Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tip na výlet: Na kole ze Vsetína přes Syrákov a Velké Karlovice

  12:41aktualizováno  12:41
Dnešní výlet projedeme na horském nebo trekingovém kole. Lze doporučit spíše použití trekingového kola, neboť větší část trasy povede po zpevněných komunikacích či asfaltu. Část přitom bohužel i po hlavních silnicích. Ze Vsetína vyjedeme přes rozkopaný střed města po hlavní silnici směrem na Zlín až k části Lhoty u Vsetína zvané Dolansko, kde odbočíme vpravo na místní komunikaci vedoucí přes celou obec. Pohodovou jízdou mezi domy a vzrostlými stromy dojedeme přes Lhotu a Liptál až k závěrečnému stoupání, kterým se dostaneme k hranici oddělující vsetínský a zlínský okres. V těchto místech se za jasného počasí otevírá krásný pohled nejenom nazpět do údolí potoka Rokytenka, ale i dopředu údolím Všeminky k Všemině.

V sedle Hranice jsme se napojili na červeně značenou turistickou cestu vedoucí hřebenem Hostýnských a Vizovických vrchů. Vydáme se po ní doleva, abychom se konečně dostali pryč z asfaltové silnice na lesní cesty. Po přibližně půl druhém kilometru částečně loukami a lesem přijíždíme pod vrcholem Na strážích (595 m) k rozcestníku Syrákov. Z něj vede červená značka do Vizovic, a po žluté můžeme vpravo dojet přes Čapákův vrch na Všeminu. My se vydáme po žluté v opačném směru, abychom po pár stech metrů překročili hlavní silnici Vsetín-Zlín na Syrákově.

Pokračujeme dále lesem na Vartovnu (651 m), odkud po krátkém odpočinku můžeme pokračovat dále po žluté značce pěkným sjezdem z kopce do Seninky. Zakrátko se tak dostaneme ven z lesa a z horního okraje obce pojedeme po asfaltové silnici údolím stejnojmenné říčky až k hlavní silnici Vsetín-Horní Lideč. Zpátky do Vsetína je to odtud přibližně devět kilometrů a projedeme přitom ještě obce Leskovec a Ústí u Vsetína.

V obou se nacházejí pohostinská zařízení, která můžeme dobře využít pro vlastní občerstvení. Tradiční cyklistickou restaurací je hospoda na křižovatce, kde ze silnice Horní Lideč-Vsetín odbočuje boční cesta do údolí Vsetínské Bečvy k Velkým Karlovicím.

Lepší a terénně mnohem zajímavější možností je zvolit u Vartovny místo žluté značky modrou, která vede po hřebenu oddělujícím údolí říček Senice a Rokytenky. Většina přibližně devět kilometrů dlouhé trasy vede lesními cestami v hustém porostu s omezeným výhledem na okolní krajinu. Při jízdě mírně zvlněnou krajinou překonáme několik bezejmenných vyvýšenin, ale v druhé polovině také  vrchy Nezdoby (595 m) a Sýkorník (551 m). Závěrečný úsek v oblasti Bečevné absolvujeme poblíž hrany nad prudce se svažujícím lesem k železniční trati a řece Bečvě. U vysílače Bečevná se nám potom otevírá polokruhový pohled na Vsetín s dominantním Horním městem a panelákovým sídlištěm Sychrov. Podél vodárny sjedeme k nadjezdu, kde naše putování zakončíme.

K dnešnímu výletu je možné využít mapy z edice Klubu českých turistů, v níž pod číslem 94 vyšla v měřítku 1:50 000 mapa Hostýnských vrchů. Daleko lepší služby poskytne cyklistická mapa Hostýnské a Vizovické vrchy zlínského nakladatelství Shocart, na níž jsou kromě vyznačených cyklistických tras uvedeny také kilometrové vzdálenosti od jednotlivých protínajících se bodů.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz