Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tohle se dá vidět jenom z vesmíru. Fantastické snímky ledovců

aktualizováno 
Děsivá chapadla chobotnic, nebo exotické orchideje. Tak vypadají ledovce na snímcích pořízených ze satelitů a z vesmírné stanice ISS. Fotografie jsou cenným vědeckým materiálem, právě ledovce totiž pomáhají vědcům zjistit, jak rychle se naše Země otepluje.

Grey Glacier, Patagonie | foto: Profimedia.cz

Erebus Ice Tongue, Antarktida

Erebus Ice Tongue (Ledový jazyk Erebus) vzniká relativně prudkým stékáním ledovce ze západního svahu hory Mount Erebus (3 794 m) do průlivu McMurdo v Antarktidě. Mount Erebus je aktivní sopka na Rossově ostrově, její zatím poslední aktivita byla zaznamenána v roce 2008.

Erebus Ice Tongue je úzká ledová deska pilkového tvaru dlouhá 11-12 km a vysoká zhruba 10 metrů. Zatímco všechny ledy v průlivu McMurdo během léta roztají, Erebus Ice Tongue zůstává a pluje volně na hladině. Roztřepení okrajů způsobují narážející vlny.

Data byla pořídilo japonské zařízení Aster (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) na palubě satelitu Terra. Snímek vznikl kombinací dat různých vlnových délek.

Erebus Ice Tongue, Antarktida

Ledovec Eugenie, Kanadské arktické ostrovy, ostrov Ellesmere

Na snímku je dobře vidět, že tok ledovců je podobný tokům vodním. Malé ledovce stékají údolími, podobně jako přítoky řek, do větších ledovců. Spodní část ledovce Eugenie se vznáší na hladině zálivu Dobbin.

Eugenie Glacier, Ellesmere Island, Kanada

Ledovec Grey, Patagonie

Ledovec Grey (Grey Glacier, Šedý ledovec) je jedním z mnoha splazů obřího kontinentálního ledovce Southern Patagonian Ice Field (španělsky Campo de Hielo Sur) v Andách na pomezí Chile a Argentiny. Ledovec Grey leží západně od Národního parku Torres del Paine a ústí do jezera Lago Grey. Je dlouhý 28 km a zabírá plochu 270 km2.

Navzdory svému jménu se ledovec Grey jeví jako světle modrý, led totiž absorbuje červenou část barevného spektra, a tudíž vyzařuje modře.

Snímek vyfotili kosmonauti z mezinárodní vesmírné stanice ISS v roce 2007. Při srovnání s daty z roku 1996 vědci zjistili, že ledovec se během 11 let výrazně zmenšil. Příčinou je oteplení v celé oblasti a menší srážky.

Grey Glacier, Patagonie

Ledovec Upsala, Argentina

Ledovec Upsala je dalším ze splazů ledovce Southern Patagonian Ice Field. Ústí do jezera Lake Argentino a se svojí rozlohou 777 km2 je třetím největším ledovcem v oblasti.

Fotografie byla pořízená z vesmírné stanice ISS v roce 2004. Srovnání se snímky a daty z předchozích let dokazují, že i tento patagonský ledovec rychle taje, v období od konce 60. do poloviny 90. let se zmenšil o 4 kilometry.

Ledovec nese jméno po švédské Univerzitě Uppsala, která v Patagonii sponzorovala první glaciologický výzkum.

Upsala Glacier, Los Glaciares National Park, Argentina

Ledovce v západním Grónsku

Na snímku je zachyceno několik menších ledovců, které se rozlévají do údolí v západním Grónsku. Mimochodem, Grónsko, které je největším ostrovem na světě, pokrývá ledovec z celých 85 procent.

Kameny, které se do údolí nahrnuly během minulých ledovcových erozí, vytvořily u ústí jednotlivých splazů jezírka tyrkysové barvy.

Snímek byl pořízen letos v srpnu skenerem Advanced Land Imager (ALI) umístěným na satelitu NASA EO-1.

Ledovce, západní Grónsko

Ledovec Emmons, Mount Rainier, Washington, USA

Emmons Glacier pokrývá severovýchodní úbočí hory Mount Rainier v americkém státě Washington. Mt. Rainier (4 392 m), aktivní stratovulkán, je nejvyšším vrcholem pohoří Cascades.

Ačkoli poslední výbuch sopky byl zaznamenán v roce 1840, odborníci považují vulkán za nejnebezpečnější v zemi. Jedním z důvodů jsou i obavy z rozsáhlých záplav, které by v případě erupce následovaly jako důsledek okamžitého tání obrovské masy ledu. Ledovec Emmons se totiž rozkládá na ploše 11 km2.

Emmons Glacier, Mount Rainier, Washington, USA

Ledovec Helheim, Grónsko

Při tání ledovce se začne jeho špička zvedat a z ledové masy se začnou odlamovat kry, odborně se to nazývá "telení ledovců". Snímek, pořízený satelitem Terra v roce 2003, zachycuje tento proces u ledovce Helheim v Grónsku.

Srovnání se snímky z let 2001 a 2005 ukázalo, že ledovec rychle ubývá. Jen za minulé čtyři roky ustoupil okraj o 7,5 km a rychlost toku se zvýšila z 8 na 12 km za rok.

Helheim Glacier, Grónsko

Bear Glacier, Aljaška, USA

Krásné barvy mnohých ledovcových jezer reprezentuje Bear Glacier (Medvědí ledovec) na Aljašce v Národním parku Kenai Fjords. Nádherný zelenomodrý odstín vody způsobují naplaveniny z údolí.

Na území národního parku se rozprostírá na ploše 483 km2 Harding Icefiled, jedna z největších ledových ploch v USA. Z ní vybíhá nejméně 38 ledovcových splazů, největší z nich je právě Bear Glacier.

Bear Glacier, Aljaška, USA

Heiltskuk Ice Field, Britská Kolumbie, Kanada

Heiltskuk Ice Field (Ledové pole Heiltskuk) se rozprostírá na ploše 3 626 km na jižních svazích Pobřežních hor (Coast Mountains) v Britské Kolumbii. Na snímku z léta 2009 pořízeném z vesmírné stanice ISS je možné vidět svahy pokryté sněhem a několik ledovcových splazů. Jak tyto splazy stékají dolů, vytvářejí velká údolí ve tvaru U. Snímek zachycuje dva největší ledovce v oblasti, Silverthrone Glacier a Klinaklini Glacier, které se nahoře na snímku spojují.

Heiltskuk Ice Field, Britská Kolumbie, Kanada
Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Najdete na iDNES.cz