Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trabantem Afrikou: Highway to Hell a autobus spálený na uhel

aktualizováno 
Cesty, které existují jen na mapách, dálnice, které žádná mapa nezobrazuje. Pouštní mosty stržené vodou, sopky uprostřed ničeho a neskutečné skvosty starých civilizací. Egypt, jak bychom ho chtěli zažít, najdete v Súdánu, píšou Češi, kteří jedou trabantem Afrikou.

Trabantem Afrikou. Súdán - I sebemenší závada ale může v pustině skončit tragicky. Varování pro ostatní | foto: Pavel Šimek/ expedice Trans National TrabantiDNES.cz

"Tak super silnice až na Chartúm, to teda…" drtím prach a písek mezi zuby, když se s autem drkotáme už snad po desáté objížďce na nedostavěné severojižní súdánské dopravní tepně.

Místní ji totiž budují svérázným způsobem - po kouscích. Chvílemi až nepřirozeně kvalitní asfalt s krajnicemi a pruhy zářícími novotou, chvílemi roleta, která vibracemi vyklepává snad každý šroubek v našich autech. Kolem scenérie vpravdě africká, konečně. Kamenité pláně střídají políčka, vyrvaná zoufalou snahou a urputnou pílí rozpínavé poušti.

"Snaží se nám tu někdo něco naznačit?" ptáme se sami sebe, když míjíme na uhel spálený autobus. Vedle něj do prachu zapadává terénní pick-up s náhonem na všechna kola. "Jak se vám líbí v Súdánu?" culí se z něj inženýr Abdelrahman. "Všude tady něco vzniká a roste, za chvíli tu bude dálnice z Chartúmu až do Káhiry. Taky pracuju na stavbě. Už jen pár kilometrů a objížďky nebudou," slibuje. Má pravdu.

Trabantem Afrikou. Súdán

U silnice se krčí jen rozbořené statky, ze kterých jakoby před chviličkou ustoupila cizinecká legie. Sjíždíme do vesničky, kterou vidíme nedaleko. Oproti Egyptu úplně jiný svět, oživlé rytiny z dobrodružných románů. Upravené domky z lepenice, umetená zápraží, natřené okenice.

"My jsme Núbijci, učíme se tak i ve škole. Núbijsky a anglicky," ukazuje nám pyšně svůj vysokoškolský diplom inženýra elektrotechniky Mohamed. U aut se sbíhají všichni sousedi. Zatímco rozkládáme věci na spaní pod košatým stromem, zvou nás domů. Ruce si tu myjí tak, aby voda z nich zároveň zalévala bylinky před kuchyní. V rozích dvorku se suší datle a… uprostřed vyhrává televize. Od ní se vine drát k satelitní anténě, na které sedí gekon a mlsá mouchy. Telenovela, telekvíz, teleshow… civilizačním "hitům" neutečete ani tady.

Trabantem Afrikou. SúdánTrabantem Afrikou. Súdán

Po asfaltu, ale bez cíle

Trabantem Afrikou

Navštívené země: Německo, Rakousko, Itálie, Tunis, Libye, Egypt, Súdán
Ujeto: 7500 km
Závady
Egu: rozbitá volnoběžka (když se ohřeje, funguje), totálně zadřený motor (opraveno totální generálkou), rozhozený karburátor (nemá rád prach)
Babu: rozhozený karburátor (vyměněn), netěsnící hlavní brzdový válec (vyměněn), klakson (opravil se sám), zlomená příruba výfukového sání (opraveno improvizovaně, uvidíme, zda vydrží)

Pokračujeme dál směr Chartúm, ale stále nám vrtá hlavou, kam se ztratilo městečko Dongola s jeho přívozem přes Nil a památkami. "Je to nejnovější a nejpodrobnější mapa, jakou jsme sehnali, ale něco je špatně, měli jsme tam být před osmdesáti kilometry," mračí se Klára. "A taky chybí Nil."

Její obavy potvrdí až domorodci. Řítíme se totiž po tak novém tahu, že na mapě vůbec není. Namísto v Dongole tak brzdíme až před vojenskou základnou v Karimě, o 200 kilometrů za ní. Zase chrčí karburátor.

"Maj tu světlo? Maj!" parkuje jim nekompromisně Dan pod halogenem u brány. Vojáci sice chvíli bručí, ale pak začnou okukovat a radit.

"Tohle je plovák, na to nešahej, v autě mám taky jeden," hrozí mi ukazováčkem lampasák Hatem a snaží se mi vnutit žvýkací tabák. Když odmítám, ťuká si s úsměvem na nos. Tuší, jak bych dopadl. Hnedle si ale hledá jiné téma. "Byls už v Erithreji? Ne, no tam musíte zajet! Mají tam diskotéky, krásná děvčata, i alkohol. Sám mám odtud manželku," plácá si dlaní o pěst a culí se.

Když namítáme, že nemáme víza, posmutní. "Ona je Etiopie taky pěkná."

Trabantem Afrikou. Súdán

Núbijci promýšlejí všechno. V kuchyni nechybí odvětrání ani potřebný stín


Práskači a rozesmátí policisté

U pyramid v Nuri, největších v Súdánu, se snažíme nafotit noční vypouštění lampionů. Letí krásně, fotky bez blesku sice nevypadají nic moc, ale zážitek magický.

Když spokojeně odcházíme, přiřítí se dva civilové. Z jednoho se vyklube policista, z druhého uvědomělý práskač. Kdo jsme, co chceme, proč chodíme v noci po Súdánu? V noci se k pyramidám nesmí a musíme si prý koupit lístek.

Trabantem Afrikou. Súdán

Policajt se hrne k autům a chce nás navigovat ke kanceláři. "Kde jsou na tom dveře?" Tápe rukou po zadním blatníku. Obchází auta a počítá sedadla. Rozhořčení se vytrácí a na tváři se objevuje úsměv.

Nakonec s ním do tmy odchází Martin vybavený penězi na vstupenky. Po chvíli se vrací s dalším policajtem, rozesmátým od ucha k uchu. "Neměl potvrzení, tak mi normálně řek, že není úplatnej, a že máme zaplatit, až je uvidíme ve dne," chechtá se Martin. Kupodivu, súdánští strážci zákona by mohli dávat lekce nejen egyptským sousedům.

Přejíždíme nocí k Jebel Barkalu, hoře, ukrývající skalní Amonův chrám. Unikátní památka na doby, kdy Egyptu vládli Núbijští králové.

Trabantem Afrikou. SúdánTrabantem Afrikou. Súdán

Uléháme přímo u cesty s tím, že zkusíme fotit za úsvitu. Krátce po rozložení spacáků k nám přijíždí auto a z něj vystupuje slušně oblečený pán s rukou za zády. Stejný scénář jako na Nuri: "Kdo jste, co tu chcete?" V měsíčním světle se mu v ruce zablýskne pistole. "Jo turisti!" zasvítí nocí bílý úsměv. "Žádný problém, přeji dobrou noc," loučí se a mizí ve tmě.

Krátce po něm vletí na udusaný písek náklaďák. Řidič anglicky neumí, zato křičí podstatně hlasitěji, než policista. Nepomáhají slovíčka "police, permission, ticket." Necháváme ho vyskákat a odjet.

Trabantem Afrikou. Súdán

V domě je všechno promyšlené. Od bylinkové zahrádky u koupelny, až po otevřenou a vzdušnou ložnici

Ráno se situace opakuje. Dobrý občan přivleče za límec policajta a dožaduje se našeho exemplárního potrestání. Policista opět zkontroluje pasy, povolení, odmávne nás, popřeje šťastnou cestu a mizí.

Strážci zákona tu sice nosí zbraně ještě z nedávné, a podle slov jednoho z vojáků, "velmi užitečné" války, ale zkazit nám výlet zjevně nehodlají. Docela příjemný pocit. Ráno fotíme a žasneme.

Trabantem Afrikou. Súdán

Ještě před dvěma lety nebyl asfalt nikde a tyto letité barevné kolosy jako jediné spolehlivě křižovaly poušť

Trabantem Afrikou. Súdán

Na motorkách je vidět sílící čínský vliv. Že nemá brzdu ani spojku? Žádný problém

Starý Egypt v Súdánu

Chcete-li vidět starý Egypt tak, jako cestovatelé z předminulého století, jeďte do Súdánu. Žádné ploty, žádné pokladny, jen majestát tisíciletých skvostů zavátých časem, nikde nikdo, jen ticho, písek a palmy. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let tu měla být druhá Giza. Válka vše změnila.

Je dobře nebo špatně, že sem nikdo nejezdí a svět stojí stejně, jako před sto lety? Je lepší, když jsou staleté památky opuštěné, ponechané milosrdné poušti, chránící je pískem, nebo obklopené davy turistů "helou mister, wanna camel?" Z našeho sobeckého pohledu těch, kteří je viděli ve své tiché důstojnosti, spíše to první.

Súdán pohledem ženy

Trabantem Afrikou. SúdánSúdán zevnitř není Súdán v BBC. Je tu krásně a konečně africky. Kvůli tomu jsem sem jela. Pocit, že vás zbičují, když nebudete chodit v burce, nenastává.

Místní ženy chodí pestřeji a odvážněji oblékané než v Egyptě, ale etiketa se musí dodržovat. Místní studentka Nia mi na lodi do Wadi Halfy říkala, že u cizinek je jedno, jak se oblékají, pokud to nepřeženou. "Místní na první pohled stejně vidí, že nejste muslimové." Přesto je dlouhá sukně a volnější košile rozhodně lepším a praktičtějším oblečením než tričko a kalhoty.

Ani pohledy mužů na Evropanku nejsou tak neomalené, jako v zemi faraonů. Nastává jen klasický problém - cestovat ve společnosti tří mužů je přinejmenším divné, takže je potřeba být vždy něčí manželka, nebo sestra. Už takhle si mě chtějí domorodci jako zajímavost z Evropy fotit, ovšem když mě vidí za volantem podivného auta, nastává nadšení. Zvednuté palce a hromada otázek a úsměvů. Súdán mě prostě baví.

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Krokodýli v chrámu a jednorožci v kavárně. Skrytá tajemství Bangkoku

Wat Traimit najdete snadno, už do dáli září zlatem.

Rušná, obrovská, se spoustou turistických, ale i méně nápadných míst - taková je thajská metropole Bangkok. Jedno z...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Najdete na iDNES.cz