Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tip na výlet: Velký a Malý kotel v Jeseníkách

  12:34aktualizováno  12:34
J e s e n í k y - S lyžemi vyrazíme tentokrát kolem přírodních rezervací Velký a Malý kotel, které se rozkládají na severozápad od rekreační obce Karlov pod Pradědem v nejvyšším moravském pohoří Jeseníkách. Náročnější výstup a sjezd ze hřebene zpátky do Karlova doplňuje krásný rovinatý úsek v nadmořské výšce přes 1400 metrů.
Petrovy kameny v Jeseníkách

Petrovy kameny v Jeseníkách - Petrovými kameny (1438 m) v Jeseníkách, v dáli Praděd | foto: Petr Exner

Malá Morávka - Karlov je především známa jako středisko zimních sportů, jako nástupní místo tras do okolí Pradědu a na hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. V katastru obce leží jak vrchol Pradědu (1491m) tak i nejvýše položené sjezdovky a vleky v České republice.

Jeseníky vynikají především stále nedotčenou přírodou, nejčistším ovzduším a bohatou nadílkou sněhu. Obec Malá Morávka, ležící v srdci Jeseníků, má autobusové a vlakové spojení, půjčovnu horských kol i lyží, místní muzeum, velké množství objektů lidové architektury, značené turistické trasy, včetně tras pro cykloturistiku, jezdeckou stáj atd.

Do lyžařské obce Karlov pod Pradědem se dá nejlépe přijet vlastním autem, neboť doprava vlakem či autobusem je časově velmi náročná. Přes Rýmařov pojedeme směrem na Karlovu Studánku, v Malé Morávce pak odbočíme vlevo a podél velkého množství lyžařských vleků a rekreačních objektů dojedeme až na konec Karlova, kde auto zanecháme na parkovišti u vleku olomouckého lyžařského oddílu.
 
Vezmeme lyže a vydáme se kousek zpátky. U nedalekého rozcestníku odbočíme vlevo na modrou turistickou značku vedoucí do úzkého údolí potoka Moravice. Hustým lesem se v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách v této malé nadmořské výšce vydáme buď na lyžích, nebo zpočátku pěšky pozvolně vzhůru.

Pozvolným několikakilometrovým stoupáním dojdeme k úzkému prudce stoupajícímu úseku, který nás dovede až k rozcestníku s nevyužitou informační tabulí. Zatímco se odtud žlutá turistická značka vydává vpravo vzhůru, a velkým obloukem tak obchází oblast Velkého kotle, my budeme pokračovat dále po modré do ústí kotle. Krátká rovinatá část podél potoka nás dovede k dolní části kotliny, z níž se otevírá polokruhový výhled na celou oblast.

Vyšlapanou stopou zabočíme vpravo a vystoupáme k první celodřevěné vyhlídce s přístřeškem. Tady máme optimální příležitost k občerstvení z vlastních zásob. Potěší nás při tom výhled na Velký kotel.

Po důkladném občerstvení zbývá vystoupat přibližně dvě stě výškových metrů na hřeben mezi Vysokou holí (1464 m) a Petrovými kameny (1438 m). Prošlapanou běžeckou stopou prudce stoupáme vzhůru. Vysoko nad hranicí lesa se sklon snižuje a my se ocitáme na rozsáhlé mírně ukloněné hřebenové planině, která je v těchto dnech ještě pokryta přibližně dvoumetrovou vrstvou sněhu. Jdeme pořád na západ, dokud nenarazíme na tyčové značení na  hřebenovce značené červenou turistickou značkou. Podél tyčí odbočíme vlevo. Přitom se nám tady naskytne kruhový panoramatický pohled na velkou část Jeseníků. Za námi je Praděd a Petrovy kameny, po pravé ruce máme uříznutý vrchol kopce s přečerpávací elektrárnou Dlouhé stráně a další vrcholy.
 
Po hřebeni, kde se za slunečného počasí pohybuje dost běžkařů, jedeme na jih a přes Kamzičník (1420 m) opustíme oblast Velkého kotle. Mírně zvlněným příjemným terénem dojedeme na Velký Máj (1384 m) a z něj k rozcestí u Jelení studánky. V tuto chvíli máme daleko po levici druhou význačnou přírodní rezervaci Jeseníků - Malý kotel modifikovaný Kotelním potokem.
 
Odbočíme vlevo a po chvíli se dostaneme k jižnímu okraji působivé scenérie Malého kotle. Nad hlavním zlomem jej přetraverzujeme zpátky směrem k severnímu okraji, kde se na mírném svahu nabízí optimální místo k poslednímu dnešnímu odpočinku s krásným výhledem.

Po přiměřené relaxaci se vydáme zpátky k Velkému kotli. Budeme neustále traverzovat východními svahy pod hřebenem Jelení studánka - Kamzičník. U hranice Velké kotliny odbočíme doprava a sjedeme až k okraji lesa, kde není svah příliš prudký. V závislosti na kvalitě sněhové pokrývky sjedeme opatrně na lyžích do údolí nebo tento nejtěžší dnešní úsek absolvujeme pěšky. Mírnou údolní částí přejedeme po pravé straně až k potoku Moravici, od něhož jsme dopoledne odbočili doprava, k dřevěnému přístřešku tyčícímu se nad údolím. Po modré turistické značce potom opustíme tuto oblast stejnou cestou, jakou jsme se sem dostali.

K orientaci v Jeseníkách se nabízí řada map, v nichž je oblast Velkého a Malého kotle velmi dobře zobrazena.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz