Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výtahem do nebe. Tokio otevírá nejvyšší věž světa vysokou 634 metrů

  16:55aktualizováno  16:55
Tahle japonská kráska je vysoká 634 metrů, čímž se pasuje na nejvyšší vysílací věž na světě. Stojí v Tokiu a slavnostně se má otevřít 22. května. Unikátní stavba, která je druhou nejvyšší na světě hned po dubajském mrakodrapu Burdž Chalífa, se jmenuje příznačně Tokyo Sky Tree neboli Tokijský nebeský strom.

Ačkoli se věž otevře až za měsíc, v úterý se na její vyhlídkovou plošinu ve výšce 451,2 metrů podívali aspoň novináři. Z videa je patrné, že kruhový výhled na hlavní japonské město je opravdu impozantní.

Tokijský nebeský strom, jehož stavba se dokončila už 29. února, se stala nejvyšší stavbou v Japonsku a zároveň nejvyšší volně stojící telekomunikační věží na světě. Předběhla tak i 600 metrů vysokou čínskou věž Canton Tower.    

Lákadlo pro turisty

Tokyo Sky Tree

  • Povrch spodní části věže se skládá z ocelových trubek natřených barvou nazvanou "bílá nebeského stromu", jež vychází z tradiční japonské barvy aidžiro.
  • Vnitřek tvoří kruhová železobetonová šachta, jíž vedou výtahy a schodiště. Ve výškách 350 m a 451,2 m se nacházejí plošiny, kde jsou umístěny rozhledny, restaurace a stanoviště obsluhy věže.
  • Základna věže má tvar trojnožky, ale stavba se postupně zaobluje, takže ve výšce 320 metrů má už věž tvar válce, aby dokázala odolat silným větrům. Tokijský nebeský strom je jako většina japonských budov postavený tak, aby odolal zemětřesení.
  • Výška 634 m byla zvolena pro snadné zapamatování. Číslice 6 (japonsky mu), 3 (sa) a 4 (ši) spolu tvoří jméno Musaši, což je starý název oblasti, kde věž stojí.

Zdroj: WIKIPEDIE

Dopravní společnost Tobu Railway, která věž spravuje, doufá, že Tokijský nebeský strom společně s novým přilehlým nákupním centrem přiláká do Tokia opět turisty. Po loňském zemětřesení 11. března totiž zaznamenal cestovní ruch v japonské metropoli i v celé zemi velký propad.

"Spousta lidí včetně zahraničních návštěvníků po zemětřesení ze země odešla a turistický ruch to velmi oslabilo. Proto doufáme, že Nebeský strom se stane obrazně řečeno jakousi zápalkou, která opět zažehne oheň zájmu o naše město a přivede turisty zpět," uvedl mluvčí společnosti Jošihito Imamura. Zároveň dodal, že první rok po otevření věže očekávají na věži více než pět milionů turistů, celý komplex včetně nákupních zón by pak mělo navštívit přes 30 milionů lidí.

Někteří obyvatelé místní čtvrti se trochu obávají přívalu turistů, proto se rozhodli s návštěvou věže vyčkat. "Až rozruch utichne, určitě vyjedu nahoru a podívám se, kde přesně stojí můj dům," řekl agentuře Reuters třicetiletý Rjoko Maeda.

Jiní, jako například třiasedmdesátiletý Mamoru Nakazawa, který bydlí přímo naproti věži, jsou na toto dílo pyšní. "Jako člověk, který tady žije, jsem opravdu šťastný, druhá nejvyšší stavba světa a přímo před mým domem?" raduje se muž.    

Celá stavba věže a nákupního komplexu trvala skoro čtyři roky a stála 800 milionů dolarů, což je v přepočtu asi 14 a půl miliardy korun.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Najdete na iDNES.cz