Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři zázraky Santuario de Chimayo

  9:14aktualizováno  9:14
Stará žena neslyšně poklekla a úzkou štěrbinou rozpraskaných rtů odříkala modlitbu. Pak namáhavě vstala a šouravým krokem splynula s okolím. Místo u klekátka brzy zapraskalo pod náporem dalšího těla. Dřevěný panáček Santo Niňo s netečným výrazem loutky přijal další z vroucích přání smrtelníků. Santo Niňo, ztracené dítě. Jeden ze tří zázraků katolické svatyně El Santuario de Chimayo jinak také nazývané americké Lourdy v úpatí novomexických hor Sangre de Christo.

Stará žena neslyšně poklekla a úzkou štěrbinou rozpraskaných rtů odříkala modlitbu. Pak namáhavě vstala a šouravým krokem splynula s okolím. Místo u klekátka brzy zapraskalo pod náporem dalšího těla. Dřevěný panáček Santo Niňo s netečným výrazem loutky přijal další z vroucích přání smrtelníků. Santo Niňo, ztracené dítě. Jeden ze tří zázraků katolické svatyně El Santuario de Chimayo jinak také nazývané americké Lourdy v úpatí novomexických hor Sangre de Christo.

Zázrak první
Kdo by hledal v Chimayo jiné, než naboženské vytržení, je na špatné adrese. Viditelnou chudobu vesničanů podtrhují cedule varující před zloději. Nechybějí ani v těsné blízkosti primitivního kostela, za jehož hliněnou branou stojí veledůležitý kříž.

Pověst tvrdí, že je před dvěma sty lety vykopal španělský farmář Don Bernardo Abeita. Hnán neodbytnou myšlenkou dal se do kopání v místě, kde mu jakoby náhodou úvizl pluh. Kromě kříže nalezl i cáry kněžských rouch, které podle jiné pověsti patřily dvěma umučeným katolickým mnichům. Don Bernardo se cítil osvícen. Zázraky rozhodně plýtvat nehodlal a tak kříž ubytoval do narychlo zbudované modlitebny.


Psal se rok 1813 a od nálezu uplynulo jen pár roků. A jelikož kopání křesťanských symbolů nebylo ani na počátku devatenáctého století tak obvyklé, putoval chimayský krucifix na expertizu ke klerikům do Santa Cruz. Kříži se ale vůbec do města nechtělo. Třikrát svému přepravci po cestě zmizel. Nu, a nakonec se objevil na dně hliněné jamky přístřešku, který mu Don Bernardo před časem vystavěl. V té chvíli už i katoličtí hodnostáři zvětřili, že mají co do činění se skutečným zázrakem. A když tedy nemohl krucifix do města, postavili mu v Chimayo nový kostelík a později opravdový kostel. To proto, že poutníků začalo nebývale přibývat. Kříž totiž začal léčit...

Zázrak druhý
Nápor mrzáků, slepých a jinak nemocných lidí společně s poutníky rostl geometrickou řadou. S přibývajícími lidmi se bleskově šířila i pověst svatyně. A tehdy se také objevil nový zázrak. Tentokrát jím byla samotná hlína z dolíčku, v nemž dříve kříž spočíval. Poskytovala stejně hojivou úlevu jako kříž samotný. Nejlepších účinků bylo dosaženo a nutno říci, že je údajně stále dosahováno po namazání nemocných částí těla nebo přímou konzumací zeminy.

Zázračná jamka, kterou patrně pravidelně doplňuje místní kněz, se rovněž dočkala svého jména - El Posito. Nedokážu si to jinak vysvětlit. Kdyby si pouhá třetina z tříset tisíc návštěvníků za rok nabrala třeba i jen do nepatrné kapsičky (a já viděl malého chlapce s pětikilovým pytlíkem), musela by se modlitebna dávno propadnout po vzoru hornických měst. Notabene, když "dolování" probíhá bez přestávky dobrých 200 let.

Zázrak třetí
Zbývalo nakonec vyřešit jen krutý úděl neplodných žen a mužů. O ty se postaral třetí, poslední a časově nejmladší zázrak požehnaného místa - Santo Niňo, soška zázračného dítěte, které nosí dárečky. Jeho původ je zmatečný. Některé zdroje se zmiňují o poutnících, kteří děťátko přinesli až z Quatemaly.

Odhozené berle, slepecké hole, zašlé fotografie šťastně narozených ratolestí. Amulety, rudě planoucí svíce a obrázky svatých. Pozoruhodná výzdoba stěn chimayského kostela a všehochuť kultovních předmětů nejvíce připomíná rituální místa woo-doo a teprve v poslední řadě katolický kostel.

Abych nezapomněl. V Chimayo stojí ještě jeden zázrak - totiž restaurace New Mexican, která je témeř všemi průvodci považována za vůbec nejlepší v celém Novém Mexiku.

Fakta o El Santuario de Chimayo:
počet návštěvníků: 300 tisíc ročně
otevřeno: denně - květen až září (9-18), říjen až duben (9-16)
kde: 25 mil severně od Santa Fe, v Espaňole doprava po silnici č. 76

Více o Spojených státech najdete na autorových soukromých stránkách:

Autor:


Témata: Lurdy, Mexiko, chudoba

Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

Najdete na iDNES.cz