Malebný Piran je nejkrásnějším městem Slovinska.

Malebný Piran je nejkrásnějším městem Slovinska. | foto: Jan HocekiDNES.cz

Tip na září u moře: slovinská riviéra a nezapomenutelný Piran

  • 2
Ačkoli letní vedra už skončily, pořád zbývá dost času na to, užít si teplé moře. Plánujete-li přesun k plážím autem a nechce se vám do Chorvatska, zkuste pro změnu slovinskou "riviéru". Slovinsko sice může nabídnout pouze 47 km pobřeží – oč je ale kratší, o to je půvabnější!

Jako letoviska jsou využívána hlavně městečka Isola a Portorož, bezpochyby nejhezčím městem je ale pětitisícový Piran. Toto místo je dokonce označováno jako nejpřitažlivější a nejpozoruhodnější v celém Slovinsku.

Slovinsko, Piran

Piran, slovinské Benátky

Vystavěno v typickém benátském stylu, město se rozkládá stupňovitě na malém poloostrově, prudce se zdvihajícím z moře. Pokud sem zavítáte, nemusíte se ale obávat náročného pochodu – historické centrum projdete za pár minut a i s výstupem k hradbám a na vrchol zvonice vám základní orientační procházka nezabere víc než dvě hodinky.

Protože do centra Piranu se nedostanete autem, můžete využít některého ze záchytných parkovišť na jeho okraji. Jedno z nich najdete například pod hotelovým komplexem Bernardin v Portoroži, odkud vás kilometr do centra Piranu může zdarma popovézt malý autobus. Příjemná procházka podél pobřeží ale není o mnoho pomalejší…

Záhy přijdete do mariny, v níž se na hladině Jaderského moře kolébají moderní jachty, rybářské čluny i oprýskané bárky.

Přístav vyústí na největším náměstí, zvaném Tartinijev trg. Velkorysou oválnou plochu pokrývá mramorová dlažba a celému prostoru vévodí socha zdejšího nejslavnějšího rodáka, po němž je také náměstí pojmenováno. Giuseppe Tartini, hudební skladatel a houslový virtuos, svými krajany nazývaný "Mistr národů", patří k nejvýraznějším osobnostem hudební scény 18. století.

Slovinsko, Piran

Slovinsko, Piran'

Slovinsko, Piran

Vzhůru na hradby!

Náměstí lemují honosné fasády domů ve stylu benátské gotiky, radnice v historizujícím slohu  nebo barokní Tartinoho dům. Nad střechami se tyčí dominanta celého Piranu, kostel sv. Jiří s mohutnou zvonicí, na první pohled připomínající věž z benátského náměstí sv. Marka. Není to náhoda – piranská zvonice je zmenšenou kopií této mnohem známější stavby.

Než se však vydáme ke kostelu, můžeme si dovolit malou odbočku k městským hradbám. Nemůžeme je minout – silná kamenná zeď ze 7. století obepíná město z vnitrozemské části a v minulosti měla bránit jeho obyvatele před nájezdy nepřátel. Vystoupáme-li na některou z hradebních věží, naskytne se nám asi nejhezčí pohled na celé město i okolní pobřeží.

Další "letecký pohled" můžeme zakusit právě z ochozu již zmiňované zvonice. Zatímco kostel pochází z 12. století, zvonice byla postavena teprve roku 1608. Na vršek této nejvyšší stavby Piranu vás po zaplacení symbolického jednoho eura vyvedou staré dřevěné schody.

Slovinsko, Piran

Že jste na místě, kde se odpradávna mísily kultury, si uvědomíte při letmém pohledu k moři: vpravo pobřeží Itálie, vlevo Chorvatsko a přímo proti vám kdesi za horizontem – Benátky. Pohled z ochozu tedy rozhodně stojí za peníze, námahu i trochu napětí, zda rozvrzané schodiště vydrží…

Slovinsko, Piran
Pláže v Piranu nehledejte – slunit se můžete například na obrovských vápencových kamenech přímo na nábřeží

Labyrintem uliček do hospůdky

Co však opravdu dělá Piran Piranem, to je bludiště úzkých uliček nacházející se mezi kostelem a výběžkem s majákem. Sestupte do nich bez obav, že zabloudíte –   dříve či později vás bludiště vyvede na pobřeží.

Tady teprve nasajete atmosféru města. Ze zdí starobylých domů přímo sálá klid a pohoda. Na rozdíl od Benátek tu sice nemají vodní kanály, ale zase se tu budete cítit jako doma.

Slovinsko, Piran

Kamenná dlažba uliček v létě příjemně osvěžuje vzduch, a pokud vám ani toto nestačí, můžete vychladnout v některé z nábřežních hospůdek. Točené pivo Laško chutná příjemně hořce jako Plzeň a vsadím se, že za zvuku šplouchání vln vám jedno stačit nebude…

Může se hodit

Doprava
z Prahy do Piranu je nejlepší cesta přes Brno, Vídeň, Graz, Maribor a Ljubljanu. Trasa měří 840 km a zvládnout se dá za cca 9 hodin. Alternativou je cesta přes Dolní Dvořiště, Salcburk a Villach – tady ale počítejte s vyššími poplatky za mýta v tunelech. Nezapomeňte, že od letoška je ve Slovinsku povinná dálniční známka, půlroční stojí 35 €.

Ubytování
Přímo v Piranu najdete několik hotelů – od luxusních až po levné hostely. Centrum ubytování ale leží spíše ve 2 km vzdáleném Portoroži.


Tipy na výlety po okolí

Benátky
jednodenní návštěvu Benátek zvládnete lodí, jež odjíždí 2x týdně ráno z Piranu. Plavba jedním směrem trvá asi 2,5 hodiny. Více na: www.venezialines.com.


Jeskyně Postojna Jama
Perlou mezi jeskyněmi slovinského krasu je Postojnska Jama, u nás známá jako jeskyně Postojná či Postojenská jeskyně. Tento asi 20 km dlouhý podzemní labyrint je dlouhý přes 20 km a je to jediný jeskynní systém na světě, jímž se můžete projet ve vlaku. Nejznámějším a nejvzácnějším zdejším obyvatelem je macarát jeskynní (Proteus anguinus), bílý a slepý ocasatý obojživelník. Jeskyně leží nedaleko dálnice směrem na Ljubljanu, asi 50 km od Piranu. Více na: www.postojnska-jama.si.

Lipica
Co je pro věřící a poutníky Avignon či Velehrad, to je pro pravověrné koňaře Lipice. Alespoň jedenkrát v životě by se tam měl člověk podívat a sklonit hlavu před duchem místa, historií hřebčína a slávou lipických koní. Prohlídky trvají asi 1,5 hodiny a obden se konají ukázkové jízdy. Více na: www.lipica.org

Sečoveljske soline
Na jižním okraji piranského okresu leží obec Sečovlje. Je známá především svými solisky (soline) pro tradiční získávání mořské soli na solných polích. Sečoveljske soline jsou známé již z karolínské doby, ze samého začátku devátého století. Tato soliska nejsou ani velká, ani příliš hospodářsky významná. Jedná se hlavně o kulturní význam zachování této tradice. Navíc výjimečné prostředí solných polí skýtá živnou půdu řadě jinak vzácných druhů rostlin a živočichů. Největší význam mají soliny pro početné druhy ptactva.

Portorož
Město zvané slovinsky Portorož, italsky Portorose (přístav růží) je nejvýznamnějším slovinským přímořským a lázeňským letoviskem. Turisté pro svou relaxaci jistě ocení uměle navezenou písčitou pláž orámovanou z jedné strany Jadranem, z druhé pak šňůrou moderních staveb hotelového charakteru včetně několika kasin. Jde tedy o velmi funkční městečko připravené a vybavené na sezonní návaly sluncechtivých turistů.