Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři rakouská střediska, kde si skvěle zalyžujete bez front

  7:00aktualizováno  7:00
Ne každý je milovníkem velkých, přelidněných alpských skiareálů, které někdy připomínají továrny na lyžování. Nabízíme vám tři klidná rakouská střediska s pohodovou atmosférou a dobrým lyžováním - Dachstein West, Galtür a Diedamskopf.

Rakousko, Krippenstein | foto: Profimedia.cz

Dachstein West: pro rodiny i freeridery

Pro našince nejblíž je středisko Dachstein West. Kabinkové a sedačkové lanovky z údolních středisek zpřístupňují mírné až středně prudké stráně do výše 1 600 m n. m.

Vrcholové partie, kterými proudí většina sjezdovek, jsou řídce porostlé – tedy prostorné a zároveň relativně chráněné před větrem. Obtížnostní skladba tratí odpovídá pahorkatému terénu, čili v areálu vládne pohodová červená v délkách okolo jednoho kilometru.

Delší sjezdy spadají v lesním průseku do údolí – hojně sjížděná červená se sportovnějšími úseky podél kabinky Zwieselalm, široká červená z Hornspitzu do Russbachu nebo podobná podél dvou šestisedaček do Gosau.

Nejkvalitnější sněhové podmínky bývají díky severozápadní orientaci svahu a dělům v Russbachu, zasněžované jsou také tratě v Annabergu, sjezd do Gosau a údolní sjezd ze Zwieselalmu.

Náročnější jezdec najde dvě černé varianty z vrcholků Törleck a Aussichtsberg, vyžít se mohou i vyznavači sjezdařské turistiky: z Hornspitzu nad Gosau a Russbachem se střídavě po obou stranách centrálního hřebene dostanou až na úpatí Riedlkopfu, za nímž leží Astauwinkel a přes nižší vrcholek Kopfberg ještě nejvzdálenější nástupní středisko – Annaberg.

Komu by nestačil tento poklidný resort, může se vypravit do pár kilometrů vzdáleného Krippensteinu, který je vyhlášený svými freeridy. Středisko má pouze dvě upravované sjezdovky, jednu asi 1 km dlouhou spíše začátečnickou, druhou vedoucí do údolí v délce 11 km. Její střední pasáž a úplný konec je na pomalém sněhu nutné odpíchat, ale jinak se jedná o na můj vkus velice pěknou červenou sjezdovku. Zbytek terénu je ponechán napospas živlům.

Rakousko, Krippenstein

Krippenstein

Zajímavostí je, že Krippenstein je pravidelně zásobován nadprůměrnými přívaly sněhu. I to je důvod, proč se sem freerideři sjíždějí nejen z Rakouska.

Večery nebo odpočinkový den můžete strávit v (pre)historickém Hallstattu.

Rakousko, Dachstein West

DACHSTEIN WEST

Nadmořská výška střediska: 780-1 650 m n. m.
(Krippenstein: 608-2 100 m n. m.)
Délka sjezdovek: 75 km
Vzdálenost z Prahy: 380 km
z Brna: 442 km
Více info:
www.dachstein.at
www.krippenstein.com

Galtür: tma pod svícnem

Doslova ve stínu mondénního Ischglu leží středisko Galtür. Projedete již zmiňovaným Ischglem a na samém konci údolí (horská silnice Silvretta je v zimě uzavřená) obklopeném třítisícovkami Verwall, Silvretta a skupinou Samnaun najdete ve výšce 1 536 m n. m. malé středisko s perfektně vyžehlenými sjezdovkami, které je jedním z nejlépe sněhem zásobených středisek Rakouska.

Kromě převahy červených sjezdovek (mimo ně jsou zde tři černé a jedna modrá) se zde můžete do sytosti vyřádit ve volném terénu. Ne že by to tady byl freeridový resort, ale možností je tady dost zejména pro začátečníky a méně náročné freeridery. Těm stačí poodjet ze sjezdovky nebo se bezpečně vyřádit na vyznačených lyžařských cestách, tzv. ski routes, ke kterým se dostanou pohodlně a bez námahy z horních stanic lanovek.

Když zrovna není prašan (to se tady moc často nestává), můžete využít služeb snowparku. Na středisko těchto rozměrů je park poměrně velkorysý, i to svědčí o tom, že se zde nezaměřují jen na rodinnou klientelu. Kromě toho je zde k blbnutí nespočet převějí, žlábků, korýtek, hřebínků a nevímjakých přírodních útvarů sněhem zavátých.

Rakousko, Galtür

GALTÜR

Nadmořská výška střediska: 1 600-2 300 m n. m.
Délka sjezdovek: 40 km
Vzdálenost z Prahy: 590 km
Vzdálenost z Brna: 700 km
Více info: www.galtuer.com

Diedamskopf: sněhová galaxie

I v Rakousku najdete místa, kde ráno na parkovišti neuslyšíte češtinu hned z vedlejšího auta. Pokud mi nevěříte, rozevřete mapu na stranách s nejzápadnější spolkovou zemí – Vorarleberskem. Pod tímto pojmem se každému vybaví luxusní střediska v okolí Arlbergpassu nebo rozeklané panorama Silvretty, ale v severozápadní části nazývané Bregenzerwald najdete shluk malých středisek, z nichž druhým největším je Diedamskopf se 44 km sjezdovek.

Na mapě jsou rovnoměrně zastoupeny modré a červené doplněné o pět černých sjezdů. Nejdelší je téměř pětikilometrový sjezd k dolní stanici lanovky, ale ani ostatní pisty nejsou podměrečné. Dobrá polovina z nich spadá do rozmezí jeden až dva km. Kromě dvou vleků zde najdete jen samé pohodlné a moderní sedačky a osmikabinu. Za zmínku stojí perfektní snowpark, který by mohlo závidět lecjaké velké středisko.

Jedničkou co do délky sjezdovek a hlavně co do jistoty sněhové nadílky je v Bregenzerwaldu Warth-Schroecken. Kromě modrých svahů je tu i dostatek červeně a černě značených sjezdů - až na dětské vleky na dojezdech, obsluhovaných výhradně sedačkovými lanovkami.

Warth – Schroecken je Mekkou pro freestylery, kteří propadli blbnutí v prašanu. Konfigurace terénu je zde pro ně nadmíru příznivá a sněhová nadílka bohatá. Nádherné terény zde najdou i freerideři, ale těm ortodoxním bude pravděpodobně k dokonalé spokojenosti scházet pár výškových metrů. Kromě těchto dvou středisek najdete v Bregenzerwaldu ještě několik malých, vhodných spíše pro rodinné lyžování.

Za zmínku určitě stojí i od "tyrolského" Rakouska odlišná architektura, ve které je velmi častá kombinace tradičních prvků s moderními technologiemi. Rozhodně si nenechte ujít místní sýry a další speciality.

Rakousko, Diedamskopf

DIEDAMSKOPF

Nadmořská výška střediska Diedamskopf: 850-2 060 m n. m.
Warth – Schroecken: 1 500-2 050 m n. m.
Délka sjezdovek Diedamskopf: 44 km
Warth – Schroecken: 66 km
Vzdálenost z Prahy: 610 km
Z Brna: 810 km
Více info:
www.bregenzerwald.at
www.diedamskopf.at
www.snowworld.at

Autoři:Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Sněhu je dost, lyžaře čeká dobrý víkend. Záchranáři nabádají k opatrnosti

(ilustrační snímek)

Horská střediska v Česku hlásí před prvním březnovým víkendem ideální lyžařské podmínky. Díky mrazivému počasí si...

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Jeseníky, po Krkonoších druhé nejvyšší pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při hranicích s...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Najdete na iDNES.cz