Zvolte nejkrásnější nádraží pro rok 2011

Zvolte nejkrásnější nádraží pro rok 2011 | foto: Koláž - iDNES.cz

Tohle je 10 nejhezčích nádraží v Česku pro rok 2011. Zvolte vítěze

  • 100
Soutěž o Nejkrásnější nádraží České republiky 2011 už má deset finalistů. Až do 31. května nyní můžete poslat hlas nádraží či zastávce, která je podle vás ta NEJ. Cílem ankety, kterou už popáté pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění, je obnovit krásu nádraží a podpořit návrat lidí na železnici.

Pošlete hlas vítězi

Své hlasy posílejte na e-mail: nejkrasnejsinadrazi@cd.cz.

Každý může hlasovat pouze jednou. Když uvedete svoje jméno a místo bydliště, zařadíte se do losování o ceny - např. jízdy historickým vlakem, parní jízdy... Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne v Senátu České republiky 17. června 2011.

V předchozích letech zvítězila v soutěži tato nádraží: 2007 - Ostroměř, 2008 - Trutnov, 2009 - Zahrádky u České Lípy, 2010 - Choceň.

Finalisté soutěže o Nejkrásnější nádraží ČR pro rok 2011

Měchenice

Zastávka vlaku na trati č. 210 Praha Braník - Vrané nad Vltavou s odbočkami na Dobříš a Ledečko, na trati zvané Posázavský Pacifik.

Původně průmyslová trať se železničním příhradovým mostem z roku 1897 pro přepravu dřeva, surovin pro modřanský cukrovar a papírny ve Vraném výrazně pomohla růstu turistického ruchu v Posázaví. Trať slouží k pravidelné přepravě i jízdám historických vlaků.

Měchenické  nádražíčko je plné květin a vzorem péče o ně samotné i o cestující.

Nádraží v Měchenicích

Holubov

Nádražíčko Holubov z roku 1891, posazené na úpatí hory Kleť v CHKO Blanský les, je východiskem do turisticky zajímavých a poznávacích lokalit.

Rekonstruovanou budovu, dříve ve vlastnictví Českých drah, má v nájmu obec a vzorně se o ni stará, provoz zajišťují místní zaměstnanci. Holubovské nádraží tak představuje úspěšný vzor modelu vztahu, kdy majetek Českých drah využívá a zhodnocuje obec na základě nájemního vztahu.

Nádraží v Holubově

Horažďovice předměstí

Nádraží z roku 1868 se původně jmenovalo Babiny a leží na hlavní trati Plzeň - České Budějovice v okrese Klatovy. Je východiskem do turisticky oblíbeného Pošumaví.

Nádraží je pověstné svojí květinovou výzdobou a trvale čilým ruchem železniční dopravy i cestujících za prací, obchodem, kulturou a zejména turistikou.

Nádraží v Horažďovicích

Merklín

Železniční stanice Merklín je krásným příkladem spolupráce železnice a samosprávy v záchraně a rekonstrukci opuštěné výpravní budovy, původně  v majetku ČD na regionální trati Dalovice -  Merklín v Karlovarském kraji.

Rekonstruovaná výpravní budova ve vlastnictví obce nabízí v prvním patře pět bytů, v přízemí informační středisko, malé muzeum, dopravní kancelář a místnost pro drážní dělníky. Okolní zdevastované pozemky byly přeměněny na parčík s altánkem, skatepark a dětské hřiště.

Nádraží v Merklíně

Rynoltice

Železniční stanici v Lužických horách, v Libereckém kraji, zasazenou do zeleně i plnou květin, ležící na trati 086 z České Lípy do Liberce, hodně vyhledávají i filmaři.

Soubor nádražních staveb představuje výjimečně dochovaný soubor budov Ústecko - teplické dráhy ATE z roku 1900.

U nádraží je rozlehlý park s lavičkami a nově opravená stylová čekárna. Péče o výpravní budovu a dopravní služby je zde vidět na každém kroku a na veškerém dopravním zařízení, které je rekonstruováno s citem k historii a současným potřebám.

Nádraží v Rynolticích
Nádraží v Rynolticích

Nádraží Rynoltice

Martinice v Krkonoších

Železniční stanici na uzlu tratí 040 a 042 do Trutnova a do Rokytnice nad Jizerou, v okrese Semily v Libereckém kraji, se přezdívá Pojizerský Pacifik.

Nádraží z roku 1871 s velice cennou architekturou je vyhledávané pro některé unikáty, např. nejvyšší počet mechanických návěstidel. Nádraží je jedním z posledních, které se pyšní originálním elektromechanickým systémem zabezpečení. Kromě pravidelné osobní i nákladní dopravy se zde pořádají také historické jízdy parních vlaků.

Obec podporuje iniciativu vyhlásit Martinické nádraží technickou památkou.

Nádraží v Martinicích

Hořice v Podkrkonoší

I v prostorách nádraží ČD se snoubí historie kamenného města s požadavky dopravy a dobře provedenou rekonstrukcí výpravní budovy i nádraží, která citlivě respektuje původní historický ráz a dějiny města. Nádraží je plné květin a doplněné sochami - nezbytnými symboly Hořic, proslulými kamenickou a sochařskou tradicí.

Nádraží je situováno mimo centrum města, ale ve funkčním spojení s ním prostřednictvím linek městské veřejné dopravy, které navazují na příjezdy vlaků.

Nádraží v Hořicích

Hnojník

Hnojník je železniční zastávka a nádraží na trati Frýdek-Místek - Český Těšín v Moravskoslezském kraji na úpatí hory Goduly.

Výpravní budova lokální železniční dráhy s méně frekventovanou dopravou je příkladem soustředěné péče vlastníka Českých drah a jejich zaměstnanců s oprávněným patriotismem obyvatel.

Typický objekt malého nádraží z přelomu 19.a 20.století zapadá do architektury obce i přírodního prostředí. Nádraží bylo společně s některými dalšími podobnými objekty citlivě k historickému detailu i současným potřebám rekonstruováno a doplněno o potřebné prvky.

Nádraží je rozsahem menší, ale útulné a vlídné.

Železniční zastávka Hnojník

Uherské Hradiště

Nádraží v Uherském Hradišti představuje uzel železničních tratí č.340 a 341 ve Zlínském kraji. Bylo vybudováno v roce 1930 na základě  návrhu architekta Karla Dvořáka s typickou slováckou výzdobou autorky Růženy Falešníkové z Tasova.

Rekonstrukce výpravní budovy ČD, která proběhla v roce 2004, byla oceněna titulem Stavba roku 2004 města Uherského Hradiště.

Moderní a vlídné prostředí interiéru nádraží doplňuje typická vnější výzdoba folklorními prvky. Příznačná je i slovácká přívětivost zaměstnanců i cestujících.

Nádraží v Uherském Hradišti

Boskovice

Příjemné nádraží bez výrazného architektonického stylu a historie na střední Moravě, ležící na trati č. 262 Česká Třebová - Chornice - Skalice nad Svitavou. Je východiskem do rekreačních letovisek a turistických oblastí Chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Boskovice jsou nádražím s domáckou atmosférou a plnou květinové výzdoby, o kterou se obětavě starají místní zaměstnanci.

Nádraží v Boskovicích