Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíce lidí sledovaly velkolepé oslavy

  12:42aktualizováno  12:42
Olomouc - Koncert olomoucké Moravské filharmonie pod širým nebem, který doprovázela hodinová světelná show, završil v noci na sobotu velkolepé oslavy zapsání sloupu Nejsvětější Trojice na seznam mezi světové památky UNESCO. Zhruba deset tisíc návštěvníků nepřišlo na Horním náměstí ani o ohňostroj nad vrcholem sloupu. "Byla to nejtěžší nominace, kterou kdy naše republika předložila," řekl ministr kultury Pavel Dostál. Prohlédněte si fotografieVíce o olomouckém sloupu najdete ZDE

Dodal, že mezi deseti tuzemskými památkami patří Česko k velmocem, neboť v průměru má každý stát na této prestižní listině pouze čtyři unikáty. "Je to dílo v každé maličkosti a detailu dokonalé," prohlásil ministr.

"Je to nejvýznammější událost města v jeho novodobých dějinách," tvrdí olomoucký primátor Martin Tesařík.

Fanfáry a galavečer byly třešinkou na dortu několikaleté diplomacie, na jejímž počátku stála fanfarónská slova architekta a olomouckého kameníka Václava Rendera, který se rozhodl, že zbuduje v Olomouci sloup "který by svou výškou a nádherou výzdoby neměl sobě rovného v žádném jiném městě."

Svoji vizi splnil. Budovat začal v roce 1716 a jak připomínají historikové, stavěl "za vlastní." Když v roce 1733 zemřel zněla jeho závěť jednoznačně: odkázaný majetek má sloužit na dostavbu sloupu. Poslední lešení z gigantického monumentu ale zmizelo až za mnoho let, v květnu 1754. Pak už jen stačilo pozvat na slavnostní uvedení císařský pár Marii Terezii a Františka I. Lotrinského. Stalo se tak 9. září 1754.

Olomouc se Trojicí pyšnila odjakživa. Po roce 1989 se pak začalo mluvit o zapsání do UNESCO. Ale nikoli pouze sloupu, nýbrž celého historického jádra. "Bohužel, Olomouci se nepodařilo vystihnout příznivou dobu po pádu železné opony a být v první vlně, v níž byly do Seznamu UNESCO zapsána historická jádra Českého Krumlova, Prahy nebo Telče," přiznává primátor Martin Tesařík.

Z původní vize mít celé jádro v UNESCO, postupem let ubývalo a začalo se uvažovat o jednotlivých památkách. V Olomouci padla volba na soubor barokních kašen a Trojici. Město v roce 1998 ovšem kandidovalo spolu s kroměřížským zámkem, jeho zahradami a souborem lidové architektury v jihočeských Holašovicích.

Zatímco Kroměříž se dočkala a Holašovice posléze také, s Olomoucí to valně nevypadalo.  Tehdy oznámil Michal Beneš šokující zprávu: "Sami jsme stáhli olomouckou kandidaturu!" Proč? Protože pokud by se Olomouc dostala až na samý závěr a Paříž řekla "Ne!", už nikdy hanácké památky kandidovat nemohly. Při dobrovolném vetu jsme si oproti tomu nechali skulinku na další pokus.

O rok později už poučená Olomouc navrhla jen jeden skvost, Trojici. Na konci roku 2000 se ukázalo, že sázka na sloup by správná. Z Austrálie, kde zasedal Výbor pro světové dědictví přišla zpráva: "Jste v UNESCO!"

"Odložili jsme slavnostní uvedení kvůli rekonstrukci sloupu. Některé jeho části totiž byly v havarijním stavu. Rekonstrukce začala v dubnu 1999 a měla původně stát 14 900 000 korun. Nakonec, protože jsme zjistili další závady, se suma za opravu vyšplhala o dva miliony výš. Stát nám na  opravu přispěl 5 100 000 korunami," shrnul  poslední dění náměstek olomouckého primátora Pavel Horák.

Zaplněné náměstí při slavnosti u příležitosti přijetí sloupu Nejsvětější Trojice mezi památky UNESCO. (31. srpna 2001)

Zaplněné náměstí při slavnosti u příležitosti přijetí sloupu Nejsvětější Trojice mezi památky UNESCO. (31. srpna 2001)

Autoři: ,


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Najdete na iDNES.cz