Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíce lidí sledovaly velkolepé oslavy

  12:42aktualizováno  12:42
Olomouc - Koncert olomoucké Moravské filharmonie pod širým nebem, který doprovázela hodinová světelná show, završil v noci na sobotu velkolepé oslavy zapsání sloupu Nejsvětější Trojice na seznam mezi světové památky UNESCO. Zhruba deset tisíc návštěvníků nepřišlo na Horním náměstí ani o ohňostroj nad vrcholem sloupu. "Byla to nejtěžší nominace, kterou kdy naše republika předložila," řekl ministr kultury Pavel Dostál. Prohlédněte si fotografieVíce o olomouckém sloupu najdete ZDE

Dodal, že mezi deseti tuzemskými památkami patří Česko k velmocem, neboť v průměru má každý stát na této prestižní listině pouze čtyři unikáty. "Je to dílo v každé maličkosti a detailu dokonalé," prohlásil ministr.

"Je to nejvýznammější událost města v jeho novodobých dějinách," tvrdí olomoucký primátor Martin Tesařík.

Fanfáry a galavečer byly třešinkou na dortu několikaleté diplomacie, na jejímž počátku stála fanfarónská slova architekta a olomouckého kameníka Václava Rendera, který se rozhodl, že zbuduje v Olomouci sloup "který by svou výškou a nádherou výzdoby neměl sobě rovného v žádném jiném městě."

Svoji vizi splnil. Budovat začal v roce 1716 a jak připomínají historikové, stavěl "za vlastní." Když v roce 1733 zemřel zněla jeho závěť jednoznačně: odkázaný majetek má sloužit na dostavbu sloupu. Poslední lešení z gigantického monumentu ale zmizelo až za mnoho let, v květnu 1754. Pak už jen stačilo pozvat na slavnostní uvedení císařský pár Marii Terezii a Františka I. Lotrinského. Stalo se tak 9. září 1754.

Olomouc se Trojicí pyšnila odjakživa. Po roce 1989 se pak začalo mluvit o zapsání do UNESCO. Ale nikoli pouze sloupu, nýbrž celého historického jádra. "Bohužel, Olomouci se nepodařilo vystihnout příznivou dobu po pádu železné opony a být v první vlně, v níž byly do Seznamu UNESCO zapsána historická jádra Českého Krumlova, Prahy nebo Telče," přiznává primátor Martin Tesařík.

Z původní vize mít celé jádro v UNESCO, postupem let ubývalo a začalo se uvažovat o jednotlivých památkách. V Olomouci padla volba na soubor barokních kašen a Trojici. Město v roce 1998 ovšem kandidovalo spolu s kroměřížským zámkem, jeho zahradami a souborem lidové architektury v jihočeských Holašovicích.

Zatímco Kroměříž se dočkala a Holašovice posléze také, s Olomoucí to valně nevypadalo.  Tehdy oznámil Michal Beneš šokující zprávu: "Sami jsme stáhli olomouckou kandidaturu!" Proč? Protože pokud by se Olomouc dostala až na samý závěr a Paříž řekla "Ne!", už nikdy hanácké památky kandidovat nemohly. Při dobrovolném vetu jsme si oproti tomu nechali skulinku na další pokus.

O rok později už poučená Olomouc navrhla jen jeden skvost, Trojici. Na konci roku 2000 se ukázalo, že sázka na sloup by správná. Z Austrálie, kde zasedal Výbor pro světové dědictví přišla zpráva: "Jste v UNESCO!"

"Odložili jsme slavnostní uvedení kvůli rekonstrukci sloupu. Některé jeho části totiž byly v havarijním stavu. Rekonstrukce začala v dubnu 1999 a měla původně stát 14 900 000 korun. Nakonec, protože jsme zjistili další závady, se suma za opravu vyšplhala o dva miliony výš. Stát nám na  opravu přispěl 5 100 000 korunami," shrnul  poslední dění náměstek olomouckého primátora Pavel Horák.

Zaplněné náměstí při slavnosti u příležitosti přijetí sloupu Nejsvětější Trojice mezi památky UNESCO. (31. srpna 2001)

Zaplněné náměstí při slavnosti u příležitosti přijetí sloupu Nejsvětější Trojice mezi památky UNESCO. (31. srpna 2001)

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Najdete na iDNES.cz