Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tři výběžky a tři různé světy, to je poloostrov Chalkidiki

  0:01aktualizováno  0:01
Poloostrov Chalkidiki patří mezi nejoblíbenější cíle zahraničních návštěvníků. Lákají je sem borovicové háje, písečné pláže a průzračná voda. Vybírat tu můžete mezi pulzujícími letovisky nebo klidnějšími místy s opuštěnými plážemi. Poloostrovu se kvůli jeho tvaru přezdívá Poseidonův trojzubec.

Chalkidiki leží na severovýchodě Řecka a ústí do Egejského moře třemi výběžky. Nejzápadnější je Kassandra, prostřední Sithonie a nejvýchodnější Athos.

Turisté však mohou jezdit jen na Kassandru a Sithonii, na Athosu má více než tisíc let sídlo tajemná a nepřístupná mnišská republika Agion Oros.

Chalkidiki, Řecko

Kassandra je z hlediska turistického průmyslu nejrozvinutější částí. Lidem, které láká atmosféra mezinárodních letovisek, obchody, restaurace, a tolik jim nezáleží na tom, aby měli pláž jen pro sebe, se bude na Kassandře líbit.


Prostřední výběžek Sithonia má letovisek daleko méně, zato je tu klid, rozsáhlé borovicové lesy, prázdné pláže, a přitom stále ještě dostatek hotelů, obchodů, restaurací i dalších věcí, které k pořádné dovolené patří. 

Chalkidiki, Řecko

Proč jet právě na poloostrov Chalkidiki? Kvůli krásné přírodě s hlubokými lesy, které se často svažují až k pobřeží. Chalkidiki má průzračně čisté moře a nádherné pláže, jejichž délka je celkem 850 kilometrů.

Letoviska na poloostrově Chalkidiki

Sani Resort
Sani tvoří krásný záliv s písečnými a oblázkovými plážemi na západní straně výběžku Kassandra. Jen o kousek dále se romanticky sklánějí nad strmým pobřežím stále zelené smrky. Zde se nacházela starověká Sani, jejíž základy byly objeveny při stavbě velkého hotelového komplexu budov.

Chalkidiki, Řecko

Podle archeologických nálezů tu vládla bohyně Artemis a město bylo v klasických letech centrem bohatého obchodu. V dnešní době patří komplex Sani, obklopený hustými lesy se stezkami pro pěší, k nejhezčím místům na Chalkidiki. Do nedaleké vesnice Sani jezdí pravidelná autobusová doprava. Transfer z letiště asi 70 minut. 

Sani Resort - Chalkidiki, Řecko

Kallithea 
Název Kallithea znamená "krásná vyhlídka" a z kaváren, které leží nad mořem, je skutečně pěkný výhled na pobřeží a sousední poloostrov Sithonia. Známé turistické středisko leží zhruba uprostřed východní strany výběžku Kassandra. Historie celé této oblasti spadá do dob starověkého Řecka, o čemž svědčí i četné archeologické vykopávky a nálezy.

Moderní Kallithea s pěknou pěší zónou a spoustou obchodů, taveren a barů žije zvláště v letních měsících intenzivním turistickým ruchem. Nabízí návštěvníkům nejen krásné pláže se světlým pískem a průzračně modrým mořem, ale i veškerý servis, který je zapotřebí ke strávení příjemné dovolené. Transfer z letiště asi 80 minut.

Chalkidiki, Řecko

Afitos 
Menší malebné městečko Afitos leží v severní části poloostrova Kassandra nad místní pláží a je z něj krásný výhled na moře a sousední poloostrov Sithonia. Najdete tu mimo jiné i malé muzeum, kde jsou vystaveny rolnické nástroje.

Pěší zóna nabízí posezení v některé z místních kaváren nebo taveren. Městečko, oblíbené především samotnými Řeky, si uchovalo svůj původní ráz. Na dlouhé pláži pod Afitosem je světlý písek, část je obsazena slunečníky a lehátky. Transfer z letiště asi 80 minut.

Afitos - Chalkidiki, Řecko


Kriopigi
Krajina kolem vesničky Kriopigi, na východní straně výběžku Kassandra, je pro poloostrov Chalkidiki charakteristická. Vysoké smrky se střídají s olivovníky a nízkým zeleným porostem, který sahá až k moři. Písčitá pláž je dlouhá asi jeden kilometr.

Původní vesnička je postavena na úpatí pahorku v nadmořské výšce 100 metrů. V sezoně jezdí z centra Kriopigi na pláž malý vláček. Transfer z letiště asi 90 minut.

Chalkidiki, Řecko

Nea Moudania
Jedno z největších měst na poloostrově s přístavem, kde se pravidelně pořádají místní trhy, není klasickým letoviskem. Má dlouhou pobřežní promenádu lemovanou obchody a restauracemi a dobré autobusové spojení s okolními letovisky. Transfer z letiště asi 60 minut.

Nea Moudania, Chalkidiki - Řecko


Hanioti
Letovisko zvučného jména s krásnou promenádou a proslulou pláží každoročně vítá turisty z celé Evropy. Hanioti se rozkládá v jižní části východního pobřeží výběžku Kassandra podél několik kilometrů dlouhé pláže z bílého písku.

Letovisko s pěší zónou a dobrou turistickou infrastrukturou je pečlivě udržované. Najdete tu jak kavárny městského stylu a mondénní bary, tak i typické řecké taverny, rybářské hospůdky a rázovité krámky. Transfer z letiště asi 1 hodinu a 40 minut.

Kam se podívat: tipy na výlety

Poloostrov Athos
Celodenní kombinovaný výlet autobusem a lodí za krásami tajemných klášterů poloostrova Athos.

Plavba kolem sídla mnišského státu, řecky nazývaného Agion Oros, s výhledem na majestátní horu Athos a pravoslavné kláštery, je nezapomenutelným zážitkem. Loď kotví na severu poloostrova, v přístavu Ouranopolis, kde je přestávka na oběd a individuální prohlídku města.

mnišský stát Athos

Waterland
Výlet určený malým i velkým milovníkům vodních atrakcí do akvaparku nedaleko Thessaloniki.
Cena: 41 € , dítě 26 €

Thessaloniki
Návštěvu druhého největšího města Řecka můžete využít jak k prohlídce města, tak pouze pro nakupování. Okruh městem v doprovodu místního průvodce zahrnuje řadu památek z období byzance a prohlídku Archeologického muzea, kde se nacházejí nejvýznamnější nálezy z oblasti Makedonie.

Zájemci o kvalitní módní zboží mají možnost výběru lákavého zboží v místních buticích.

Soluň, Řecko

4WD Jeep adventure
Dobrodružný výlet džípy po poloostrově Kassandra.
Průvodcem je profesionální řidič, který během trasy po cestách, kam se běžně auto nedostane, poskytuje klientům zajímavé informace o Chalkidiki a Kassandře. Během trasy jsou zastávky na koupání, v ceně je i malý piknik. Cena: 59 €

Chalkidiki, Řecko

Autor:Nejčtenější

Nové mapy cestovatelských rizik ukazují, kterým zemím se vyhnout

Označení zemí z hlediska bezpečnosti. Nejbezpečnější země jsou označeny zelenou...

Chcete co nejvíce zvýšit pravděpodobnost, že nebudete během cest řešit žádné problémy? Vydejte se do Finska, Norska...

VIDEO: Řidiče v Maďarsku překvapilo obrovské stádo jelenů

Řidiče v Maďarsku šokovalo obrovské stádo jelenů.

V jednu chvíli se zdálo, že je to nekonečný proud. Vytvořily ho stovky jelenů přebíhajících přes silnici poblíž...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

VIDEO: Ten chlap je nějakej divnej. Vtipný stevard rozesmál pasažéry

Bezpečnostní instruktáž v podání stevarda pobavila pasažéry i nás

Viděli jste je tisíckrát a nikdy vám nepřijdou zajímavé. Demonstrativní ukázka bezpečnostních instrukcí aerolinek ale...

VIDEO: Čáry a kouzla přírody i vesmíru. Slovensko, jaké neznáte

Martinské hole

Amatérský fotograf Majo Chudý nacestoval po Slovensku deset tisíc kilometrů, našlapal 16 kilometrů výškového převýšení...

Airbnb ignoruje nařízení Paříže, pronájmy ve městě omezí jen částečně

Večer s výhledem na Eiffelovu věž. I proto je Paříž vnímána jako jedno z...

Americký internetový zprostředkovatel turistických pronájmů Airbnb omezí majitelům domů v centru Paříže možnost...Najdete na iDNES.cz