Třeboň je k vozíčkářům přívětivé město

  • 2
Přibližně na půl cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Českými Budějovicemi, se v kraji rybníků Jakuba Krčína nachází starobylé, k vozíčkářům přívětivé, lázeňské město Třeboň. První zmínky o osídlení se objevují již v polovině 12. století, statut města pak Třeboň získala roku 1341. Městskými dominantami jsou zámek s parkem, náměstí lemované renesančními domy, pivovar a rybník Svět.

 

Přirozené centrum města s náměstím T.G. Masaryka, jehož dominantou jsou zejména radnice s věží a jedno zámecké křídlo, "hlídají" tři brány - Svinenská, Novohradská a Budějovická. Náměstí s renesanční kašnou a Mariánským sloupem bylo založeno již ve středověku, přičemž na každé delší straně stojí třináct domů s renesančními a barokními štíty. Některé z nich, většinou vystavěných v polovině 18. století po ničivých požárech, zdobí romantická podloubí. Vedle nejvýznamnější stavby, kterou je stará radnice, se na náměstí nachází drobné obchůdky, restaurace, kavárny a hotely.

Jedním z nich je Hotel Zlatá hvězda, nacházející se ve dvou domech uprostřed náměstí. Vozíčkáři zde naleznou jeden bezbariérový pokoj a navíc, v přístupné restauraci i se sociálním zařízením, výborné lívance s borůvkami.

Z náměstí se dá přes zámecké nádvoří projet přes dva dlouhé nízké schody do klidného zámeckého parku, který nechal již na počátku 17. století založit jako renesanční zahradu jeden z nejvýznamnějších majitelů panství, Petr Vok z Rožmberka.

Třeboňský zámek svým návštěvníkům nabízí od 1. dubna tři prohlídkové okruhy. První, představující rožmberské renesanční interiéry, je přístupný vozíčkářům s doprovodem, neboť v cestě stojí několik jednotlivých schodů. Další dva okruhy zpřístupňující soukromá schwarzenbergská apartmá, psí kuchyni a kasematy, jsou jak už to na zámcích obvykle bývá, pro velké množství schodů nedostupná.

Při návštěvě Třeboně nelze opomenout asi nejslavnější místní obor, tedy rybníkářství a rybářství. Mnoho místních restaurací proto nabízí nejrůznější rybí speciality. Pro vozíčkáře, i když bez přístupného sociálního zařízení, je dostupná restaurace Šupinka s vyhlášenými kapřími hranolkami.

Nedaleko od centra města, v parku těsně za městem na břehu rybníka Svět, nechal Jan Adolf II. Schwarzenberg vystavět rodovou hrobkou s kaplí podle návrhu Ferdinanda Deworetzského. Jelikož se park i vlastní hrobka nachází pod úrovní hladiny rybníka, musel dvorní architekt, který pracoval i na zámku Hluboká a Liberecké radnici, zvolit velmi neobvyklé technické řešení k udržení stabilního, suchého prostředí hrobky. Aby voda z písčité půdy neprosakovala základem stavby, byl okolo zřízen 2 m hluboký a 60 cm široký vzduchový kanál, který vodu odvádí. 29.července 1877 hrobku v neogotickém stylu slavnostně vysvětil bratr knížete Jana Adolfa II, pražský arcibiskup Bedřich Schwarzenberg. 

Samotná kaple a hrobka s mnoha schody je sice vozíčkářům nepřístupná, avšak spolu s přilehlým parkem  a jeho písčitými cestami stojí za prohlídku a projížďku. Parkování zde není žádným problémem, přímo u parku je parkoviště s informačním plánem.

Velmi dlouhou tradici má v Třeboni lázeňství, specializující se na veškeré choroby pohybového ústrojí - kloubní a svalový revmatismus, degenerativní onemocnění kostí a kloubů, poúrazové stavy, onemocnění páteře, dnu, progresivní polyarthritidu či Bechtěrevovu nemoc. Kromě moderních rehabilitačních technik jsou nejtradičnější léčebnou procedurou vyhledávané slatinné koupele a zábaly. Třeboňská oblast je největší zásobárnou sirnoželezité slatiny ve střední Evropě, čehož se bohatě využívá. Městské lázně jsou soustředěny do dvou komplexů - Bertiných lázní a plně bezbariérových Lázní Aurora. Zde jsou k dispozici čtyři bezbariérové, jednolůžkové pokoje s možností přistýlky pro případný doprovod.

V Třeboni a jeho okolí je kromě výše zmíněného hotelu Zlatá hvězda možné bezbariérové ubytování v Motelu Petra Voka ( Holičky 40, 379 01 Třeboň ), či v Pensionu U kostela ( Mláka 69, 378 18 Novosedly nad Nežárkou ), který je od města vzdálen asi 7 km.


Přehled vybraných kulturních akcí v Třeboni na rok 2002

Městský ples
22.2.2002

Folkový festival „Okolo Třeboně“
28.6.-1.7.2002

Krčínova Třeboň - kulturní festival na historické téma spojené s historií města
20.7.2002

Lázeňská Třeboň - prezentace lázeňství v Třeboni a den otevřených dveří v lázeňských domech
3.8.2002

Čochtanova Třeboň  - vodnický festival
10.8.2002

Třeboňská pouť  
25.8.2002

Třeboňský advent
prosinec 2002

 

 

 

 


 

Třeboň má co nabídnout i vozíčkářům.