Tip na výlet: Putujte za technikou

P e t ř v a l d - Že Češi mají své Národní technické muzeum v Praze a Moravané v Brně, není asi třeba nikomu přípomínat. "Ale že už má technické muzeum i Slezsko, o tom se ještě pořád moc neví, i když jsme oslavili již třetí rok od otevření," říká vedoucí Technického muzea v Petřvaldě Miluše Malinová.

Rozlohou je muzeum malé, expozice však nabita
Ačkoliv rozlohou je petřvaldské muzeum  oproti jmenovaným institucím zatím jen muzejní popelkou, jeho návštěva ale určitě nikomu víkendový výlet nezkazí.

"Návštěvníci si mohou prohlédnout dvě stálé expozice a vždy jednu aktuální výstavu. Už jen do devátého dubna je to pestrá expozice zvukových přístrojů," začíná Miluše Malinová s prohlídkou muzea od podkroví.

Historická tramvaj
se prohání přímo muzeem

Právě tady, mezi trámovím půdy bývalé petřvaldské fary, je nyní vystaveno několik desítek válečkových fonografů, melografů, různých kolovrátků, flašinetů, prastarých rozhlasových přístrojů, gramofonů či televizorů.

"Snad každý z návštěvníků na výstavě pozná některý z přístrojů, který už dávno vyhodil do popelnice, nebo ho kdysi vídával třeba u své  babičky," popisuje Malinová časté reakce návštěvníků výstavy nazvané Zvuk a čas.

Poslechnout lze i staré autentické nahrávky
Její závěrečná část výstavy je zaměřena na magnetický záznam zvuku na pásek. Můžete si poslechnou i staré autentické zvuky hudebních strojků a porovnat je s nekompromisní dokonalostí moderní techniky. Atmosféru výstavy dokresluje ukázka dobového interiéru poslechového salonku z počátku dvacátého století. 

První ze stálých expozicí v přízemí je věnována příměstské tramvajové dopravě mezi Těšínskem a Ostravou, druhá mlynářství a především technické konstrukci mlýnů ve Slezsku. "Hlavně maldší návštěvníci se například poučí, k čemu sloužily na Těšínsku malé větrné mlýnky s plechovými lopatlkami, které jsou dodnes ještě k vidění, ale značně zrezivělé,  u leckterého statku," láká návštěvníky vedoucí muzea Miluše Malinová.