Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tip na výlet: Údolím potoka Ratibořka

  12:41aktualizováno  12:41
H o s t ý n s k é V r c h y - V tomto tipu na výlet se převážně budeme pohybovat mimo turistické značky a po přímé linii, včetně překonávání vodních toků a hustých porostů. Uvedený způsob pohybu v přírodě můžeme vyzkoušet prakticky kdekoliv, jako ukázkový případ vyzkoušíme trasu lemující údolí potoka Ratibořka v Hostýnských Vrších.

Hostýnské vrchy s nejvyšším vrcholem Kelčský Javorník (865 m) leží mezi Zlínem, Vizovicemi, Vsetínem, Valašským Meziříčím, Bystřicí pod Hostýnem a Holešovem. Severně přírodní park sousedí s Moravskou bránou, na východ přechází v Moravskoslezské Beskydy a na jihu jsou Vizovické vrchy.

Východiskem bude obec Jablůnka. Od vlakového nádraží zamíříme ke středu obce a záhy odbočíme vlevo k železničnímu přejezdu a po objížďce jdoucí podél koryta řeky Bečvy dojdeme k prženskému mostu. Přejdeme přes něj a jdeme dále přímo až ke Staré prženské hospodě, u níž stojí mapy Beskyd a Hostýnských vrchů, na nichž můžeme zkontrolovat trasu, jež povede přes Kateřinice do Hošťálkové. U hospody odbočíme doleva a po přibližně sto metrech se vydáme zpočátku prudkým stoupáním vpravo vzhůru až k polní cestě, po níž pokračujeme dále přímo na západ  mírněji do kopce.

Prvním vrcholem dnešního výletu jsou 503 metrů vysoké Páleniska, přes než se z údolí Bečvy dostaneme do údolí potoků Březinka a Kateřinka. Po opuštění lesa sestupujeme po šotolinové cestě stále téměř přímo na západ do dolní části  obce Kateřinice. Tam scházíme k hlavní cestě u Tomšova hostince, po asfaltu pokračujeme doprava, abychom jej záhy opustili na druhé odbočce vlevo. Serpentinou vystoupáme mezi zahradami nad obytnou zástavbu a zamíříme přímo k předem určeným stromům na okraji lesa. 

Lesem se chvíli prodíráme v původním směru, než narazíme na jednu z lesních cest, jimiž jsou Hostýnské vrchy hustě pokryty. Po vrstevnici na doleva se svažujícím svahu šlapeme dále na jihozápad lesem s občasnými pasekami. Posléze zprava přicházíme k červené turistické značce, jejíž služeb na krátkou dobu využijeme, neboť po odbočení vpravo se opět vrací do našeho původního směru. Ještě před bezejmennou kótou 545 metrů opustíme červenou značku doleva a sestoupíme níže k jednomu z bočních přítoků potoka Ratibořka. Jeho prameniště traverzujeme po další z mnoha lesních cest a záhy  vycházíme z lesa na louky nad Hošťálkovou, z nichž se nabízí pohled na celou obec a část níže položeného Ratiboře.

Loukami jdeme jihozápadním  směrem nad obcí a do jejího centra sestoupíme u evangelického kostela. Tím jsme se dostali do poloviny dnešního výletu. Po důkladném občerstvení v nedalekém hostinci od středu Hošťálkové vyjdeme přibližně půl kilometru směrem do údolí Štěpková po společně jdoucí zelené a modré značce. Na vhodném místě odbočíme doleva tak, abychom se dostali na louky nad rodinnými domy. 

Odtud zamíříme na východ zpátky k údolí Vsetínské Bečvy, přičemž se budeme pohybovat výše na svazích a je možné jít i krajem lesa. Přímý pohyb předem určeným směrem je náročný, neboť absolvujeme neustálá stoupání a klesání s překonáváním úzkých údolí, jimiž vedou pravobřežní přítoky Ratibořky. Nejprve v uctivé vzdálenosti mineme vrchol Fojtovy hory (582m). Poté scházíme ke dvěma potokům s příkře zařezanými údolími.

Pozvolný sestup do největšího jižního údolí potoka Kobelanka, kterým prochází červená turistická značka z Ratiboře do Kobelného, je následován prudkým stoupáním převážně lesem západními svahy Kyčery (588 m). Po opuštění lesa jdeme na jeho hranici k údolí potoka Hološinka, jehož jižně orientovanou stráň hyzdí množství nevkusných chat. Po dalších několika stech metrech jsme u konce luk a před námi se rozkládá buď vzrostlý les nebo mladé stromky. V těchto místech odbočíme mírně vpravo a sejdeme postupně až k lesní cestě vedoucí kousek od břehu Bečvy. Po ní se vydáme proti proudu řeky a zanedlouho přejdeme semetínský most. Odtud nás čeká pouze závěrečný rovinatý úsek vedoucí po žluté turistické značce vzrostlou břehovou alejí. Za silničním a železničním mostem přecházíme na asfaltový chodník, který nás dovede až do centra okresního města.

K dnešnímu výletu mohou ti, kteří se potřebují orientovat podle mapy, využít edici Klubu českých turistů, v níž pod číslem 94 vyšla v měřítku 1:50 000 mapa Hostýnských vrchů. Stejné služby poskytne cyklistická mapa Hostýnské a Vizovické vrchy zlínského nakladatelství Shocart.

Hostýnské vrchy jsou plné lesů, kopců, údolí a osad

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

Najdete na iDNES.cz