Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trojmezí - krok do Rakouska i Německa

aktualizováno 
- Šumava patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji navštěvovaná místa v České republice. Zvláště v poslední době, kdy se opět do kursu dostávají tuzemské dovolené, se zde s návštěvníky doslova roztrhl pytel. Většina se jich však soustřeďuje v blízkosti velkých rekreačních středisek a jejich okolí, kde také zůstává.
Avšak každý, kdo má rád menší koncentraci lidí a potrpí si na delší a náročnější výšlapy, by měl "obětovat" jeden dva dny na návštěvu šumavského Trojmezí - oblasti, kde se střetávají hranice hned tří států České republiky, Rakouska a Německa. Nabídnou se mu zde skvělé turistické terény s poměrně značným převýšením, rozhledy do širokého kraje a také několik přírodních a technických zajímavostí přímo po cestě. Jednou z nejpůvabnějších, avšak poměrně náročných tras je zhruba pětadvacetikilometrový příhraniční úsek mezi železniční stanicí Nové Údolí a rekreační střediskovou obcí Nová Pec, dostatečně známou mezi vodáky. Zahájit výstup lze z obou stran, pohodlnější se však jeví začít v Novém Údolí, v blízkosti hraničního přechodu do Německa, protože po únavné cestě, kdy turista dorazí do Nové Pece, má po ruce více možností k občerstvení i odpočinku. Přímo od konečné vlaku v Novém Údolí začíná červeně značená stezka, která od počátku vede upravenou cestou v příjemném stínu stromů.
Takto lze pokračovat asi pět kilometrů, přičemž asi po hodině chůze minete začátek významné šumavské technické památky - Schwarzenberského plavebního kanálu. Až k rozcestí Trojmezné a Třístoličné cesty jde vše jako po másle, potit se začnete, když se stezka změní v pěšinu, která vás přímo po státní hranici dovede prudkým stoupáním až na vrchol Třístoličníku. Přes 1300 metrů vysoká hora dostala svůj název podle tří kamenných sedátek, kde se podle pověsti scházeli králové tří sousedních zemí. Ze skalního bloku je pěkný výhled do Německa a vyzkoušet zde rovněž můžete i ony tři kamenné lavice. Na Třístoličníku je zároveň jedna z mála možností občerstvení bohužel jen v německé horské chatě, takže je třeba se připravit na poněkud vyšší cenové relace. Jen pro představu: pivo a sodovka tady vyjde na zhruba dvě stě korun, přičemž každá láhev je zálohovaná dvaceti korunami. Z Třístoličníku vede červená značka kamenitým terénem přímo po hřebeni ke tři kilometry vzdálenému Trojmezí - místu, kde se stýkají hranice hned tří států. Vyznačuje ho mohutný hraniční kámen z leštěné žuly osazený nápisy a znaky všech tří zemí. Dále už pokračujete kolem Rakouské louky, nejvýše položeného šumavského rašeliniště, mírným stoupáním na nejvyšší horu české a rakouské Šumavy Plechý. Kromě vrcholové kóty zde není nic zajímavého, a tak zde opustíte červenou značku a dáte se prudce doleva po žluté. Tato stezka vás zavede ke známému Stifterovu pomníku, který se vypíná na skalní plošině padající kolmo dolů k břehům Plešného jezera. Tato ledovcová perla se dá odsud skvěle přehlédnout a tady také uvidíte svou další zastávku hráz jezera. Než se však na ni dostanete, čeká vás půlhodinový krušný sestup prudce klesající kamenitou stezkou. Od hráze už bude stezka, značená tentokrát zeleně, k vašim nohám milosrdnější. Stačí už jen překonat necelé dva kilometry dlouhý úsek vedoucí unikátním Kamenným mořem a ocitnete se na pohodlné cestě, která vás zavede přímo do Nové Pece.

JAK SE TAM DOSTAT:
Nejlepší výchozí body jsou z Nové Pece nebo ze železniční stanice Nové Údolí. Novou Pecí vede hlavní železniční tah z Českých Budějovic. Do Nového Údolí je třeba přestoupit ve stanici Černý Kříž. Při jízdě autem je nejlépe zaparkovat přímo v Nové Peci, která představuje jakousi "slepou ulici". Na všechny strany totiž odsud vedou zákazy vjezdu - to kvůli začátku národního parku. Pokračovat už je možno jen na kole, pěšky či využít služeb místní železnice.

PŘÍHRANIČNÍ STYK:
Protože se budete pohybovat v těsné blízkosti státní hranice a někdy dokonce i přímo na ní, není od věci vzít si s sebou cestovní pas. Díky dohodě mezi Českou republikou a Německem je možno hranici překračovat kdekoli na značených cestách. To však neplatí v úseku hranice mezi Českou republikou a Rakouskem.

Tříhraničí kámen určuje místo styku hned tří států

Autor:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Najdete na iDNES.cz