VIDEO: Vzácné artefakty z nejslavnější lodi. Do Prahy připlul Titanic

  • 13
Měla být největší, nejluxusnější, nepotopitelná. Nakonec však v dubnu roku 1912 skončila na dně oceánu a s ní i 1 500 cestujících. V Praze začíná unikátní světová výstava Titanic, na které se můžete projít kajutami, prohlédnout si pravé artefakty z legendární lodi a dokonce se dotknout osudného ledovce.

Výstava v Praze-Letňanech, která potrvá od 10. února do konce června, mapuje na ploše více než 3 500 m² historii nejslavnější lodě světa.

Návštěvníci vstoupí přímo na palubu a prožijí příběh legendárního plavidla. Mohou nahlédnout do věrných rekonstrukcí kajut první i třetí třídy, jídelního oddílu, strojovny, chodeb, můstku a dalších částí parníku.

Artefakty z vraku Titaniku za astronomické ceny

Na zájemce čeká více než 200 exponátů vylovených přímo z vraku Titaniku.

Mezi artefakty uvidí například osobní předměty cestujících, jako jsou kabelky, šperky či části oděvů, ale i součásti lodi, nábytek, lodní přístroje, píšťaly a mnoho dalšího. Hodnota těchto artefaktů je astronomicky vysoká, o čemž svědčí i nedávná světová aukce, ve které byl jídelní lístek z Titaniku vydražen za přibližně tři miliony korun.

„Působivým exponátem jsou třeba lahvičky voňavek německého parfumeristy, který plul na Titaniku, aby ve Spojených státech nabídl své výrobky americkým obchodním domům,“ líčí kurátorka výstavy Květa Havelková. Je to až surrealistický pocit dívat se na zbytky parfémů ve flakonech, které katastrofu na rozdíl od samotného obchodníka bez újmy přežily.

Kromě artefaktů přímo z vraku parníku si projdete i osobní příběhy mnoha pasažérů i námořníků. Možná jste netušili, že 15 členů posádky, kteří tragédii přežili, nakonec spáchalo sebevraždu. Neunesli tíhu vzpomínek a pocit viny, který je vnitřně sžíral. Mezi ně patřil i Frederick Fleet, který byl osudné noci na hlídce ve strážním koši, když na poslední chvíli spatřil ledovec.

Přes 10 milionů návštěvníků

Titanic

Titanic byl ve své době největší osobní parník na světě. Byl určen pro převoz cestujících a pošty mezi Evropou a Severní Amerikou. Ztroskotal ve vodách Atlantiku už během své první plavby 15. dubna 1912. Zahynulo na něm přes 1 500 lidí.

Výstavu už vidělo po celém světě více než deset milionů návštěvníků. Díky odborníkům ze společnosti RMS Titanic, která má jako jediná právo na vyzvedávání částí vraku Titaniku přímo ze dna oceánu, mohou zájemci okusit ruch strojovny, prohlédnout si slavné schodiště lodi nebo si pořídit fotografii na přídi parníku.

Každý návštěvník obdrží při vstupu na výstavu palubní lístek se jménem skutečného pasažéra z Titaniku. Na konci expozice se pak dozví, zda jeho jméno cestu přežilo, nebo ne.