovaném pro svůj tvar Baba, se zvedala nižší, pětiboká věž. Její štíhlý, obdélníkový protiklad pak vyrostl na východní, o sedmnáct metrů vyšší homoli Panně.

Po smrti zakladatele hradu Čeňka z Vartenberka připadly Trosky králi Václavu IV. V roce 1398 získal hrad i s celým panstvím Ota z Bergova. Po něm pak zdědil Trosky jeho syn. Za jeho vlády, v roce 1424, obléhala Trosky lidová vojska. Hradu se však nezmocnila.

To se podařilo až o čtrnáct let později dvěma mužům: Kryštofu Šofovi z Helfenburka a jeho druhu Švejkarovi. Tito výtečníci zajali Otu z Bergova a zakrátko se stali postrachem celého kraje. Vojska začala hrad opět obléhat, ale bezvýsledně. V roce 1455 syn Oty z Bergova prodal Trosky s celým panstvím Janu Zajíci z Hazmburka, majiteli sousedního panství a hradu Kost.

Za čtrnáct let dobylo Trosky královské vojsko a tím mu podepsalo ortel. Hrad se stal už jen střediskem hospodářské správy. Jeho majitelé se sice nadále střídali, ale o stav hradu se příliš nezajímali. Trosky začaly chátrat. Ještě v sedmnáctém století, v období třicetileté války, hrad stál. Byl však opuštěný a zpustlý.

Svědectví o jeho stavu podal národní obrozenec Bohuslav Balbín, jemuž se ještě v roce 1681 povedlo vystoupat na vrchol Panny. Úpadek Trosek rychle pokračoval a zanedlouho se nad krajinou tyčila jen jejich ruina.

Trosky 'oživila' až romantická literatura
Až malíři a básníci v 19. století objevili kouzlo zříceniny Trosek. Vznikaly o nich básně, coby výrazná dominanta Českého ráje se objevily na mnoha obrazech.

V roce 1821 odprodali tehdejší vlastníci Trosek Valdštejnové hrad Janu Lexovi z Ahrentalu. Jeho syn Alois chtěl návštěvníkům zpřístupnit vrchol Panny, ale zemřel a stavba skončila. Poslední schody tak dosáhly k místu, kde se dnes nachází hradní vyhlídka.

Mnoho desetiletí jsou Trosky magnetem, který přitahuje české i zahraniční turisty. Nedávno jejich popularita ještě více vzrostla, neboť na věži Baba vznikla nová rozhledna. Umožňuje nádherný pohled na dosud zakryté památky v okolí. Je to zejména hrad Kost, zámeček Humprecht, Polabí, Pachovské skály, Jičínsko se Zebínem a Kumburk s Bradlecem a Zvičinou v pozadí.


Může se hodit

OTEVŘENO
Duben, říjen (soboty, neděle a svátky)    9 - 16:00  
 
Květen - srpen (denně kromě pondělí) 8 - 17:00 
 
Září (denně kromě pondělí)  9 - 16:00 
  
VSTUPNÉ:
Dospělí : 25 Kč
Děti od 6 let, důchodci, studenti, ZTP 15 Kč. Děti do 6 let zdarma.
 

,