Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tip na výlet: po stopách bájného Šemíka

  10:13aktualizováno  10:13
- Legendární skok Šemíka z vyšehradské skály s Horymírem v sedle? Je to jen pověra, tvrdí místní v Neumětelech, odkud měl údajně vladyka pocházet. Tahle pověra je nicméně ve zdejší vísce pořádně zakořeněná: fotbalový klub nese hrdé jméno SK Horymír, vývěsní štít jediného místního hostince hlásá "U Horymíra" a táhlá hlavní ulice je, jak jinak, Horymírova. Tak jak to vlastně všechno bylo?

Oba nesmrtelní aktéři Neumětely, ničím výjimečnou středočeskou vísku posazenou kousek od Zdic na potůčku Chumava, proslavili na věky věků.

Od mrňavého nádražíčka míří k vesnici vyspravovaná asfaltka, kterou po obou stranách lemuje alej vzrostlých hrušní. Drobně mží. Právě tudy, směrem k Neumětelům, se lze vydat po stopách věrného Šemíka a jeho legendárního pána Horymíra.

Kdo by neznal tuto pověst z "pohanského věku" Čech v podání Aloise Jiráska? O tom, jak bájný kůň Šemík provedl svůj veleskok z vyšehradské skály s odbojným vladykou Horymírem v sedle a uchránil ho tak před popravou jeho vlastním mečem. A o následném úprku radotínským údolím směrem k Neumětelům.

Proháněl se tedy Horymír na úsvitu české státnosti zdejší zvlněnou krajinou? Nebo je to všechno opravdu jenom krásný výmysl?

Jak to všechno bylo?
Nevěrohodné, krajně nevěrohodné, pokyvují hlavou historici i archeologové. Poukazují především na fakt, že nejstarší a jinak spolehlivý kronikář Kosmas žádného Horymíra neznal.

"Příběh Horymírův je až přídavkem doby Hájkovy," napsal uznávaný odborník na ranou českou historii, už zemřelý Rudolf Turek. "Zda je Hájek autorem příběhu sám, či zda jej z nějaké tradice převzal, neuhodneme."

Historka se Šemíkem se totiž poprvé objevuje teprve v polovině 16. století v Kronice české Václava Hájka z Libočan. A to byl pěkný filuta, proslulý bujnou fantazií, a tak ho vědci podezřívají, že si celou věc vymyslel.

Přesto není třeba házet flintu do žita. Ani ti, kteří neochvějně věří, že báchorka v sobě skrývá pravdivé jádro, jen k nepoznání zamlžené nánosy věků, neodejdou z Neumětel s prázdnou. Mohou pátrat po místě Horymírovy domnělé tvrze či se zastavit u místa, kde měl být jeho věrný oř pohřben.

Pokud jde o "sídlo" neumětelského vladyky, nabízí ves a její okolí několik míst, jež by mohla připadat v úvahu. K těm "nejpodezřelejším" patří vršek Košík asi kilometr severovýchodně od vesnice.

Barvy podzimního listí mu dodávají romantický nádech, byť z něho dnes zbylo pouhé torzo. V šedesátých letech minulého století totiž velký kus svahu odtěžili kvůli kvalitnímu diabasu. A právě v tomto místě bývaly dobře patrné zbytky tvrze, o níž zdejší lidé hovořili nejčastěji jako o Horymírově hradě.

Historie Horymírovy tvrze
Archeologové existenci tvrze nepopírají, soudí však, že byla podstatně mladší, než aby mohla mít něco společného s Horymírem. Jiní věří, že vladyka sídlil přímo ve vsi a na zbytcích jeho tvrze byl později založen starobylý neumětelský kostel sv. Petra a Pavla, připomínaný už ve 13. století. I to však není více než pouhý dohad.

Přesto obhájcům pověsti zůstal ještě jeden trumf v rukávu. Je jím místo u zdi zdejšího hřbitova, kde měl být Šemík, "grošovaný bělouš širokého krku, dlouhé hřívy a hustého ohonu," pohřben.

"Horymír pak zahrabal ho v dědině, a po dnešní den ukazují tam místo kamenem označené, kde věrný Šemík byl pochován," končí Jirásek.

Těžko říci, jaký je původ křemencového, asi metr dlouhého a přes půl metru širokého kamene. I když o něm i při nejlepší vůli lze jen těžko říci, že tvarem připomíná koňskou hlavu, jak ve svatém nadšení shledávali někteří obrozenci, úcta k němu byla odedávna obrovská.

Neumětelští dlouho nikomu nedovolili, aby se ho byť jen dotkl, neboť podle staré pověry by obec stihlo velké neštěstí, pokud by hrob byl porušen.

A v roce 1887 byl nad Šemíkovým kamenem z podnětu knížete Karla ze Schwarzenbergu vztyčen nevelký chrám v dórském slohu, který u hřbitovní zídky stojí dodnes. Na průčelí můžeme číst nápis: "V Neumětelích se věřilo a věří, že zde Šemík, věrný kůň rytíře Horymíra, zakopán leží."

Řeč faktů však alespoň zatím hovoří proti. Ale kdo ví...

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT

Cesta vlakem z Prahy trvá hodinu je třeba dvakrát přesedat. Poprvé ve Zdicích za Berounem, podruhé v Lochovicích. Ti zdatnější se mohou vydat na jedenáctikilometrový pochod ze Zdic po červené turistické značce, která se vine zdejší zvlněnou krajinou a překračuje hřeben Housiny.

CO SI PŘEČÍST

Při pátrání po starých pověstech českých se dobře hodí kniha Rudolfa Turka "Čechy na úsvitě dějin" a především "Slepé uličky archeologie" Karla Sklenáře.

Mohyla bájného koníka Šemíka v Neumětelech

Nejčtenější

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

Další z rubriky

Hadí vrch. Výhled
Hadí vrch, Březník i zmizelá ves. Tři nejhezčí procházky Šumavou

Nádherné výhledy, pořádné výšlapy, překrásná krajina a nikde nikdo. Šumava je krásná po celý rok. Na začátku jara ji ale ještě můžete mít jen pro sebe....  celý článek

Chvalkovický větrný mlýn
Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu plyne tiše, čas pomalu a turisté sem...  celý článek

Soutok Odry a Olzy (vpravo)
Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte divočící řeku, nespoutané meandry a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.