Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trabantem Afrikou: Highway to Hell a autobus spálený na uhel

aktualizováno 
Cesty, které existují jen na mapách, dálnice, které žádná mapa nezobrazuje. Pouštní mosty stržené vodou, sopky uprostřed ničeho a neskutečné skvosty starých civilizací. Egypt, jak bychom ho chtěli zažít, najdete v Súdánu, píšou Češi, kteří jedou trabantem Afrikou.

Trabantem Afrikou. Súdán - I sebemenší závada ale může v pustině skončit tragicky. Varování pro ostatní | foto: Pavel Šimek/ expedice Trans National TrabantiDNES.cz

"Tak super silnice až na Chartúm, to teda…" drtím prach a písek mezi zuby, když se s autem drkotáme už snad po desáté objížďce na nedostavěné severojižní súdánské dopravní tepně.

Místní ji totiž budují svérázným způsobem - po kouscích. Chvílemi až nepřirozeně kvalitní asfalt s krajnicemi a pruhy zářícími novotou, chvílemi roleta, která vibracemi vyklepává snad každý šroubek v našich autech. Kolem scenérie vpravdě africká, konečně. Kamenité pláně střídají políčka, vyrvaná zoufalou snahou a urputnou pílí rozpínavé poušti.

"Snaží se nám tu někdo něco naznačit?" ptáme se sami sebe, když míjíme na uhel spálený autobus. Vedle něj do prachu zapadává terénní pick-up s náhonem na všechna kola. "Jak se vám líbí v Súdánu?" culí se z něj inženýr Abdelrahman. "Všude tady něco vzniká a roste, za chvíli tu bude dálnice z Chartúmu až do Káhiry. Taky pracuju na stavbě. Už jen pár kilometrů a objížďky nebudou," slibuje. Má pravdu.

Trabantem Afrikou. Súdán

U silnice se krčí jen rozbořené statky, ze kterých jakoby před chviličkou ustoupila cizinecká legie. Sjíždíme do vesničky, kterou vidíme nedaleko. Oproti Egyptu úplně jiný svět, oživlé rytiny z dobrodružných románů. Upravené domky z lepenice, umetená zápraží, natřené okenice.

"My jsme Núbijci, učíme se tak i ve škole. Núbijsky a anglicky," ukazuje nám pyšně svůj vysokoškolský diplom inženýra elektrotechniky Mohamed. U aut se sbíhají všichni sousedi. Zatímco rozkládáme věci na spaní pod košatým stromem, zvou nás domů. Ruce si tu myjí tak, aby voda z nich zároveň zalévala bylinky před kuchyní. V rozích dvorku se suší datle a… uprostřed vyhrává televize. Od ní se vine drát k satelitní anténě, na které sedí gekon a mlsá mouchy. Telenovela, telekvíz, teleshow… civilizačním "hitům" neutečete ani tady.

Trabantem Afrikou. SúdánTrabantem Afrikou. Súdán

Po asfaltu, ale bez cíle

Trabantem Afrikou

Navštívené země: Německo, Rakousko, Itálie, Tunis, Libye, Egypt, Súdán
Ujeto: 7500 km
Závady
Egu: rozbitá volnoběžka (když se ohřeje, funguje), totálně zadřený motor (opraveno totální generálkou), rozhozený karburátor (nemá rád prach)
Babu: rozhozený karburátor (vyměněn), netěsnící hlavní brzdový válec (vyměněn), klakson (opravil se sám), zlomená příruba výfukového sání (opraveno improvizovaně, uvidíme, zda vydrží)

Pokračujeme dál směr Chartúm, ale stále nám vrtá hlavou, kam se ztratilo městečko Dongola s jeho přívozem přes Nil a památkami. "Je to nejnovější a nejpodrobnější mapa, jakou jsme sehnali, ale něco je špatně, měli jsme tam být před osmdesáti kilometry," mračí se Klára. "A taky chybí Nil."

Její obavy potvrdí až domorodci. Řítíme se totiž po tak novém tahu, že na mapě vůbec není. Namísto v Dongole tak brzdíme až před vojenskou základnou v Karimě, o 200 kilometrů za ní. Zase chrčí karburátor.

"Maj tu světlo? Maj!" parkuje jim nekompromisně Dan pod halogenem u brány. Vojáci sice chvíli bručí, ale pak začnou okukovat a radit.

"Tohle je plovák, na to nešahej, v autě mám taky jeden," hrozí mi ukazováčkem lampasák Hatem a snaží se mi vnutit žvýkací tabák. Když odmítám, ťuká si s úsměvem na nos. Tuší, jak bych dopadl. Hnedle si ale hledá jiné téma. "Byls už v Erithreji? Ne, no tam musíte zajet! Mají tam diskotéky, krásná děvčata, i alkohol. Sám mám odtud manželku," plácá si dlaní o pěst a culí se.

Když namítáme, že nemáme víza, posmutní. "Ona je Etiopie taky pěkná."

Trabantem Afrikou. Súdán

Núbijci promýšlejí všechno. V kuchyni nechybí odvětrání ani potřebný stín


Práskači a rozesmátí policisté

U pyramid v Nuri, největších v Súdánu, se snažíme nafotit noční vypouštění lampionů. Letí krásně, fotky bez blesku sice nevypadají nic moc, ale zážitek magický.

Když spokojeně odcházíme, přiřítí se dva civilové. Z jednoho se vyklube policista, z druhého uvědomělý práskač. Kdo jsme, co chceme, proč chodíme v noci po Súdánu? V noci se k pyramidám nesmí a musíme si prý koupit lístek.

Trabantem Afrikou. Súdán

Policajt se hrne k autům a chce nás navigovat ke kanceláři. "Kde jsou na tom dveře?" Tápe rukou po zadním blatníku. Obchází auta a počítá sedadla. Rozhořčení se vytrácí a na tváři se objevuje úsměv.

Nakonec s ním do tmy odchází Martin vybavený penězi na vstupenky. Po chvíli se vrací s dalším policajtem, rozesmátým od ucha k uchu. "Neměl potvrzení, tak mi normálně řek, že není úplatnej, a že máme zaplatit, až je uvidíme ve dne," chechtá se Martin. Kupodivu, súdánští strážci zákona by mohli dávat lekce nejen egyptským sousedům.

Přejíždíme nocí k Jebel Barkalu, hoře, ukrývající skalní Amonův chrám. Unikátní památka na doby, kdy Egyptu vládli Núbijští králové.

Trabantem Afrikou. SúdánTrabantem Afrikou. Súdán

Uléháme přímo u cesty s tím, že zkusíme fotit za úsvitu. Krátce po rozložení spacáků k nám přijíždí auto a z něj vystupuje slušně oblečený pán s rukou za zády. Stejný scénář jako na Nuri: "Kdo jste, co tu chcete?" V měsíčním světle se mu v ruce zablýskne pistole. "Jo turisti!" zasvítí nocí bílý úsměv. "Žádný problém, přeji dobrou noc," loučí se a mizí ve tmě.

Krátce po něm vletí na udusaný písek náklaďák. Řidič anglicky neumí, zato křičí podstatně hlasitěji, než policista. Nepomáhají slovíčka "police, permission, ticket." Necháváme ho vyskákat a odjet.

Trabantem Afrikou. Súdán

V domě je všechno promyšlené. Od bylinkové zahrádky u koupelny, až po otevřenou a vzdušnou ložnici

Ráno se situace opakuje. Dobrý občan přivleče za límec policajta a dožaduje se našeho exemplárního potrestání. Policista opět zkontroluje pasy, povolení, odmávne nás, popřeje šťastnou cestu a mizí.

Strážci zákona tu sice nosí zbraně ještě z nedávné, a podle slov jednoho z vojáků, "velmi užitečné" války, ale zkazit nám výlet zjevně nehodlají. Docela příjemný pocit. Ráno fotíme a žasneme.

Trabantem Afrikou. Súdán

Ještě před dvěma lety nebyl asfalt nikde a tyto letité barevné kolosy jako jediné spolehlivě křižovaly poušť

Trabantem Afrikou. Súdán

Na motorkách je vidět sílící čínský vliv. Že nemá brzdu ani spojku? Žádný problém

Starý Egypt v Súdánu

Chcete-li vidět starý Egypt tak, jako cestovatelé z předminulého století, jeďte do Súdánu. Žádné ploty, žádné pokladny, jen majestát tisíciletých skvostů zavátých časem, nikde nikdo, jen ticho, písek a palmy. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let tu měla být druhá Giza. Válka vše změnila.

Je dobře nebo špatně, že sem nikdo nejezdí a svět stojí stejně, jako před sto lety? Je lepší, když jsou staleté památky opuštěné, ponechané milosrdné poušti, chránící je pískem, nebo obklopené davy turistů "helou mister, wanna camel?" Z našeho sobeckého pohledu těch, kteří je viděli ve své tiché důstojnosti, spíše to první.

Súdán pohledem ženy

Trabantem Afrikou. SúdánSúdán zevnitř není Súdán v BBC. Je tu krásně a konečně africky. Kvůli tomu jsem sem jela. Pocit, že vás zbičují, když nebudete chodit v burce, nenastává.

Místní ženy chodí pestřeji a odvážněji oblékané než v Egyptě, ale etiketa se musí dodržovat. Místní studentka Nia mi na lodi do Wadi Halfy říkala, že u cizinek je jedno, jak se oblékají, pokud to nepřeženou. "Místní na první pohled stejně vidí, že nejste muslimové." Přesto je dlouhá sukně a volnější košile rozhodně lepším a praktičtějším oblečením než tričko a kalhoty.

Ani pohledy mužů na Evropanku nejsou tak neomalené, jako v zemi faraonů. Nastává jen klasický problém - cestovat ve společnosti tří mužů je přinejmenším divné, takže je potřeba být vždy něčí manželka, nebo sestra. Už takhle si mě chtějí domorodci jako zajímavost z Evropy fotit, ovšem když mě vidí za volantem podivného auta, nastává nadšení. Zvednuté palce a hromada otázek a úsměvů. Súdán mě prostě baví.

Autoři:
Nejčtenější

Tak samozřejmě, polévání slečen v bikinách šampaňským je přesně to, o čem muži...
Ostrov bude plný sexu, drog a alkoholu, láká na svou dovolenou agentura

Neomezený sex, dvě dívky denně, vstřícný postoj k drogám, alkoholu a jídla, co hrdlo ráčí. Čarokrásné pláže, party na jachtě. Ony čtyři dny na soukromém...  celý článek

Kotelský potok pramení ve Velké Kotelní jámě nedaleko Vrbatovy boudy a táhne se...
Vodí turisty na zapomenuté stezky Krkonoš, zná cesty budařské i dřevařské

Jana Tesařová v Krkonoších rozplétá pavučinu horských pěšin, svážnic, stezek a zanikajících chodníků. Pronikla až do míst, o kterých se návštěvníkům hor ani...  celý článek

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Petrova bouda v Krkonoších už zvenčí opět vypadá jako horská chalupa...
VIDEO: Krkonošská Petrovka už vypadá jako horská bouda, je pod střechou

Petrova bouda na hřebenech Krkonoš, kterou před šesti lety zničil požár, už znovu vypadá jako horská chalupa. Přes léto dostala dřevěná okna a střechu. Zima...  celý článek

Další z rubriky

Pokrmy podávané na palubě boeingu tohoto exkluzivního dopravce jsou inspirovány...
Tahle letenka není pro každého. Za 18 tisíc dolarů se topíte v luxusu

Letecká doprava dnes nabízí vše, co vás jen napadne. Od superlevného cestování s minimálním pohodlím dostupného každému až po noblesní cestu nad mraky s...  celý článek

Zbytky táborových baráků zarůstají, tím více z nich mrazí. Tady trávily léta...
Zapomenutý koncentrák na kraji Evropy. Stíny komunismu v deltě Dunaje

Dunajská delta je proslulá romantickými zákoutími slepých vodních ramen či tisícovými hejny mnoha druhů ptáků. Území do dnešních dnů značně izolované a...  celý článek

Celý svět i Peruánci tradičně spojují "objevení" skalního města Machu Picchu se...
Panika mezi cestovateli: Povolení na Machu Picchu budou do Vánoc pryč

Pokud plánujete cestu na Machu Picchu cestou Inků, zarezervujte si ihned povolení. Letos se totiž vydávají o tři měsíce dřív než obvykle a předpokládá se, že...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.