Titicaca: oblíbili si ho i Marťané?

  15:29aktualizováno  15:29
Lidé jsou tady strašně pověrčiví - například věří, že hrají-li fotbal, míč jim létá rychleji. Vlastně proč ne: vzduch je tady opravdu řidší. Hladina jihoamerického jezera Titicaca je v nadmořské výšce 3820 metrů, a to je, jako byste už byli na vrcholu věčně zasněžených alpských štítů.
Indiáni na jezeře Titicaca

Indiáni na jezeře Titicaca | foto: Milan VodičkaMF DNES

Břehy jsou plné jemných barev. Občas hromada kamení, občas skály, občas zažloutlá ostrá tráva. V průzračném vzduchu se obzor zdá nekonečný a výhledy jsou hluboké jako vody Titicaca. Působí to pustě a nehostinně, ale lidé se pořád mile usmívají. Možná proto, že stále žvýkají koku, ale pravděpodobnější je, že vám chtějí vnutit skvělý vlněný svetr. Jsou však milosrdně levní.

Jezero je slavné díky indiánům, kteří na něm bydlí na ostrůvcích z rákosu (nebo to kvůli turistům aspoň předstírají), a Thoru Heyerdahlovi, který si od nich kdysi půjčil loď, aby na ní přeplul oceán. Ale možná to měl být ten Severní ledový. Voda by tady roztřásla i rampouch.

Přesto je zde místo, po němž dostala jméno nejslavnější pláž světa, Copacabana. Däniken také zde viděl záhadnou práci mimozemšťanů - jsou tu totiž jedny z nejzáhadnějších ruin světa, ale také čistě bílé kostely z počátku 17. století.

Je tady všechno - indiánské vesničky a moderní města, samota a současně výtahy pro laviny turistů. Mezi nimi jsou i Češi, jichž sem jezdí každý rok víc a víc.

Kdo hledá romantiku, najde ji; kdo hledá pohodlí, pizzu a irský pub, najde to také. To první jasně převládá.

Procházka kolem jezera Titicaca, aneb
bláznivý ostrov a Marťani

ŽIVOT NA VODĚ

Trochu je to pouť a trochu symbióza: indiáni žijí hodně z turistů, a tak dělají spoustu věcí už jen naoko a pro jejich kamery. Ale vypadá to fotogenicky, čluny mají krky stejně hrdě vztyčené, jako když je tady poprvé spatřil Thor Heyerdahl... A tak maličké plovoucí rákosové ostrovy Uros s chýšemi indiánů, před nimiž se v kotlících vaří ryby, jsou stále tou hlavní atrakcí, za níž turisté na Titicaca jezdí.

 

'BLÁZNIVÝ' OSTROV

Muži na ostrově Taquile uprostřed jezera jsou ostudou mužského pokolení: kudy chodí, tudy pletou. Jak známo, jinde pletou ženy. Tady si však muži své vlněné čepice musí uštrikovat sami. Je to vůbec výstřední ostrov: žádná auta, žádná kola. A žádní psi. Lidé tady žijí v jakési komuně a kolem nich je klid, mír a spousta ledové vody.

 

VÝŠ LYŽOVAT NELZE

Na východ od jezera mají na hoře Chacaltaya nejvyšší sjezdovku světa. Je ve výši přes 5200 metrů. Mají tam i vlek. A alpskou chatu - jak by ne, sjezdovku založili mladí přistěhovalci z Rakouska. Až k ní jezdí autobusy z bolivijské metropole La Pazu. Nechcete-li si půjčit lyže, můžete se aspoň sklouznout nejvýš ve svém životě. Ale pozor na dech: nadmořská výška dává zabrat víc než muldy.

 

JE TO MARŤAN?

Podívejte se na něj: je to Marťan, nebo ne? Erich von Däniken si myslí, že ano. Pro nás je to jen socha v neuvěřitelném prastarém městě Tíwanaku, které je stejně záhadné jako pyramidy. Nikdo neví, kdo město postavil a jak to udělal. Obrovské kvádry jsou spojeny tak, že by to dnešní člověk nedokázal. Že by měl Däniken jednou pravdu?

 

COPACABANA

Slyšeli jste o slavné pláži Copacabana v Riu? Tak ta dostala opravdu jméno po tomto zapadlém městečku a pláži na břehu jezera. Není třeba pádnějšího důkazu o tom, že Copacabana je krásné místo. Je celé bílé a zvedá ruce k nebi věžemi katedrály v maurském slohu, kterou začali stavět už roku 1605. Sedněte si, hleďte na jezerní modř a rozjímejte.

 

ALTIPLANO

Zní to drsně a nehostinně, i když v překladu to znamená jen "náhorní plošina". Altiplano, krajina kolem jezera Titicaca, je pustá a chladná i na pohled: holé kopečky, z nichž porost spáslo klima. Přes den je tady vedro až ke čtyřicítce, ráno je na vodě potah ledu. Máte pocit, že tady žijí jen lamy a indiánky, které prodávají svetry a ponožky s krásnými vzory.

Může se hodit

Nejlépe je vyrazit v našem létě, kdy je kolem jezera Titicaca suchá sezona a přes den nejsou vedra. Můžete se pohybovat sami nebo s mnoha českými cestovkami.

Nebudete mít žádný problém s nákupem suvenýrů: všude se prodávají pletené svetry z vlny (hezké, kvalitní a levné) a také "pravé" indiánské suvenýry.

Pokud potřebujete více detailů o oblasti, specialistou na Jižní Ameriku, a především na andské země, je CK Jihotrans. Užitečný je samozřejmě i knižní průvodce, nejlépe Lonely Planet - Peru a Bolívie.

 

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

OBRAZEM: Infračervená Evropa. Svět, který vidíme, ale nevnímáme

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v...

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v roce 2010 při studiích na vysoké škole....

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...Najdete na iDNES.cz