Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výtahem do nebe. Tokio otevírá nejvyšší věž světa vysokou 634 metrů

  16:55aktualizováno  16:55
Tahle japonská kráska je vysoká 634 metrů, čímž se pasuje na nejvyšší vysílací věž na světě. Stojí v Tokiu a slavnostně se má otevřít 22. května. Unikátní stavba, která je druhou nejvyšší na světě hned po dubajském mrakodrapu Burdž Chalífa, se jmenuje příznačně Tokyo Sky Tree neboli Tokijský nebeský strom.

Ačkoli se věž otevře až za měsíc, v úterý se na její vyhlídkovou plošinu ve výšce 451,2 metrů podívali aspoň novináři. Z videa je patrné, že kruhový výhled na hlavní japonské město je opravdu impozantní.

Tokijský nebeský strom, jehož stavba se dokončila už 29. února, se stala nejvyšší stavbou v Japonsku a zároveň nejvyšší volně stojící telekomunikační věží na světě. Předběhla tak i 600 metrů vysokou čínskou věž Canton Tower.    

Lákadlo pro turisty

Tokyo Sky Tree

  • Povrch spodní části věže se skládá z ocelových trubek natřených barvou nazvanou "bílá nebeského stromu", jež vychází z tradiční japonské barvy aidžiro.
  • Vnitřek tvoří kruhová železobetonová šachta, jíž vedou výtahy a schodiště. Ve výškách 350 m a 451,2 m se nacházejí plošiny, kde jsou umístěny rozhledny, restaurace a stanoviště obsluhy věže.
  • Základna věže má tvar trojnožky, ale stavba se postupně zaobluje, takže ve výšce 320 metrů má už věž tvar válce, aby dokázala odolat silným větrům. Tokijský nebeský strom je jako většina japonských budov postavený tak, aby odolal zemětřesení.
  • Výška 634 m byla zvolena pro snadné zapamatování. Číslice 6 (japonsky mu), 3 (sa) a 4 (ši) spolu tvoří jméno Musaši, což je starý název oblasti, kde věž stojí.

Zdroj: WIKIPEDIE

Dopravní společnost Tobu Railway, která věž spravuje, doufá, že Tokijský nebeský strom společně s novým přilehlým nákupním centrem přiláká do Tokia opět turisty. Po loňském zemětřesení 11. března totiž zaznamenal cestovní ruch v japonské metropoli i v celé zemi velký propad.

"Spousta lidí včetně zahraničních návštěvníků po zemětřesení ze země odešla a turistický ruch to velmi oslabilo. Proto doufáme, že Nebeský strom se stane obrazně řečeno jakousi zápalkou, která opět zažehne oheň zájmu o naše město a přivede turisty zpět," uvedl mluvčí společnosti Jošihito Imamura. Zároveň dodal, že první rok po otevření věže očekávají na věži více než pět milionů turistů, celý komplex včetně nákupních zón by pak mělo navštívit přes 30 milionů lidí.

Někteří obyvatelé místní čtvrti se trochu obávají přívalu turistů, proto se rozhodli s návštěvou věže vyčkat. "Až rozruch utichne, určitě vyjedu nahoru a podívám se, kde přesně stojí můj dům," řekl agentuře Reuters třicetiletý Rjoko Maeda.

Jiní, jako například třiasedmdesátiletý Mamoru Nakazawa, který bydlí přímo naproti věži, jsou na toto dílo pyšní. "Jako člověk, který tady žije, jsem opravdu šťastný, druhá nejvyšší stavba světa a přímo před mým domem?" raduje se muž.    

Celá stavba věže a nákupního komplexu trvala skoro čtyři roky a stála 800 milionů dolarů, což je v přepočtu asi 14 a půl miliardy korun.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Dá se proti útoku žraloka bránit? Odpoví host Rozstřelu Steve Lichtag

Seychely (23. dubna 2016) - Potápění s tvůrci filmu Aldabra.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Najdete na iDNES.cz