Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tip na výlet: Na kole ze Vsetína přes Syrákov a Velké Karlovice

  12:41aktualizováno  12:41
Dnešní výlet projedeme na horském nebo trekingovém kole. Lze doporučit spíše použití trekingového kola, neboť větší část trasy povede po zpevněných komunikacích či asfaltu. Část přitom bohužel i po hlavních silnicích. Ze Vsetína vyjedeme přes rozkopaný střed města po hlavní silnici směrem na Zlín až k části Lhoty u Vsetína zvané Dolansko, kde odbočíme vpravo na místní komunikaci vedoucí přes celou obec. Pohodovou jízdou mezi domy a vzrostlými stromy dojedeme přes Lhotu a Liptál až k závěrečnému stoupání, kterým se dostaneme k hranici oddělující vsetínský a zlínský okres. V těchto místech se za jasného počasí otevírá krásný pohled nejenom nazpět do údolí potoka Rokytenka, ale i dopředu údolím Všeminky k Všemině.

V sedle Hranice jsme se napojili na červeně značenou turistickou cestu vedoucí hřebenem Hostýnských a Vizovických vrchů. Vydáme se po ní doleva, abychom se konečně dostali pryč z asfaltové silnice na lesní cesty. Po přibližně půl druhém kilometru částečně loukami a lesem přijíždíme pod vrcholem Na strážích (595 m) k rozcestníku Syrákov. Z něj vede červená značka do Vizovic, a po žluté můžeme vpravo dojet přes Čapákův vrch na Všeminu. My se vydáme po žluté v opačném směru, abychom po pár stech metrů překročili hlavní silnici Vsetín-Zlín na Syrákově.

Pokračujeme dále lesem na Vartovnu (651 m), odkud po krátkém odpočinku můžeme pokračovat dále po žluté značce pěkným sjezdem z kopce do Seninky. Zakrátko se tak dostaneme ven z lesa a z horního okraje obce pojedeme po asfaltové silnici údolím stejnojmenné říčky až k hlavní silnici Vsetín-Horní Lideč. Zpátky do Vsetína je to odtud přibližně devět kilometrů a projedeme přitom ještě obce Leskovec a Ústí u Vsetína.

V obou se nacházejí pohostinská zařízení, která můžeme dobře využít pro vlastní občerstvení. Tradiční cyklistickou restaurací je hospoda na křižovatce, kde ze silnice Horní Lideč-Vsetín odbočuje boční cesta do údolí Vsetínské Bečvy k Velkým Karlovicím.

Lepší a terénně mnohem zajímavější možností je zvolit u Vartovny místo žluté značky modrou, která vede po hřebenu oddělujícím údolí říček Senice a Rokytenky. Většina přibližně devět kilometrů dlouhé trasy vede lesními cestami v hustém porostu s omezeným výhledem na okolní krajinu. Při jízdě mírně zvlněnou krajinou překonáme několik bezejmenných vyvýšenin, ale v druhé polovině také  vrchy Nezdoby (595 m) a Sýkorník (551 m). Závěrečný úsek v oblasti Bečevné absolvujeme poblíž hrany nad prudce se svažujícím lesem k železniční trati a řece Bečvě. U vysílače Bečevná se nám potom otevírá polokruhový pohled na Vsetín s dominantním Horním městem a panelákovým sídlištěm Sychrov. Podél vodárny sjedeme k nadjezdu, kde naše putování zakončíme.

K dnešnímu výletu je možné využít mapy z edice Klubu českých turistů, v níž pod číslem 94 vyšla v měřítku 1:50 000 mapa Hostýnských vrchů. Daleko lepší služby poskytne cyklistická mapa Hostýnské a Vizovické vrchy zlínského nakladatelství Shocart, na níž jsou kromě vyznačených cyklistických tras uvedeny také kilometrové vzdálenosti od jednotlivých protínajících se bodů.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Najdete na iDNES.cz