Trosečníci na vyprahlém ostrově: jak se pije kaktus

aktualizováno 
Idylický výlet na katamaránu se změnil v boj o přežití - oba muži zůstali uvězněni na zcela pustém mexickém ostrůvku obklíčeném žraloky. Aby odolali extrémním podmínkám, museli improvizovat.

Kaktus prý nejlépe chutná ze středu rostliny | foto: Discovery Channel, ČT


Seriál dokumetárních rekonstrukcí

Příběhy ze seriálu Přežít! vám přinášíme ve spolupráci s Českou televizí.

Osmý díl můžete zhlédnout v úterý 10. července na programu ČT1.


Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Bratranci Mark Sorensen a Bob Rusnak se vydali ze San Diega, vstříc dobrodružství, které si na následující dny naplánovali. Chtěli na katamaránu vykonat okružní plavbu Cortézovým mořem. Každou noc měli tábořit na jiném ostrově a na společnou 250km cestu se hodně těšili. Věděli přitom, že nejde o jednoduchý podnik - i za ideálního počasí je to na pětimetrovém katamaránu celkem riskantní cestovatelský záměr.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Přesto do akce šli s nadšením: "Když jsem viděl klidnou modř Cortézova moře a jak z něj dramaticky vystupovaly ostrovy – bylo to fantastické. Nádhera. Těšili jsme se. Po tomhle jsme toužili," vzpomíná Mark. "Dobrodružství, které jsme hledali, bylo něco mezi víkendovým povyražením a sebevraždou, a těšili jsme se na to."

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Přežít! Díl 8. - Trosečníci


Mark byl z obou bratranců starší, o celých čtrnáct let. Pro Roberta byl vzorem již od malička, a nebyla to zdaleka jejich první akce. Marka bral jako staršího a zkušenějšího, jako učitele, který jej zasvěcuje do základů mořeplavby.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Na plavbu bylo ideální počasí. Ale v Cortézově moři se často mění vítr a právě to dodávalo výletu na dobrodružnosti.
Přežít! Díl 8. - Trosečníci
"Hrozně rád se plavím po moři, miluju ten pocit svobody a volnosti na otevřeném moři," svěřuje se Mark. "Rád cítím tu rychlost, protože když se plavíte na katamaránu, jako byste letěli."

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Vítr před bouří

Jenže když nefouká vítr, neletí ani katamarán, ani Mark s Robem. Neletí ani čas, všechno tiše stojí

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Bratranci ještě mnohokrát poznají léčivé účinky humoru. Také o tom, že se to ve vodě hemží kladivouny, se Robert dozví v podstatě v rámci vtipkování. "Myslíš fakt kladivouny? Psychopaty žraločího světa?!" ptal se nevěřícně Rob, zatímco spěšně vytahoval nohy z vody. V bezvětří stoupla teplota na padesát stupňů.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Bouře - pozdě na návrat

"Od severu se blížila nějaká bouřka nebo snad fronta. To nám dělalo trochu starost, báli jsme se, že se na nás žene něco velkýho, co bude trvat dlouho," vysvětluje Mark, proč se rozhodl navrhnout návrat.

Ale už bylo pozdě. Rob si všimnul, že levý ponton katamaránu nabírá vodu. Malá štěrbinka způsobila nebezpečnou vratkost plavidla. A v té nejhorší chvíli.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Do bezmocných námořníků a jejich poškozeného plavidla se opřel vítr a vlny. Brzy se převrátili a byli oba ve vodě. Mrznoucí vodě. "Byla nám hrozná zima, na pokraji podchlazení. Klepal jsem se jak ratlík. Sotva jsem se udržel na vodě, " třese se Rob i ve vzpomínkách na okamžik nehody.

Katamarán s roztrhanou plachtou a proraženým pontonem se neustále převracel. Zatímco Rob a Mark zápasili s mořem, jejich výstroj i nádobu s vodou odnesly vlny. Začali pomýšlet na nejhorší, vypadalo to s nimi opravdu mizerně.
 

Oba byli zesláblí. Bylo vyloučeno, aby v bouřce přepluli těch dvacet kilometrů, které je dělily od pevniny. V moři jim navíc hrozilo reálné nebezpečí, že se na ně vrhnou kladivouni. S vypětím posledních sil zamířil Mark a Rob k nejbližšímu ostrovu - jejich jediné naději na přežití.

"Když jsme doplavali ke břehu, měli jsme neuvěřitelný pocit úlevy. Konečně jsme měli pod nohama pevnou zem. Říkal jsem si, že v tom byl kus štěstí a možná i zásahu shůry: někdo nad námi bděl," vzpomíná Mark.
Kámen uprostřed moře
Zatím byli oba bratranci v bezpečí. Na pobřeží se vysvlékli z promočených šatů a noc prospali ve spacácích, schoulení, aby se zahřáli.

Přežít! Díl 8. - TrosečníciRáno obhlédli situaci a čekalo je nepříjemné zjištění - jsou na naprosto pustém ostrově. Našli i katamarán, ovšem rozmlácený příbojem, neschopný jakékoli plavby.
Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Krátká obhlídka ostrova ukázala, že mnoho možností nemají: "Tehdy nám došlo, že jsme uvízli na vyprahlém ostrově bez vody a potravin, že jsme v hrozné situaci a že si nějak musíme poradit." Přeplavat nemohli, pokud se nechtěli stát potravou kladivounů. Vyšplhat na vysoké útesy bylo takřka nemožné, a navíc to nemělo smysl. Byli v pasti - ostrov s příhodným jménem "Anděl strážný", dlouhý 65 km a široký 8 km, je uvěznil na úzkém kamenitém pásu pobřeží.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

V aspoň malé rozveselení nálady doufal Rob, když přinesl Markovi ukázat balon, který vyplavilo moře. Ale tento veselý předmět jim přinesl tu nejhorší zprávu.

"Mexický svátek, jako Den nezávislosti," překládal a vysvětloval Mark. "Je to státní svátek, může trvat až pět dnů. Slaví ho všichni... Dokonce i rybáři." S brzkou záchranou nemohou počítat.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Revize zásob ukázala, že nemají žádné jidlo (jen pár sušenek) a především žádnou vodu (kromě té mořské, nepoživatelné). Zkušenější Mark vysvětlil Robovi, proč ani další možnosti úniku nepřipadají v úvahu. Něco ale dělat museli, sluneční žár byl příšerný.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

"Nenašels v batohu krém s vysokým ochranným faktorem? Jsem spálenej," vtipkoval Robert.  "Každá srandička, každý vtípek, co nás napadl, pomáhal zahnat nudu i pocit zoufalství, který v nás začal klíčit," popisuje situaci Mark. Ten taky rozhodl, že musejí něco podniknout.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

"Pamatuju si, jak jsem jako kluk viděl v telce, že když říznete do pěkně tlustého kaktusu, vyteče z něj voda," vysvětluje Rob, proč se rozhodli hledat tekutiny v jediné rostlině, která na pláži rostla. Postupovali se značnou nedůvěrou. Žádná dužina, jen suchá dřeň.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

"Chutná to jako teplý zvratky," připravuje Mark bratrance. "Ale pij, je v tom voda."

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

"Měli jsme nateklý jazyk a vyschlo v krku a čím dál hůř se nám dýchalo. Šťáva nás okamžitě vyléčila. Bylo to odporně hořké, ale zavodnilo nás to. Zkoušeli jsme řezat do různých částí kaktusu. Čím níž ke kořenu, tím byla dužina dřevnatější a sušší," radí Mark všem, kdo se ocitnou v podobné situaci.

Kaktus byl nejen jediným dárcem tekutin, ale poskytoval také jediný dostupný stín. Samozřejmě nedostatečný, oba se museli střídat. Nakonec se ale zmohli na vlastní přístřešek, alespoň k něčemu se trosky katamaránu daly využít.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Ale co jídlo? "Byla tu samo sebou možnost rybaření, ale drželi jsme se na mělčině, protože jsme se báli žraloků," vybavuje si neúspěšné pokusy Rob.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Ale štěstí se na ně přeci jen usmálo a jídlo na ně zamrkalo. Mělo podobu hbitého kraba a oba jej po pláži honili déle, než čekali. "Měl oči, které se koukaly snad všemi směry. Nešlo ani přiblížit se," obhajuje Mark jejich lovecké nezdary.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Přežít! Díl 8. - Trosečníci


Krab sice uprchl do moře, ale ne na dlouho. Poté, co se vrátil, změnili trosečníci taktiku. Poznali totiž, že je krátkozraký, a tak, místo aby jej honili sem a tam po pláži, snažili se jej strefit kamenem.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Zásah!

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

"To nebylo žádné japonské „suši“, spíš zkažená ústřice. Brali bychom cokoliv, co by potlačilo tu podivnou chuť, cokoliv, jen aby se to dalo spolknout," vzpomíná Mark. "Ale měli jsme takový hlad a takovou žízeň, že nám to bylo fuk. Ale bylo tam jen pár krabů, které nám mohli vystačit tak na pár dnů. Bylo jasný, že když nablízku neseženeme něco jinýho k snědku, umřeme hlady."

Trosečníci se vším všudy

Naši ztroskotanci si nevedou špatně. Už mají provizorní přístřešek, zdroj tekutin, a dokonce i jídlo. Rozdělali také oheň, který měl přilákat okolo plující plavidla. A také zahnat muchničky, otravné maličké mušky, které hrozně kousaly. "Zkoušel jsem se před nimi schovat do spacáku, ale po chvilce mi bylo vedro, a když jsem spacák otevřel, hned mě ty muchničky začaly žrát zaživa," líčí Rob jejich dilema. "Ve spacáku bylo horko k zbláznění, mimo něj vás zase žraly muchničky, takže si člověk moc nevybral. A když jsme usnuli v otevřeném spacáku, draze jsme to zaplatili."

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

"Zahlídli jsme pár letadel, ve výšce asi devět kilometrů proletěly nad námi. Lidi si pohodlně seděli a zobali buráky a pili martini a hověli si tam, a my dřepěli tady dole a zoufale jsme se jim snažili dát znamení," vztekal se Rob nad vlastní bezmocí. "Byla to jen jedna z mnoha srdceryvných chvil, které jsme tam zažili."

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Byl to právě Rob, který se pokoušel něco podniknout. Chtěl vyšplhat na útesy... dělat cokoli, jen aby neseděl nečinně. Mark jej od záměru zrazoval, a nakonec jej musel násilím zastavit. Teprve vtípkem se zase smířili - spolu i se situací. Jejich naděje byla právě ve vytrvalosti a trpělivosti.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Mark a Rob strávili na ostrově třetí noc; trpěli nedostatkem vody, zoufalým hladem a úmorným vedrem. Jejich příbuzní neměli o ničem ani tušení.

Ahóóój! Loď na obzoru!

A trpělivost se vyplatila. "Robe, já opravdu vidím člun!" křičel Mark a mával, jak jen mu to vysílení po čtyřdenním vězení na pobřeží dovolilo. A opravdu, jen desítky metrů od nich plul člun. "Říkali jsme si - proboha, on snad popluje dál. Ale neplul. Zůstal stát. Nevěřícně jsme si říkali - zůstal stát. Ten člun tam stojí!"

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Dorozumění s námořníky nebylo jednoduché. Byli podezřívaví a Mark musel svou lámanou španělštinou mnoho vysvětlovat, než je přesvědčil, aby pro ně přijeli. "Kdyby nám... nevěřili a nechali nás tam, byl by to náš konec. Zhasla by nám poslední jiskřička naděje," oddechl si Rob.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Na palubě se trosečníkům konečně dostalo pořádného občerstvení: "Vytáhli pětilitrový kanystr s vodou a zamířili do Bahía de los Áncheles. Ten pocit, když hltavě pijete a voda vám stéká hrdlem, se nedá popsat. Bylo zvláštní vnímat, jak se tělo okamžitě zavodňuje, skoro jsme cítili, jak nám voda protéká všemi údy a všemi žílami. Nejlepší voda, jakou jsem kdy pil. "

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Námořníci je vysadili na břehu, obdarovali je nádobami s vodou a pokračovali dále.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

Mark okamžitě zavolal své ženě, která vůbec netušila, co právě zažil. "Budu ti vyprávět, uvidíš..." skončil chvatně jejich hovor a vydali se s Robem na cestu domů.

Cestou zpět se v autě oba přeživší trosečníci ládovali vším, co měli po ruce. Vším, co nechutnalo jako... víte co. Kaktusy a syroví krabi.

Přežít! Díl 8. - Trosečníci

"Je trapné, že jsme se ocitli v ohrožení života jen z takové rozmarné touhy po dobrodružství," přiznává dnes Mark. "To, co jsme společně přežili, mezi námi vytvořilo pouto silnější, než je rodinné. Ale nevím, jestli se mnou ještě Rob někdy sedne do člunu."

Všechny díly seriálu Přežít najdete zde

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Kolo, surf i naháči. Podzimní dobrodružství v portugalském Algarve

Surf: vypadá to tak lehce, ve skutečnosti je to ukrutná dřina.

Na jihu Portugalska opadla spalující vedra a nastává ideální čas pro aktivní dovolenou. Do plážové provincie Algarve,...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...Najdete na iDNES.cz