Trojmezná na Šumavě na kole i pěšky

  13:31
Svět lesních samot a opuštěná krajina Šumavy láká všechny milovníky krásné a civilizací málo dotčené přírody. K nejpřitažlivějším šumavským lokalitám patří masiv hory Plechý, kterému se říká Trojmezná. Navštívit jej můžete pěšky i na kole.

Turistických cílů více než dost

Mohutný zalesněný hřbet Trojmezné patří k neodmyslitelným dominantám jižní části Šumavy. Jeho nejvyšší návrší vysoké 1378 m nese pojmenování Plechý a představuje nejvyšší horu na české straně pohoří.

Na severovýchodním úbočí Plechého se nachází jedna z perel šumavské přírody – Plešné jezero, které je památkou na čtvrtohorní zalednění této oblasti.

Kousek od Plechého leží geograficky významné historické trojmezí tří zemí – Čech, Rakouska a Bavorska. Typické pro širší okolí hraničního hřbetu jsou původní vysokohorské pralesovité porosty smrku chráněné v rámci nejpřísnější I. zóny Národního parku Šumava. K úplnému výčtu zajímavostí patří zmínit také vrcholová žulová skaliska, kamenná moře a unikátní technické dílo Schwarzenberský plavební kanál.

Potenciálních turistických cílů je tedy v této poměrně malé oblasti více než dost. Pokud máte dobrou kondici, vystačí vám k jejich zhlédnutí jeden dlouhý letní den.

Na mapku oblasti kolem Plešného jezera se podívejte ZDE

Schwarzenberský plavební kanál

Před 200 lety na přelomu 18. a 19. století představoval masiv Trojmezné nepřístupnou horskou oblast pokrytou nedotčeným šumavským pralesem.

Obrovské zásoby tehdy stále žádanějšího dřeva se rozhodli zužitkovat majitelé Schwarzenbergové a nechali zde postavit na tehdejší dobu unikátní technické dílo – 50 km dlouhý umělý plavební kanál, kterým se dopravovalo vytěžené dříví z povodí Vltavy přes hlavní evropské rozvodí do povodí Dunaje a následně až do Vídně.

Kanál výrazně přispěl k trvalé proměně šumavské přírody v této oblasti – zpřístupnil ohromné plochy lesa, z nichž bylo ročně pokáceno okolo 1 km2. Kanál každý rok přepravil okolo 66.000 kubíků dřeva. Obsluha vodní cesty vyžadovala také stovky pracovních sil, což přispělo k rozvoji mnoha dřevařských obcí v těchto dříve neosídlených částech Šumavy.

S rozvojem techniky a dřevařství ubýval zároveň prostor pro původní obyvatele mizejícího lesního království – divokou zvěř. Poslední šumavský medvěd byl zastřelen právě nedaleko Schwarzenberského kanálu roku 1856.



Portál tunelu Schwarzenberského plavebního kanálu
*** V sobotu 19.června od 14 hodin proběhne ukázka
plavení dříví v oblasti křížení s potokem Ježová

Trojmezná na kole

Pokud zvolíte k putování v oblasti Trojmezné jako prostředek kolo, rozhodně pojedete větší či menší kus právě kolem Schwarzenberského kanálu, jehož prakticky vodorovnou linii lemují v celé délce zpevněné lesní cesty se značenými cyklotrasami.

Projíždka kolem kanálu, vedoucí pořád po rovině, je tedy ideální pro cyklisty, kteří nemusí podávat zrovna vrcholné sportovní výkony. Poněkud náročnější jsou akorát výšlapy k tělesu kanálu z vesnic v údolích, přístupové trasy však vedou většinou po pohodlných, mírně stoupajících lesních cestách.

Vhodná nástupní místa k "napojení se" na Schwarzenberský kanál představují železniční stanice a zastávky v Novém Údolí, Stožci, Černém Kříži a v Nové Peci.

Výšlap k Plešnému jezeru

Poněkud náročnějším cykloturistickým podnikem je výšlap k Plešnému jezeru, které leží ve výšce 1090 m. Od Schwarzenberského kanálu k němu vede 5 km dlouhá asfaltka (značená cyklotrasa) používaná za totality vojsky pohraniční stráže. Výšlap je ostřejší ze začátku, pak se zklidní a je docela příjemný.

Nejkrásněji je u Plešného jezera brzy zrána, kdy se do impozantního ledovcového karu opírají první sluneční paprsky.



Kamenné moře pod Plešným jezerem

Nejnáročnější výšlap na Šumavě

Lahůdkou pro zdatné cyklisty může být pokoření vrcholu Třístoličníku (1302 m), který je ozdoben skupinou žulových skalisek a poněkud méně vzhlednou německou chatou. Přes naše území vede na Třístoličník pouze stezka pro pěší, z německé strany však stoupá až k chatě asfaltová cesta z vesnice Haidműhle, která leží hned vedle hraničního přechodu v Novém Údolí.

Výšlap v délce zhruba 12 km překonává převýšení skoro 500 m a patří k nejnáročnějším na Šumavě. Za dobrého počasí je odměnou vynikající rozhled do Bavorska a pokud si popojdete na skaliska nedalekého Hochsteinu (již na německém území), tak se vám otevře nádherný pohled i do Čech.

MŮZE SE HODIT

Oblast Trojmezné je vlakem nejlépe přístupná z Českých Budějovic resp. z Českého Krumlova po trati 194. Výchozí železniční stanice jsou Nová Pec, Černý Kříž, Stožec a Nové Údolí. Nevýhodou je, že lokálka č, 194 je velmi dlouhá a pokud chcete být na místě včas, musíte si řádně přivstat. Totéž platí o tratích č. 198 a 197, které směřují do této oblasti od Strakonic, Vimperka, Prachatic a Vodňan.

Pro většinu našinců je však tento kout Šumavy natolik z ruky, že se neobejdou bez ubytování v blízkém okolí. Ubytovací zařízení fungují v Nové Peci, Stožci a Českých Žlebech.

Velké parkoviště pro osobní automobily se nachází v obci Stožec, kde je v provozu také dobře vybavené informační středisko Národního parku Šumava.

Trojmezná pěšky

Pěší putování masivem Trojmezné je poněkud zdlouhavé a únavné, chcete-li však navštívit vrcholový pohraniční hřeben, jinak než pěšky to nejde.

Ideální je dostat se co nejkratší cestou k Plešnému jezeru, což umožňuje zelená turistická značka z Nové Pece (8 km). Těsně před dosažením cíle prochází tato trasa přes mohutné kamenné moře, které tu po sobě zanechal ustupující ledovec.

Nejkrásnější partie pak přichází za Plešným jezerem, kdy žlutá turistická značka stoupá okrajem skalnatého karu na vrchol Plechého (1378 m) – 2 km. Překrásný pohled zpět na hladinu jezera se otevírá od 14 m vysokého památníku (obelisku), který je věnován památce Adalberta Stiftera – nejznámějšího básníka Šumavy, rodáka z nedaleké Horní Plané.

Zajímavé je i putování podél státní hranice z Plechého na Třístoličník (5 km) přes původní a těžbou nedotčené horské smrčiny. Na mnohých místech se vyskytují bizarní balvany nebo skaliska, bohužel, chybí výhledy do okolní krajiny.

Na hřebenovce je poměrně hustý provoz, putuje tudy poměrně velké množství rakouských i německých turistů, pro něž je toto území mnohem lépe dostupné.

Logickým závěrem pěšího přechodu masívu Trojmezné je sestup po červené značce z Třístoličníku do Nového Údolí na vlak (7 km). Celá popsaná trasa měří zhruba 22 km.

 

Časné ráno u Plešného jezera

Portál tunelu Schwarzenberského plavebního kanálu (v současnosti rekonstrukce)

Kamenné moře pod Plešným jezerem

Nádraží v Černém Kříži – jedno z východisek do oblasti Trojmezné

Žulová skaliska na Hochsteinu poblíž Třístoličníku

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...