Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tip na výlet: Údolím potoka Ratibořka

  12:41aktualizováno  12:41
H o s t ý n s k é V r c h y - V tomto tipu na výlet se převážně budeme pohybovat mimo turistické značky a po přímé linii, včetně překonávání vodních toků a hustých porostů. Uvedený způsob pohybu v přírodě můžeme vyzkoušet prakticky kdekoliv, jako ukázkový případ vyzkoušíme trasu lemující údolí potoka Ratibořka v Hostýnských Vrších.

Hostýnské vrchy s nejvyšším vrcholem Kelčský Javorník (865 m) leží mezi Zlínem, Vizovicemi, Vsetínem, Valašským Meziříčím, Bystřicí pod Hostýnem a Holešovem. Severně přírodní park sousedí s Moravskou bránou, na východ přechází v Moravskoslezské Beskydy a na jihu jsou Vizovické vrchy.

Východiskem bude obec Jablůnka. Od vlakového nádraží zamíříme ke středu obce a záhy odbočíme vlevo k železničnímu přejezdu a po objížďce jdoucí podél koryta řeky Bečvy dojdeme k prženskému mostu. Přejdeme přes něj a jdeme dále přímo až ke Staré prženské hospodě, u níž stojí mapy Beskyd a Hostýnských vrchů, na nichž můžeme zkontrolovat trasu, jež povede přes Kateřinice do Hošťálkové. U hospody odbočíme doleva a po přibližně sto metrech se vydáme zpočátku prudkým stoupáním vpravo vzhůru až k polní cestě, po níž pokračujeme dále přímo na západ  mírněji do kopce.

Prvním vrcholem dnešního výletu jsou 503 metrů vysoké Páleniska, přes než se z údolí Bečvy dostaneme do údolí potoků Březinka a Kateřinka. Po opuštění lesa sestupujeme po šotolinové cestě stále téměř přímo na západ do dolní části  obce Kateřinice. Tam scházíme k hlavní cestě u Tomšova hostince, po asfaltu pokračujeme doprava, abychom jej záhy opustili na druhé odbočce vlevo. Serpentinou vystoupáme mezi zahradami nad obytnou zástavbu a zamíříme přímo k předem určeným stromům na okraji lesa. 

Lesem se chvíli prodíráme v původním směru, než narazíme na jednu z lesních cest, jimiž jsou Hostýnské vrchy hustě pokryty. Po vrstevnici na doleva se svažujícím svahu šlapeme dále na jihozápad lesem s občasnými pasekami. Posléze zprava přicházíme k červené turistické značce, jejíž služeb na krátkou dobu využijeme, neboť po odbočení vpravo se opět vrací do našeho původního směru. Ještě před bezejmennou kótou 545 metrů opustíme červenou značku doleva a sestoupíme níže k jednomu z bočních přítoků potoka Ratibořka. Jeho prameniště traverzujeme po další z mnoha lesních cest a záhy  vycházíme z lesa na louky nad Hošťálkovou, z nichž se nabízí pohled na celou obec a část níže položeného Ratiboře.

Loukami jdeme jihozápadním  směrem nad obcí a do jejího centra sestoupíme u evangelického kostela. Tím jsme se dostali do poloviny dnešního výletu. Po důkladném občerstvení v nedalekém hostinci od středu Hošťálkové vyjdeme přibližně půl kilometru směrem do údolí Štěpková po společně jdoucí zelené a modré značce. Na vhodném místě odbočíme doleva tak, abychom se dostali na louky nad rodinnými domy. 

Odtud zamíříme na východ zpátky k údolí Vsetínské Bečvy, přičemž se budeme pohybovat výše na svazích a je možné jít i krajem lesa. Přímý pohyb předem určeným směrem je náročný, neboť absolvujeme neustálá stoupání a klesání s překonáváním úzkých údolí, jimiž vedou pravobřežní přítoky Ratibořky. Nejprve v uctivé vzdálenosti mineme vrchol Fojtovy hory (582m). Poté scházíme ke dvěma potokům s příkře zařezanými údolími.

Pozvolný sestup do největšího jižního údolí potoka Kobelanka, kterým prochází červená turistická značka z Ratiboře do Kobelného, je následován prudkým stoupáním převážně lesem západními svahy Kyčery (588 m). Po opuštění lesa jdeme na jeho hranici k údolí potoka Hološinka, jehož jižně orientovanou stráň hyzdí množství nevkusných chat. Po dalších několika stech metrech jsme u konce luk a před námi se rozkládá buď vzrostlý les nebo mladé stromky. V těchto místech odbočíme mírně vpravo a sejdeme postupně až k lesní cestě vedoucí kousek od břehu Bečvy. Po ní se vydáme proti proudu řeky a zanedlouho přejdeme semetínský most. Odtud nás čeká pouze závěrečný rovinatý úsek vedoucí po žluté turistické značce vzrostlou břehovou alejí. Za silničním a železničním mostem přecházíme na asfaltový chodník, který nás dovede až do centra okresního města.

K dnešnímu výletu mohou ti, kteří se potřebují orientovat podle mapy, využít edici Klubu českých turistů, v níž pod číslem 94 vyšla v měřítku 1:50 000 mapa Hostýnských vrchů. Stejné služby poskytne cyklistická mapa Hostýnské a Vizovické vrchy zlínského nakladatelství Shocart.

Hostýnské vrchy jsou plné lesů, kopců, údolí a osad

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Najdete na iDNES.cz