Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Triko, computer, multiklíč. Vánoční dárky i hračičky pro cyklisty

aktualizováno 
Měřič tepové frekvence, který otestuje vaši kondici. Kvalitní hustilka do batohu o hmotnosti 168 gramů. Dobíjecí světlo, které vydrží blikat 36 hodin. Pokud máte doma vášnivého cyklistu, inspirujte se našimi 18 tipy na vánoční dárky v různých cenových relacích.

Cyklistický multiklíč CRANKBROTHERS | foto: Archiv cyklomagazínu VELO

Měřiče tepové frekvence

Znát aktuální hodnotu tepové frekvence je vhodné ze zdravotních důvodů i kvůli efektivitě tréninku.

Jednodušší přístroje ukazují aktuální hodnoty i upozorňují na překročení nastavených limitů. Speciální mašinky pak dokonce dokážou po zadání vstupních údajů spočítat - samozřejmě orientačně - optimální zátěž pro rozvoj určitých schopností, zaznamenávat trénink, komunikovat s PC, vést deník atd.

Měřič tepové frekvence CICLOSPORT CP12L 1) CICLOSPORT CP12L je dostupný, ale přesto velmi schopný měřič tepové frekvence. Nabízí podsvícení displeje, funkci hodinek, stopky, datum, budík, zobrazení aktuálního, průměrného a maximálního tepu, nastavení horní a dolní tepové hranice i paměť na dobu strávenou v jednotlivých zónách. Samozřejmý je optický a akustický signál při jejich překročení, zajímavý pak výpočet spotřeby kalorií.
Cena: 890 Kč

Měřič tepové frekvence Polar2) Finský POLAR je výrazným pojmem ve svém oboru. Byť Ciclosport nabízí nemálo funkcí, u Polaru RS800CX jich napočítáte přes 60. Z těch nejzajímavějších můžeme jmenovat např. kódovaný přenos dat, stopky s až 99 mezičasy (podrobné vyhodnocení každého úseku), test kondice, optimalizace tréninku, záznam převýšení, teploty, automatické vedení deníku na PC, mnoho funkcí cyklistického computeru.

Užitečná je i kompatibilita s dalšími snímači, jež je možné dokoupit, např. krokoměr, GPS atd.
Cena: 11 400 Kč

Funkční spodní trika

Funkční spodní prádlo přináší do sportu značný komfort – odvodem vlhka a přebytečného tepla do dalších vrstev i schopností termoregulace. Zatímco krátká letní varianta už možná zdobí šatník vašeho známého či partnera, co tedy přidat triko s dlouhými rukávy?

1) CRAFT PRO ZERO EXTREM (100 % polyester) kombinuje pro dosažení optimálních vlastností dva druhy vláken. Vlákna obsahují ionty stříbra coby antibakteriální prvek, a mimo jiné se tím sníží i tvorba pachu.
Barevné varianty: světle zelená, bílá, černá, modro-zelená s potiskem, velikosti: XS–XXL.
Cena: 1190 Kč (s potiskem 1250 Kč)

Cyklistické triko ENDURA BAABAA BASELAYER2) Kompletně z přírodního materiálu, vlny Merino, je vyrobeno triko ENDURA BAABAA BASELAYER. Předností materiálu je skvělá termoregulace, drobnou nevýhodou kousavost do prvního či druhého vyprání, poté je již nošení značně komfortní. Při zastavení dokáže triko poměrně dlouho udržet teplo.
Barevné varianty: černá, modrá, hnědá, velikosti: S–XXL.
Cena: 1019 Kč

Kompaktní multifunkční nářadí

Tzv. multiklíč coby dárek v sobě nese i symboliku jistého návratu. Darovat můžete základní verzi i rolls royce, jemuž nebude chybět nic potřebného, tedy ani nýtovač na řetěz a další praktické prvky.

Multiklíč BBB BTL-40S MiniFold S1) BBB BTL-40S MiniFold S je devítifunkční nářadí se všemi imbusovými klíči, na něž si při opravě kola vzpomenete (2–8 mm), navíc nechybí ani plochý a křížový šroubovák.
Cena: 199 Kč

2) Devatenáct funkcí, tělo z vysokopevnostní oceli, kompaktní tvar a praktický obal, to je CRANKBROTHERS MULTI-19 TOOL, náš tip z opačného konce cenové nabídky.
Cena: 599 Kč

Hustilky

Bez hustilky se cyklista neobejde, defekt daleko od civilizace bez možností opravy vlastními silami je pro toto tvrzení pádným argumentem. Pro tyto účely se hodí malá pumpička, skladná a lehká. Ovšem praktickým dárkem může být i velká dílenská hustilka pro pohodlné nafoukání duše.

1) Hustilka BLACKBURN Mammoth 2Stage je vyrobena z pevné hliníkové slitiny. Při práci s ní lze volit režim velkého objemu (první fáze huštění) a vysokého tlaku (finální fáze, maximum je 12 psi). Hlavice je univerzální pro galuskový ventilek i autoventilek. Dres či batoh zatíží 168 gramy.
Cena: 499 Kč

Hustilka BLACKBURN Mammoth 2Stage

2) Dílenská pumpa BETO CMP-082SG1 disponuje manometrem pro kontrolu optimálního tlaku v plášti (doporučené rozmezí je vždy uvedeno na boku pláště), nechybí indikační šipka dosažení zvolené hodnoty. Hlavice je univerzální pro oba nejčastější typy ventilků, v madle navíc najdete dvě redukce pro huštění míčů apod. Velký objem válce a kovové tělo znamenají pohodlnou a rychlou práci.
Cena: 369 Kč

Cyklistické lahve

Maličkost, ovšem nedocenitelná pro pitný režim. Základní modely, a je jich naprostá většina, jsou pouhými plastovými rezervoáry na tekutiny, existují ale i lahve izolované – a to nemluvíme jen o zimních "termoskách".

1) Průhledná láhev MERIDA Team pojme 700 ml nápoje. Praktické pro plnění i čištění je široké hrdlo.
Cena: 59 Kč

2) Láhev CAMELBAK Podium ChillJacket o objemu 0,6 l a s širokým hrdlem je vybavena izolační vrstvou, která v létě udrží nápoj v chladu po delší dobu a naopak zimě jej učiní déle poživatelným. Na rozdíl od termolahví to ale neznamená citelný úbytek objemu.
Cena: 399 Kč

Cyklistické computery

Cyklistický computer může být stejně tak praktickým dárkem, jako zábavným společníkem v rukou hračičky. Základní modely mapují údaje o rychlosti a vzdálenosti, ty nejvyspělejší přidávají výškoměr, měřič tepové frekvence i třeba teploměr.

Cyklocomputer Galaxy1) Cyklocomputer GALAXY G5 je jednoduchý přístroj, který disponuje pěti funkcemi. Zobrazuje aktuální rychlost, hodiny, stopky, kilometry ujeté za den a celkově. Náročnosti computeru odpovídá i cena 259 Kč.

Cyklocomputer Sigma2) Německá značka SIGMA, jedna ze stálic mezi výrobci cyklistických computerů, má ve své nabídce mimo jiné model BC 2006 MHR DTS disponující 20 funkcemi, mezi nimiž se můžete pohybovat pomocí čtyř ovládacích tlačítek.

Přístroj odolný vůči vlhkosti pracuje bezdrátově. Kromě cyklistických funkcí (několik hodnot vzdálenosti a rychlosti – průměrné, maximální, aktuální) umožňuje měření srdečního pulsu, nadmořské výšky a teploty vzduchu.
Cena: 2659 Kč

Světla

Plní dvě funkce - aby cyklista byl viděn a viděl. Pro první případ stačí světlo s funkcí blikačky, nejlépe malé, aby ho dotyčný mohl mít pro případ potřeby za šera, mlhy či soumraku stále u sebe, druhý už si žádá výkonnější zboží.

Svítilna AUTHOR A-SHOT W1) Malá svítilna AUTHOR A-SHOT W se velmi snadno připevňuje pomocí elastické šňůrky téměř kamkoliv (kolo, batoh, oděv...). Umí svítit nebo blikat, díky LED diodě nespotřebuje příliš energie (50 hod blikání, 20 hod svícení, dvě vyměnitelné baterie CR2032 součástí balení). Červená varianta se jmenuje A-SHOT R.
Cena: od 130 Kč (zadní světlo)

2) Přední dobíjecí LED světlo CATEYE HL-EL610RC je trochu jiné kafe, byť stále nejde o jednu z extra výkonných svítilen pro noční terénní jízdu (jejich cena se ale u kvalitních kousků pohybuje od 4000 Kč výše, ocení je nadšení noční jezdci).

Svícení zajišťují dvě vysoce výkonné diody, zdrojem je akumulátor Ni-Mh 4,8V-2700mAh, který vydrží dodávat energii pro tři hodiny maximálního výkonu a 36 hodin blikání. Dobíjí se čtyři hodiny.
Cena: od 2799 Kč

Přední dobíjecí LED světlo CATEYE HL-EL610RC

Kniha - přítel cyklisty

Nadšený cyklista na kole nejen jezdí, ale také si o ježdění rád přečte. Dobrým tipem na dárek tak mohou být předplatné časopisu či kniha. A právě mezi knihy vedou následující dva tipy: jeden cílí na ty čtenáře, kteří si rádi přečtou o dobrodružství na kole, druhý na ty, kdož ocení kvalitní fotografii.

CESTY PEKLEM A SNĚHEM, autor Jan Kopka1) CESTY PEKLEM A SNĚHEM, autor Jan Kopka. Kniha přibližuje tři autorem absolvované závody, každý uskutečněný v naprosto odlišných podmínkách. Jeden ve spalujících vedrech v Austrálii, další v nesnesitelných mrazech na Aljašce, třetí v nepředstavitelných kopcích Kanady a Mexika, a všechny v nedotčené divočině.

Závody jsou téměř transkontinentální a jakákoli plánovaná podpora na trase je zakázána. Účastník musí přežít jen s věcmi, které si zvolí a veze s sebou. Kromě přežití se ale musí dostat do cíle co nejrychleji.
Stran 296, celobarevný vnitřek, křídový papír.
Cena: 449 Kč

Kniha KoLove,  Markéta Navrátilová2) KoLove – v pořadí druhá kniha přední české fotografky Markéty Navrátilové, která se řadí k nejlepším fotografům Tour de France, je podle jejích slov výběrem toho obrazově nejzajímavějšího a lidsky nejmilejšího, co ji potkalo při fotografování maratonských závodů seriálu Kolo pro život v letech 2004–2009. Ukázky z knihy najdete na www.ivelo.cz.
Cena: 749 Kč


Ponožky

Tohle není ten případ, kdy se bude chlap pod stromečkem ofrňovat - zase ponožky?...Ty cyklistické jsou milou pozorností. Je pro ně typický nízký střih a barevnost, existují však i modely určené pro chladné období.

Letní ponožky SENSOR Race Evo1) Letní ponožky SENSOR Race Evo zaujmou nevšedním designem, ale také síťovaným nártem pro snazší odvětrávání, dvouvrstvým nápletem či zesílenou patou a špičkou. Nabízeny jsou ve více barvách, stejně tak i designech a značné škále velikostí.
Cena: 129 Kč

Zimní cyklistické ponožky MOOSE Nordkapp2) MOOSE Nordkapp jsou zimní cyklistické ponožky, čemuž odpovídá materiálové složení: dominuje mu SilverWool (70 %, směs vlny Merino a polyamidu s ionty stříbra, ponožky díky složení neabsorbují zápach). Anatomický střih je odlišný pro levou a pravou nohu, nechybí zesílení paty (tvar Y) a špičky, ale také holenní části a chodidla proti oděru a další praktické detaily.
Cena: 249 Kč

ne vše se pod stromeček hodí

Zatímco u dresu nejspíš neuděláte zásadní chybu s velikostí, tretry a obuv koupí naslepo jen velký odvážlivec. V následujících případech je tedy jistější darovat poukaz.

  • TRETRY – stejně jako u obuvi obecně i zde platí, že každý má jinou nohu a každý výrobce ctí jiný střih. Musela by to být sázka na jistotu (stejná značka a číslo, jaké potenciální obdarovaný používá nyní), co šance na úspěch přiblíží ke stu procent. Ale jen přiblíží.
  • PŘILBA– coby objekt darování velmi lákavá, stejně tak ale i značný prostor pro chybu. Přilby jednotlivých výrobců se i tvarově velmi liší, zdaleka proto při nákupu nestačí znát obvod hlavy a oblíbenou barvu.
  • BRÝLE – nevypadají, ale i tady je tvarová různost značná, ovlivněna je tak kvalita usazení na hlavě přímo související s bezpečností. Navíc je to i tvar přilby, co rozhoduje o výsledné spokojenosti, např. hlubší přilba může tlačit na brýle s vyšším rámečkem.
  • RUKAVICE – volba špatné velikosti a střihu je velice snadná
  • SEDLO – zadek postupně přivykne všemu, proč ale být tím, kdo daruje nepříjemné pocity, byť jen při prvních vyjížďkách

Autoři:
Nejčtenější

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Další z rubriky

Ke Zvíkovu se to dá vzít po vodě. Parníky jsou na cyklisty zvyklé.
Na kole za Švejkem a starým dědou Homolkou. Super výlety v okolí Písku

Jižní Čechy jsou bezesporu krásnou krajinou, ve které hraje prim malebnost a prostota. Čekají tu na vás zurčící řeky, rybníky přeplněné kapry, prosluněné lesy...  celý článek

„Dnes už jsou bicykly o něčem jiném. Mají kola 29 palců, všechno je lehké z...
Hurikán, přepadení a 107 defektů. Jako první Čech objel svět na kole

Deset let příprav, tři roky dobrodružného cestování a pak dvě desítky let vzpomínání. V září uplyne 20 let od chvíle, kdy jeden z nejznámějších českých...  celý článek

Ukázkové roubenky dodávají Vysokému nad Jizerou krkonošský horský ráz.
Relax na kole. Pohodové putování krajinou malebných Jizerek

Prázdniny, horké dny a doba dovolených jsou za námi, dostavilo se babí léto a barevný podzim. Sedět doma v krásných podzimních dnech by byl hřích, takže pokud...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.