Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trnkobraní přilákalo tisíce lidí

  15:54aktualizováno  15:54
Vizovice - Tisíce návštěvníků zavítaly na tradiční Vizovické trnkobraní, kterým vrcholí srpnový sběr švestek, na Valašsku nazývaných trnky. Jeho 34. ročník začal v pátek večer ve Vizovicích na Zlínsku. Jak řekl hlavní organizátor Zdeněk Jurásek, značná část lidí také využila možnost přijet do Vizovic historickým vlakem.
Exkurzce likérce láká nejvíc
Hudební pořad je připraven po celou dobu trnkobraní, jehož návštěvníkům je k dispozici tábořiště, desítky stánků s občerstvením a dárkovými předměty. Mohou se také zúčastnit v likérce exkurze spojené s ochutnávkou.

"Zatím jsme nezaznamenali žádné problémy, i když je značné horko a alkohol i pivo jsou na některých lidech vidět. Máme zde sanitku a pracovníky Českého červeného kříže a dosud neměli práci," řekl Jurásek.

Policisté zatím nezasahovali
Také policisté zatím nemuseli zasahovat a podle mluvčího zlínské policie Iva Mitáčka nejsou problémy ani s dopravou. Trnkobraní bude pokračovat v neděli dopoledne koncertem Jiřího Korna a skupiny The Rebels.

V poledne slavnost vyvrcholí soutěží v pojídání švestkových knedlíků. V odpoledním programu se představí Martin Maxa, skupina Fleret s Jarmilou Šulákovou a dechová hudba Vacenovjáci.

Cestu komplikují opravy
Také druhou obří akci v regionu, kterou je  po Barum rallye tento víkend čtyřiatřicátý ročník Vizovického trnkobraní, provázejí dopravní komplikace. Jestliže při "barumce" policisty trápila Březnická ulice, teď to je hlavní tepna ze Zlína do Vizovic, která je v úseku mezi Želechovicemi a Lípou v rekonstrukci. "V souvislosti s trnkobraním se dají očekávat dopravní komplikace," připouští tiskový mluvčí zlínské policie Ivo Mitáček.

Přestože bývá cesta kvůli pokládce nového povrchu o víkendech zcela uzavřena a přes týden průjezdná jen v jednom pruhu, v době konání trnkobraní od pátku do neděle budou otevřeny oba jízdní pruhy.

Rychlost je omezena na třicítku
Stejně jako v Březnické ulici zde dopravní policie  omezila maximální rychlost na třicet kilometrů za hodinu. "Na některých úsecích ještě není položen nový povrch a vozovka zůstala jen vyfrézována a je plná nerovností," odůvodňuje omezení rychlosti Ivo Mitáček.

Policie proto žádá všechny řidiče, aby dbali zvýšené opatrnosti. "Rozumné by bylo, kdyby na akci přijeli s dostatečnou časovou rezervou, nebo se úseku stavby vyhnuli přes objízdné trasy," radí Mitáček.

 Přímo na místě budou provoz řídit policisté, kteří v případě, že začnou vznikat kolony, dopravu odkloní. Objížďková trasa v obou směrech bude vedena z Lípy po silnici druhé třídy do Slušovic, dále po silnicích třetích tříd přes Hrobice, Velíkovou, Štípu a Kostelec.  Oprava spojnice mezi Zlínem a Vizovicemi potrvá do konce října.
Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Najdete na iDNES.cz